שתף קטע נבחר

מתגבש נוסח אמריקני-צרפתי להפסקת הלחימה

דיפלומטים מארה"ב ומצרפת מגבשים הערב נוסחה חדשה להפסקת הלחימה בצפון. ייתכן שהנוסח החדש יוגש לאו"ם מחר. לפי דיווחים שונים, ההסכמה מתבססת על הגעת חיילים צרפתים לאזור הגבול יחד עם כוחות יוניפי"ל וצבא לבנון אך לא כוללת פירוק חיזבאללה מנשקו בשלב הראשון. אולמרט: "זה עשוי להוביל לסיום הלחימה". שגריר ארה"ב באו"ם: ייתכן שהנוסח יובא להצבעה מחר

המוצא המדיני: כאשר בצה"ל נערכים להרחיב את הפעילות הצבאית, מתגבשת הערב (יום ה') הסכמה אמריקנית-צרפתית לנוסח החלטה חדש במועצת הביטחון, שייתכן שיוגש כבר מחר.  לפי דיווחים שונים, ההסכמה אינה כוללת פירוק חיזבאללה מנשקו ומתבססת על כך שחיילים צרפתים יגיעו לאזור הגבול יחד עם כוחות יוניפי"ל וצבא לבנון.

 

גורמים במטה האו"ם הביעו אופטימיות, אבל מממתינים עדין להסכמות מירושלים וביירות. אולמרט אמר כי הנוסחה החדשה עשויה להביא לסיום הלחימה. שר החוץ הצרפתי, פיליפ דוסט-בלאזי, אמר כי בזמן הקרוב תתקבל הסכמה על נוסח החלטת מועצת הביטחון להפסקת הלחימה בלבנון. דוסט-בלאזי אמר כי "דברים החלו לזוז בניו-יורק. אנו ממתינים לתשובה בזמן הקרוב על נוסח ההחלטה". שגריר ארצות הברית באו"ם, ג'ון בולטון, אמר כי ייתכן שההחלטה המתגבשת תובא להצבעה במועצת הביטחון כבר מחר.

 

  

נוסח ההצעה האמריקנית-צרפתית הועבר לקבלת אישורים מירושלים וביירות. שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, אומר שהנוסח החדש מדבר על הישארות צה"ל בשטח עד לכניסת כוח רב-לאומי. ישראל מקווה שיהיה לכוח הרב לאומי מנדט לפרוס את כוחותיו בכל השטח ולמנוע העברת נשק מאיראן וסוריה ללבנון.

 
ההצעה לא תכלול פירוק חיזבאללה מנשקו באופן מיידי
 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד בלשכתו בירושלים גם עם עוזר מזכירת המדינה למזרח התיכון, דייויד וולש, ודן עמו בפרטי ההצעה. וולש הגיע לישראל כדי ללחוץ על הממשלה להגיע להפסקת אש עוד בטרם תופעל התוכנית הצבאית אשר אושרה על ידי הקבינט אתמול הכוללת התקדמות נוספת לעומק לבנון, אולי אף עד הליטני. האמריקנים מתנגדים בכל תוקף להגעת ישראל לליטני וסבורים שיש למצות עתה את המהלך המדיני בטרם ייגרר האזור להסלמה נוספת.

 

ראש הממשלה אולמרט הבהיר בפני וולש את הנקודות החשובות בהסכם מבחינת ישראל: כוח רב לאומי בעל יכולת אכיפה, החזרת השבויים לאלתר, שמירת זכות התגובה הישראלית במקרה של חידוש הירי לעבר ישראל, הוצאת חיזבאללה אל מחוץ לדרום לבנון והטלת אמברגו על מכירת נשק לחיזבאללה. בנוסחה החדשה שמגבשת בשעות אלה ארצות הברית יש מענה לרוב הדרישות הללו.

 

עם זאת, הנוסחה החדשה אינה כוללת בתוכה את אחד מיעדיה של ישראל, יישום פרט חשוב בהחלטה 1559 של האו"ם הוא פירוק כל המיליציות בלבנון לרבות החיזבאללה. הליך זה יוסדר ככל הנראה בשלב הבא בתוך כחודש, כפי שהבטיח היום מזכ"ל האו"ם קופי אנאן לשרת החוץ ציפי לבני בשיחה שניהלו אחר הצהריים. לדבריו, האו"ם יגבש בפרק זמן זה תכנית שתיתן מענה לדרישה של ישראל לפרק את חיזבאללה מנשקו על פי החלטה 1559. ישראל, אם אכן תתקבל הנוסחה האמריקנית החדשה, תצטרך להתפשר בנושא זה, אך רוב תביעותיה אכן יענו. 

 

ייתכן כי הצרפתים יגישו הצעה עצמאית

 

הנוסח המתגבש הושג בפגישה שקיימו הבוקר בניו יורק שגרירי ארה"ב וצרפת באו"ם. הוא צריך גם לעבור אישור של הבריטים הרוסים והסינים לפני שיוצג רשמית לאישור מועצת הבטחון. בממשל האמריקני חוזרים ומדגישים כי חשוב שלא יהיה פער בין המילים לבין המעשים בשטח, כדי שלא תהיה חזרה למציאות שלפני 12 ביולי.

 

מקורות בכירים במשרד החוץ מסרו ל- ynet שהנוסחה האמריקנית המתגבשת יכולה להיות מענה נאות לאחר המשבר שפרץ בין צרפת לארצות הברית בניסיון להגיע להסכמה. לדברי אותו גורם, ארצות הברית תגיש  את הצעתה למועצת הביטחון תוך תיאום עם הצרפתים וקבלת הערותיהם. זאת בניגוד לנוסחה הקודמת לפיה ביקשו האמריקנים והצרפתים להגיש טיוטה משותפת להסכם הפסקת האש. בישראל טרם נודע אם צרפת מתכוונת להגיש הצעה משל עצמה למועצת הביטחון או לחילופין תגיש רק את השגותיה והערותיה להצעה האמריקנית. משלכת ראש הממשלה סירבו למסור פרטים על המגעים המתנהלים בשעות אלה.

 

לפי דיווחים שונים הכוח שמתגבש לירידה לדרום לבנון, כולל את צבא לבנון, חיילי יוניפי"ל וכמה אלפי חיילים צרפתים שכבר נמצאים באיזור וניתן לשגר אותם במהירות לדרום לבנון לפחות באופן זמני עד לגיבוש כוח רב לאומי חזק ויעיל יותר שגם בו יהיה לצרפתים תפקיד ראשי. ההערכה היא שחיזבאללה יהיה מעוניין בהפסקת הלוחמה, ועם הכרזתה הוא יפסיק לירות קטיושות טילים לעבר שטח ישראל, אבל ימשיך להתכתש עם כוחות צה"ל עד לעזיבת שטח לבנון.

 

אולמרט: משמעויות חיוביות

 

חבר הכנסת עותניאל שנלר (קדימה) נפגש עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושמע ממנו כי "בשעות האלה מתגבשת נוסחה מדינית חדשה בעלת משמעויות חיוביות שייתכן שיובילו לסיום הלחימה. אם זה לא יתקבל ישראל תוריד את הכפפות".

  

שנלר אומר כי הפגישה עם אולמרט הייתה שיח מעניין מאד בו נידונו הדילמות שעל הפרק. "באתי עם מצב רוח של אי הכרעה והססנות, אבל לאחר שהבנתי את הדברים יצאתי מהפגישה בתחושה טובה והתרשמתי שראש הממשלה נחרץ. "בשעות אלה יש ניסיון לייצר טיוטה מדינית חדשה ואם אכן מה שראיתי יתממש הרי זה יוצא מן הכלל. זה ימנע קורבנות ישראליים. במידה ולא יתקבל יש נחרצות לבצע את מה שהוחלט אתמול בקבינט"

  

שנלר סיפר כי במהלך הפגישה קיבל אולמרט מכתב מאחת המשפחות שאיבדו את בניהן בלבנון. "המכתב רק חיזק את ידיו של ראש הממשלה, אך הבחנתי גם בלחלוחית בעיניו - זו בעצם הדילמה, להביא להסכם מדיני או להמשיך את הקרב. ההחלטה קשה גם רציונאלית וגם רגשית".


פורסם לראשונה 10/08/2006 20:02

 

בהכנת הידיעה השתתפו: אילן מרסיאנו, רוני סופר ויצחק בן חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אהוד אולמרט. משמעויות חיובית
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הנשיא שיראק. צרפת מעורבת
צילום: איי פי
צילום: אלי אלגרט
לבני. אנאן הבטיח יישום 1559
צילום: אלי אלגרט
צילום: גיל יוחנן
וולש. שמע מאולמרט את דרישות ישראל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים