שתף קטע נבחר

לבנון: צה"ל הנחית כוחות במבצע הגדול מסוגו

במסגרת הרחבת המבצע הצבאי הוטסו הכוחות אל עומק השטח, במה שמוגדר כמבצע ההנחתה הגדול בתולדות צה"ל. פחות מחצי יממה לאחר שמועצת הביטחון אישרה את הסכם הפסקת האש, מבסס צה"ל את אחיזתו בשטח ולדברי הרמטכ"ל דן חלוץ, שילש הצבא במהלך סוף השבוע את כוחותיו בלבנון

מבצע ההנחתה הגדול מסוגו בתולדות צה"ל: עשרות מסוקים הנחיתו הלילה (שבת) כוחות רבים בעומק שטח דרום לבנון כחלק מהרחבת המבצע הצבאי. זה היה מבצע ההנחתה הגדול ביותר מאז מלחמת יום כיפור. שר הביטחון, עמיר פרץ, שביקר אתמול בפיקוד הצפון, נפגש עם הכוחות זמן קצר בטרם עלו למסוקים. בחיל האוויר נערכו להנחתת המסוקים באזורים בהם רמת הסיכון היא הקטנה ביותר. יותר מ-70 חיילים נפצעו בתקריות שונות בדרום לבנון. במהלך הפעילות הרגו הכוחות יותר מ-40 מחבלים.

 

מיום שישי בלילה החלה לנוע מהגבול הצפוני אל תוך לבנון רכבת אווירית, במהלכה הנחיתו המסוקים היקף גדול של כוחות בעומק השטח. גורמים בצה"ל תיארו את המהלך כ"גדול ביותר שבוצע בשנים האחרונות". שר הביטחון, עמיר פרץ, שהגיע אמש לפיקוד הצפון, אף נפגש לרגעים ספורים עם הכוחות, זמן קצר לפני שעלו למסוקים. בחיל האוויר נערכו להנחית את המסוקים באזורים בהם רמת הסיכון היא הקטנה ביותר - הן לכוחות המונחתים והן למסוקים.

 

 

 

במבצע לקחו חלק כלי טייס רבים בהם בהם מסוקי "יסעור" ו"ינשוף" אותם הטיסו אנשי צוות אוויר בסדיר ובמילואים. במקביל להנחתת הכוחות, הצניחו המסוקים גם אספקה לחיילים הנמצאים בדרום לבנון. לכל אחת מן הגיחות היה יעד משלה, כאשר כל המראה נערכה בנקודה אחרת בשטח ישראל עם יעד נחיתה קבוע מראש בלבנון. 

 

בפעילות ביממה האחרונה תקף צה"ל מהאוויר יותר מ-100 מטרות, בהן לפחות שני משגרים, עשרות מרחבי שיגור, כ-70 מבנים ומפקדות אשר שימשו את ארגון חיזבאללה, מחסן אמצעי לחימה ובונקר בסמוך לכפר אל-חיאם. כמו כן הותקף ביתו של פעיל הארגון דרומית למרג' עיון, ושלושה מבנים ששימשו את חיזבאללה מדרום לכפר כנא. בנוסף, הותקפו יותר מ-10 גשרים וצירים במטרה למנוע העברת אמצעי לחימה ותנועת מחבלים. הושמד משגר רקטות בכפר דבל שבגזרה המרכזית בדרום לבנון ונחשפה משאית מלאה באמצעי לחימה, בהם טילים נגד טנקים.

 

צה"ל מדגיש כי בטרם החלה הפעילות המורחבת ולאורך כלל הלחימה שב ומזהיר את תושבי דרום לבנון על מנת למנוע פגיעה בחפים מפשע.


כוחות צה"ל בדרום לבנון (צילום: רויטרס) 

 

ראש מטה פיקוד הצפון, תת-אלוף אלון פרידמן, אמר שכוחות צה"ל שהונחתו יתפרשו בשטח. "הכוחות הגיעו לנקודת המוצא ועכשיו צריך לפרוס את השמיכה ולהגיע לכל אותם מוקדי שיגור", הסביר.

 

לדברי תא"ל פרידמן, בצה"ל לא מתכוונים בשלב הזה להכנס לכפרים הלבנוניים בהם נמצאים מחבלי החיזבאללה, אלא אם יהיה צורך לחצות אותם לשם ההתקדמות. עוד הוסיף, כי התכנית המבצעית בנויה כך שניתן יהיה לעצור בכל רגע שתינתן הנחיה מהדרג המדיני. עדיין מוקדם לקבוע מה תהיה תגובת החיזבאללה לכוחות בשטח, ציין תא"ל פרידמן, מאחר ועיקר ההתרחשות הייתה בלילה, בשעות בהן כמעט ולא פועלים אנשי הארגון.

 

בצהריים אמר הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, כי בסוף השבוע שילש צה"ל את כוחותיו בדרום לבנון ביחס לאלו שהיו בשטח ביום חמישי. הוא אמר כי צה"ל נלחם בימים אלו מלחמה צודקת והסביר: "אנו נלחמים על גבולנו ונמשיך לפעול עד שנשיג את המטרות. אנו נאלצים לשלם גם מחיר, בגלל רצוננו לשמור על גבול הארץ. אני לא יכול לומר שהנפגעים שהיו עד כה הם האחרונים".

 

חלוץ: נפעל עד להשגת המטרות

 

רב-אלוף חלוץ התייחס להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם לכונן הפסקת אש באזור ולשלוח לדרום לבנון 15 אלף פקחים אשר יהיו בעלי סמכויות מבצעיות. לדבריו, בין החלטת הממשלה להרחיב את הפעולה הצבאית לבין החלטת מועצת הביטחון, יש מרחב זמן. "אנו נילחם בחיזבאללה עד אשר יוחלט מהו המנגנון שיהיה כאן", אמר חלוץ. לדבריו, צה"ל צריך מספר ימים על מנת לסיים את ההשתלטות על השטח ועוד מספר שבועות על מנת לפגוע בתשתיות הטרור.

 

הלחימה בדרום לבנון נמשכה בכל סוף השבוע. חילופי אש קשים מתנהלים בכל הגזרות מאז שעות הלילה במסגרת הרחבת הפעולה עליה הורו אמש ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ. במהלך חילופי האש בגזרה המערבית נורה טיל לעבר טנק וכתוצאה מכך נפצעו שלושה חיילים - אחד קל ושניים בינוני. בשעות הבוקר נפצעו שלושה חיילי צה"ל באורח בינוני בחילופי ירי שהתנהלו בכפר עטירי, בגזרה המרכזית בדרום לבנון. מצה"ל נמסר כי ההערכה היא שהחיילים נפצעו מירי כוחותינו.


פורסם לראשונה 12/08/2006 14:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לחימה בדרום לבנון
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
תפילה אחרונה לפני הכניסה
צילום: איי פי
צילום: ניב קלדרון
רב-אלוף חלוץ. נמשיך להילחם
צילום: ניב קלדרון
צילום: רויטרס
ההצבעה באו"ם. ההסכם עדיין לא מיושם
צילום: רויטרס
מומלצים