שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בריטניה: סוכלה מתקפת טרור אווירית משולבת
  מחבלים תיכננו להטמין מטעני חבלה בתיקי יד ולפוצצם בו זמנית בכמה מטוסים בדרכם לארה"ב. ככל הנראה, המחבלים תיכננו לבצע את הפיגועים באמצעות מטענים המכילים נוזל כימי מסוכן. 21 חשודים בפרשה נעצרו בלונדון ובברמינגהאם. הבוקר הוחלט לסגור זמנית את שדה התעופה היתרו בפני טיסות נכנסות

  משטרת בריטניה הודיעה הבוקר (יום ה') כי סיכלה מזימה לבצע בו זמנית פיגועים בכמה מטוסי נוסעים בדרכם לארצות הברית. לפי הדיווחים, המטוסים אמורים היו להמריא לארה"ב משדות התעופה של לונדון, גלזגו ומנצ'סטר. בעקבות הגילוי הועלתה רמת הכוננות בבריטניה מ"חמורה" ל"קריטית".

   

  משטרת לונדון מסרה כי מחבלים תיכננו להטמין מטענים בתיקי יד ולהבריחם לתוך כמה מטוסי נוסעים, שהיו מיועדים להמריא לארצות הברית מלונדון, גלזגו ומנצ'סטר. המטענים היו אמורים להתפוצץ בו זמנית. גורמי ביטחון אמריקנים מסרו כי מדובר במטוסים של חברות התעופה קונטיננטל, אמריקן איירליינס ויונייטד איירליינס.

   

  מקור במשטרת לונדון מסר כי לפני התוכנית, המטענים היו אמורים להתבסס על נוזל כימי כלשהוא. "אנו מאמינים כי במזימה היה מעורב סוג מסוים של נוזל כימי", אמר המקור. לאור מידע זה, הודיע היום משרד התחבורה הבריטי כי תיאסר העלאת תיקי יד לתאי הנוסעים בכל הטיסות היוצאות מבריטניה, וכן מוצרי חשמל, סוללות וטלפונים סלולריים.


  אולם הטיסות היוצאות בשדה התעופה היתרו, היום (צילום: איי.פי)

   

  שר הפנים הבריטי, ג'ון ריד, כינה את התוכנית שנחשפה "מזימה מאוד משמעותית" שנועדה "לגרום לאובדן משמעותי של חיי אדם". במהלך הלילה פשטה המשטרה על בתים באזור לונדון וברמינגהאם, ועצרה 21 חשודים בפרשה, כולם מוסלמים בעלי אזרחות בריטית. לפי אחד הדיווחים, המשטרה עדיין תרה אחרי שני חשודים נוספים. ריד הוסיף כי על אף שהחשודים העיקריים בפרשה נעצרו, אין כוונה לפי שעה להוריד את רמת הכוננות בבריטניה, והיא תישאר בדרגה הגבוהה ביותר "כצעד מונע".

   

  מפקד משטרת לונדון פיטר קלארק אמר, כי למעצרם של החשודים קדמה עבודת מעקב חסרת תקדים, שנמשכה חודשים ארוכים. קלארק הוסיף למזימה שנחשפה יש היבטים גלובליים וכי פרטיה המלאים עדיין נחקרים.

   

  זמן קצר לאחר פירסום המזימה, מיהרה גם ארצות הברית לנקוט צעדי מניעה שונים. ראשית, העלתה את רמת הכוננות בטיסות המגיעות לארה"ב מבריטניה לדרגה הגבוהה ביותר –"חמורה", או "אדומה". כמו כן הודיעה ארה"ב כי לאור האפשרות שהיתה כוונה להשתמש בחומרים כימיים נוזליים בהתקפה, היא אוסרת להעלות נוזלים מכל סוג למטוסי הנוסעים - בכלל זה משקאות קלים, מוצרים לשיער, ותכשירי קוסמטיקה. 

   

  "אנו מאמינים שהמעצרים בלונדון הצליחו להפחית באופן משמעותי את מידת האיום, אך אנחנו לא יכולים להיות בטוחים שהאיום הוסר או שהמזימה סוכלה לחלוטין", נמסר בהודעה רשמית שפורסמה בשמו של השר האמריקני לביטחון פנים מייקל צ'רטוף. בהודעה שפורסמה בשמו של צ'רטוף נמסר כי הועלתה גם רמת הכוננות בכל הטיסות המסחריות שיוצאות מנמלי ארצות הברית או מגיעות אליה לדרגה "גבוהה" או "כתומה", זאת "כדי להגן על עצמנו מאיומים נוספים הקשורים למזימה הזו", לשון ההודעה.

   

  רק אתמול הזהיר שר הפנים הבריטי כי בריטניה נמצאת בתקופה האחרונה בסכנה החמורה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. בדברו בלונדון אמר ריד כי למרות שהוא מאמין בכישוריהם של אנשי שירותי הביטחון המשטרה, "הם אינם יכולים להבטיח הצלחה של 100 אחוז" בסיכול פיגועים. יצויין כי זה חודש וחצי מזהירים בכירים בבריטניה כי האיום בהתקפת טרור נוספת על הבירה הבריטית גבר.

   

  שר הפנים אף תקף לאחרונה את חבריו למערכת הפוליטית, את מערכת המשפט ואת התקשורת במדינתו, המתנגדים לפעולות נגד טרור. "הם פשוט לא מבינים את משמעות וגודל האיום של הטרור", ציטט העיתון הבריטי

  גרדיאן את דבריו. "אנו מתמודדים עם זן חדש של טרוריסטים חסרי מעצורים".

   

  רשות שדות התעופה הבריטית החליטה בעקבות חשיפת הפרשה לסגור את שדה התעופה היתרו לטיסות נכנסות שאורכן שלוש שעות או פחות מכך. רשות שדות התעופה בישראל מסרה כי תנועת המטוסים מישראל להיתרו ומהיתרו לישראל הושעתה לפי שעה. חברת אל על הודיעה, כי טיסת החברה ללונדון שהיתה אמורה לצאת ב-10 בבוקר נדחתה לשעות הצהריים. גורמי ביטחון בישראל מסרו כי הטיסות נדחו בשל העומס הרב השורר בשדה התעופה.

   

  חברת התעופה הבריטית בריטיש איירוויס הודיעה כי היא מבטלת את כל הטיסות בין היתרו לנקודות שונות ברחבי בריטניה, אירופה ולוב. בד בבד, הודיעו היום חברות תעופה אירופיות שונות כי הן מבטלות לפי שעה את טיסותיהן לבריטניה.

   

  לפני כחודש הכריז משרד הפנים הבריטי על סולם התראות חדש, שמציין את רמת הכוננות במדינה מפני התקפות טרור, כדי ליידע את הציבור מהי רמת הכוננות הנוכחית. מערכת ההתראה דומה לזו המונהגת בארצות הברית, אך בניגוד לה היא לא מבוססת על צבעים אלא על חמש רמות קבועות: נמוכה, בינונית, ניכרת, חמורה וקריטית.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור ואפרת וייס

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שוטר בהיתרו
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  הטיסות ללונדון הופסקו זמנית
  צילום: רויטרס
  מומלצים