שתף קטע נבחר

אולמרט: נרדוף את מנהיגי חיזבאללה בכל מקום

בנאום פגרה מיוחד, העביר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מסר חד-משמעי: "מנהיגי חיזבאללה לא יינקו. נמשיך לרדוף אותם בכל מקום". לדבריו, "היו גם ליקויים שנצטרך לבדוק. לא נסתיר ולא נטאטא". לגבי החיילים החטופים אמר: "אוביל את כל המהלכים הקשורים להחזרתם של אודי, אלדד וגלעד הביתה"

נאום סיכום ומבט לעתיד: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נשא הערב (יום ב') נאום מעל בימת הכנסת ובו הצדיק את ההחלטה לצאת למלחמה. הוא אמר שצה"ל הביא לשינוי אסטרטגי אזורי ופגע פגיעה קשה בחיזבאללה, "בכל היתקלות, היתה ידם של חיילי צה"ל על העליונה. מנהיגי חיזבאללה ירדו למחתרת ועוסקים בשקרים. האנשים האלה לא יינקו. נמשיך לרדוף אותם בכל מקום ובכל זמן". הוא הבטיח שהממשלה תמקד את מאמציה לשיקום אזור הצפון במסגרת תוכנית לאומית רב-שנתית.

 

לדברי אולמרט, "היו גם ליקויים שנצטרך לבדוק. לא נסתיר ולא נטאטא, אבל לא נעשה זאת בהתלהמות. אין לנו את הלוקסוס להתבוסס בהתנצחות". הוא קרא להתייצב מאחורי חיילי צה"ל. נאומו הופרע מדי פעם בקריאות ביניים, מספסלי הסיעות הערביות. ח"כ אחמד טיבי וח"כ זהבה גלאון הוצאו אל מחוץ למליאה. ח"כ טיבי התפרץ לדבריו של אולמרט שאמר "אנחנו ניצחנו". "במהלך הלחימה הוא הכריז על ניצחון", צעק טיבי. השר זאב בוים ענה לו "תשתוק משת"פ". גם ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) צעק לעבר אולמרט - "התחלת כמו צ'רצ'יל וגרמת כמו צ'מברליין".

 

ראש הממשלה ציין שגם ישראל ספגה מכות במלחמה הזו. "מדינת ישראל הבהירה לעולם שלא תעבור לסדר היום על התקפות מכל מקום", אמר אולמרט. "אני רואה ושומע את אותם קולות שמביעים אי נחת ואפילו אכזבה. כאילו שהציפיות שלהם לא התגשמו עדיין. אני אומר להם ולכולנו - סבלנות. המאבק של התנועה הציונית בטרור, כמו גם המאבק של העולם החופשי כולו בטרור לא החל היום ולא ייסתיים בעתיד הנראה לעין. זהו מאבק ארוך, קשה ומורכב, הוא דורש איפוק, נחישות, עמידה איתנה ואורח רוח".

 

בהחלטת מועצת הביטחון, אמר, יש כדי לשנות מהיסוד את המצב בגבול הצפון. "הקהילה הבינלאומית שותפה לתפיסה שיש לחסל את מדינת הטרור שצמחה בתוך לבנון. אין יותר חסות של מדינה לארגון טרור. אין יותר מדינה בתוך מדינה. אין יותר ארגון טרור הרשאי לפעול מתוך לבנון כזרועו הארוכה של ציר הרשע המשתרע מטהרן ועד לדמשק, מנצל את לבנון בחולשתה והופך אותה, את אזרחיה ותשתיותיה לכלי שרת במלחמתו".

   

"חברי הכנסת - לפני כחודש אישרה הממשלה לצה"ל לצאת לפעולה נגד מחבלי חיזבאללה בעקבות פעולת הטרור בה נורו מטחי קטיושות על יישובי הצפון, נהרגו שמונה חיילי צה"ל ונחטפו אהוד גולדווסר ואלדד רגב. האחריות הכוללת לפעולה הזו מוטלת עלי. כראש הממשלה. אין לי כוונה ואינני מבקש לחלוק את האחריות הזו עם איש. זו האחריות הנגזרת מתפקידו של ראש ממשלת בישראל. 

 

"ההחלטה הזו של ממשלת ישראל שלא לעבור לסדר היום הדהדה ועוד תהדהד רבות בבירות העולם. קרובות ורחוקות מאיתנו. היא הבהירה קבל עם ועולם כי מדינת ישראל לא תספוג עוד כל פגיעה בריבונותה, לא תבליג עוד על כל פגיעה באזרחיה, וכן תגיב בעוצמה על כל פעולת טרור בין מצפון או מדרום בין ממזרח או מים. מכל מקום".


"ישראל לא תספוג עוד כל פגיעה בריבונותה". אולמרט  (צילום: גיל יוחנן)

 

ראש הממשלה פתח את דבריו בדברי ניחומים למשפחות השכולות: "בראשית דבריי, אני מבקש לשלוח תנחומים בשמי ובשם הממשלה, הכנסת והעם כולו למשפחות 158 ההרוגים מקרב האזרחים וחיילי צה"ל. כן, אנחנו עם שסופר את מתיו. אנחנו סופרים את מתינו יום יום. כואבים את לכתם ומתאבלים על כל אחד ואחת. על הרצון לחיות כאן אנחנו נאבקים עשרות שנים. ניאלץ להמשיך להיאבק עוד שנים רבות".

 

לגבי החיילים החטופים אמר אולמרט: "אנחנו נמשיך לפעול להחזרת החיילים החטופים הביתה. נעשה זאת ללא לאות ובכל הכלים העומדים לרשותינו. גלויים ונסתרים מן העין, כפי שנגזר גם מהחלטת מועצת הביטחון. אוביל באופן אישי את כל המהלכים ואהיה מעורב בכל הפרטים הקשורים להחזרתם של אודי, אלדד וגלעד הביתה. בעזרת השם הם יחזרו במהרה".

 

דבריו של אולמרט זכו לתשואות מעשרות חיילים מפיקוד העורף, בסדיר ובמילואים, שהוזמנו לאולם המליאה.

 

דליה איציק: להקים ממשלת חירום

 

לפניו נאמה יו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק, שקראה לראש הממשלה להקים ממשלת חירום לאומית. היא דיברה לפני נאומו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, "זה צו ה-8 שלכם".

 

לדברי איציק, "היום חלפו 100 ימים מיום קיום ממשלתך וכבר נקלעה החברה בישראל למה שיכול להיחשב לסיוט לכל ראש הממשלה, בוודאי אף למי שהחל בכהונתו. אני יודעת שעברו עליך ימים ושעות קשים. דווקא עכשיו מתחילה תקופה קשה עוד יותר. עכשיו צריך לעסוק בעתיד – צריך לשאול את השאלות של אתמול למען התשובות של המחר, כיצד יוצאים מן המשבר ומאחים את השברים והרסיסים שהותירה המלחמה?

  

יו"ר הכנסת קוראת לחברי הכנסת להפסיק לריב. "חיילנו נמצאים עכשיו בלבנון והמלחמה עדיין לא תמה. הם רוצים לדעת שיש מאחוריהם קונצנזוס והנהגה מגבה, גם האזרחים שישבו עוד הבוקר במקלטים רוצים לדעת שאתם עוסקים רק בהם. תתאפקו. העם רוצה דממת אלחוט כפי שהגדיר זאת עמי שרייר, אביו של סגן יפתח".

 

איציק הוסיפה כי "על ממשלה זו יהיה לאחד את מדינת ישראל לסיבוב המלחמה הבא שעלול להתרגש עלינו בכל עת. זהו צו השעה, צו שמונה הלאומי של כולנו. כעת, עם שוך הקרבות, מוטלת עלינו חובה להפיק לקחים, עלינו לגבש את מיטב הכוחות והמוחות, לא בשביל האתמול אלא למען המחר. למען מטרה גורלית זו, אני קוראת לך אדוני ראש הממשלה לפתוח במגעים להקמת ממשלת חירום לאומית שתאתר את השאלות הנכונות העולות מההתנהלות של כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט בנאום פגרה מיוחד
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים צח
איציק. "צריך לעסוק בעתיד"
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
טיבי. הוצא מהאולם
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אלדד. דמיון לבריטים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים