שתף קטע נבחר

אולמרט: ממחר יש לנו כתובת - ממשלת לבנון

ראש הממשלה התייחס בישיבת הממשלה בסיפוק להסכם הפסקת האש: "החיזבאללה לא ימשיך מעתה להיות מדינה בתוך מדינה בלבנון. ממשלת לבנון הופכת להיות הכתובת מול ממשלת ישראל". שר הביטחון פרץ: "המלחמה חשפה נושאים רבים הדורשים בחינה והסקת מסקנות, אבל זה לא הזמן"

הממשלה דנה בהסכם הפסקת האש: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בדיון היום (א') כי "החלטת מועצת הביטחון 1701 היא החלטה טובה שיוצרת תנאים ממשיים ליישום 1559 ומניעת חזרה לסטטוס קוו הקודם. החיזבאללה לא ימשיך להיות מדינה בתוך מדינה בלבנון וממשלת לבנון הופכת להיות הכתובת מול ממשלת ישראל".

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר כי "השאלה המרכזית בהסכם הפסקת האש היא כיצד יישם אותו החיזבאללה. אנו נערכים לכל תגובה אפשרית, בין אם יכבדו את ההסכם ובין אם לאו". בהמשך דבריו גילה שר הביטחון כי ישראל פועלת להקמת מנגון תיאום בין יוניפיל לצה"ל לקראת הגעתו של הכוח הרב לאומי.

 

לדברי פרץ, "המלחמה חשפה נושאים רבים, גם בלחימה וגם בעניין העורף, הדורשים בחינה והסקת מסקנות, אך אין זו העת לעסוק בכך". עם זאת הוא ביקש להדגיש כי "ניהול המלחמה על ידי ראש הממשלה היה מצוין ונעשה ביד רמה. התיאום איתי היה מדוקדק".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, הביעה בישיבה תמיכה בהחלטת מועצת הביטחון ובכך הצטרפה לראש הממשלה, אהוד אולמרט, ולמרבית השרים. לבני התייחסה ל"יום שאחרי" ואמרה כי "השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו היום היא איפה היינו לפני פרוץ הקרבות, כשלא היה יישום של החלטה 1559, כשלא היתה פריסה של צבא לבנון וכשלא היה אמברגו על חיזבאללה. אף צבא לא יכול היה להשיג את יישום החלטות האו"ם באמצעים צבאיים".

 

לדבריה, חיזוקו של סניורה משרת אינטרסים ישראלים. "חיזוק סניורה אינו מנוגד לאינטרסים הישראלים אלא להיפך".

 

חדר מלחמה: דיווח מכל החזיתות ב-ynet

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שלח בפתח הישיבה את תנחומיו למשפחות הנופלים וברכת החלמה לפצועים. "לב כולנו עם חיילי צה"ל בכל מקום שהם נמצאים", אמר אולמרט, לאחר היממה הקשה ביותר במלחמה בה נהרגו 24 חיילים.

 

הוא הוסיף כי ביקר בצוותא עם שר הביטחון עמיר פרץ אצל משפחות החטופים ועידכן אותן במאמצים שנעשים לשחרור בניהן. "לפני כשעה שר הביטחון ואנוכי נפגשנו עם משפחות גולדווסר ורגב, שבניהן אודי ואלדד הינם בני ערובה בידי החיזבאללה". הוא הודיע לשרים: "ימונה בכיר שיופקד על הטיפול בסוגיית החיילים החטופים".

 

אולמרט התייחס לנושא במהלך סקירה על החלטת מועצת הביטחון, בעקבות הביקורת שהוטחה בהסכם, בו השבת החטופים הוזכרה רק במבוא, ולא בגופו של ההסכם. כמו כן אין בו כלל התייחסות לשחרורו של גלעד שליט.  

 

בלשכת ראש הממשלה אולמרט הבהירו הלילה שהפסקת אש אינה מונעת מישראל את זכות ההגנה על אזרחיה ועל כוחותיה שימשיכו לשהות בלבנון עד להגעת הכוח הרב-לאומי. במהלך השבוע עד השבועיים הבאים, יתייצבו כוחות צה"ל בעמדות המשופרות שישיגו עד להפסקת האש, כשהם ערוכים למנוע שיגורי קטיושות וטילים ולהגן על עצמם. "במקרה שיהיה מידע על כוח חיזבאללה המאיים על אזרחי או חיילי ישראל, נשמרת לנו זכות התגובה המקדימה", הבהיר הגורם הבכיר בלשכת אולמרט. מרגע שיוחלט לצאת, הנסיגה תהיה מהירה מאוד, בשל ההערכה שחיזבאללה ינסה לזנב בצה"ל ולגרום לאבידות נוספות. 

 

הממשלה דנה היום בישיבתה גם בקיצוץ רוחבי של 6% מתקציב כל משרדי הממשלה למימון המלחמה בלבנון. כמו כן, ידונו השרים באפשרות להעביר 3% מהרזרבות של כל משרד לצורכי המלחמה. בין הגופים שלא ייפגעו מהקיצוצים הצפויים: תקציבי הרווחה, תקציבי סל התרופות ועבודת המשטרה נגד פעילות חבלנית עוינת.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
ישיבת הממשלה הבוקר
צילום: פלאש 90
צילום: דודי ועקנין
פרץ. "ניהול מלחמה ביד רמה"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים