שתף קטע נבחר

"אתה עסוק בהצלת חיים ופתאום אתה נפצע"

ד"ר אלכס קלגנוב (39), רופא שזומן לשירות מילואים בצו 8, נפצע במהלך אחד הקרבות בגזרה המערבית בזמן שטיפל בפצועים. גם כשנפצע המשיך לטפל בפצועים

בין עשרות החיילים הפצועים שאושפזו לטיפול בבית החולים בנהריה, נמצא גם ד"ר אלכס קלגנוב (39) מנתניה, רופא אורטופד בבית החולים "הלל יפה" בחדרה שנפצע באורח קל במהלך אחד הקרבות בדרום לבנון. 

  

אתמול (א') טיפל קלגנוב בפצועים קשה שנפגעו מטיל סאגר. הנפגעים הועברו לפאתי הכפר על מנת לאפשר את הטיפול בהם. תחילה נקבע מותו של לוחם, במהלך הטיפול בשלושה פצועים נורה לפתע טיל נוסף ונחת בסמיכות לצוות הרפואי. כתוצאה מהפיצוץ הנוסף נהרגו שני לוחמים ו-18 נוספים נפגעו קל, בהם ד"ר קלגנוב. " אתה עסוק בלהציל חיי פצועים ופתאום אתה הופך להיות חלק מהם".

 

ניסים טרבלסי, חובש שהיה בסמוך לד"ר קלגנוב בזמן הקרב, סיפר: "זה היה פתאומי. ד"ר קלגנוב ניסה לייצב את מצב הפצועים. דילגנו בין אחד לשני, אחד סבל מפציעת ראש קשה, אחד מפציעת חזה ושלישי מפגיעת גפיים. היינו עסוקים בלייצב את מצבם של כל אחד מהפצועים ותוך כדי זה להיזהר מן האפשרות כי חיזבאללה יחדש את האש לעברנו. לפתע הופתענו מטיל נוסף שההדף שלו העיף אותנו לאחור. מייד התברר כי גם ד"ר קלגנוב נפגע. הוא סירב לקבל טיפול ואמר לי ''לך לטפל באחרים, אני אהיה בסדר'. הוא התעקש להתפנות בעצמו ועד הרגע האחרון התנהג כאילו לא נפגע בכלל".

 

מצבו של ד"ר קלגנוב הוגדר קל, הוא סובל מפגיעות רסיסים בפלג גופו התחתון. עבורו לא מדובר במקרה ראשון של פעילות אינטנסיבית תחח אש. לפני כשנתיים במהלך האינתיפאדה השנייה טיפל ד"ר קלגנוב בחייל צה"ל שנפצע באורח קשה באחד הכפרים הסמוכים לבית לחם וזכה לצל"ש על האומץ והגבורה שגילה בפעילותו. "אני לא חושב על מה שקורה בקרב סביבי, אלא רק על איך להציל את חיי הפצועים. אני לא מתנהג כמו גיבור, אני מתנהג קודם כל כמו רופא שמרגיש מחוייב להעניק את המירב על מנת להציל חיים ולטפל בפצועים".

 

ד"ר קלגנוב גויס לפני כשבועיים וחצי בצו שמונה לגדוד שנלחם בגזרה המערבית. במהלך הקרבות הוא טיפל בחיילים פצועים תחת אש. לפני עשרה ימים הוא ביצע ניתוח בשטח לחייל שנפצע בקרבות. הניתוח שבוצע בתנאיי שדה כלל פתיחת נתיב אוויר לכלי הנשימה.

 

"אני כבר עשר שנים משרת כרופא ביחידות חי"ר. הפעם הפעילות הייתה קשה במיוחד, תחת אש בלתי פוסקת של מחבלי החיזבאללה. אפילו לי כרופא שחווה מקרוב פציעות של חיילים או אזרחים, היה לא פשוט להתמודד עם המראות הללו", סיפר קלגנוב.

 

לאחר שמצבו של ד"ר קלגנוב השתפר הוא הועבר לבית החולים "הלל יפה" בחדרה ומשם שוחרר לביתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
טיפל בפצועים תחת אש. ד"ר קלגנוב
צילום: רענן בן צור
מומלצים