שתף קטע נבחר

נתניהו: רעיון הנסיגה החד-צדדית קרס

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, נשא הערב נאום מעל בימת הכנסת ובו אמר שהמלחמה בלבנון מוכיחה ש"קונספציית הנסיגות החד-צדדיות קרסה. צריך להחליפה בהדדיות". נתניהו ציין שהיו כשלים בזיהוי האיום ובניהול המלחמה

מיד אחרי ראש הממשלה, עלה על בימת הכנסת יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, ונשא הערב (יום ב') נאום ממלכתי, אך עוקצני. הוא סיפר כיצד התייצב למען מלחמת ההסברה שניהלה הממשלה, אך מיהר לתקוף את מדיניות הממשלה. לדבריו, המלחמה בלבנון מוכיחה ש"קונספציית הנסיגות החד-צדדיות קרסה. צריך להחליפה בהדדיות". לדברי נתניהו, "היו כשלים בזיהוי האיום, בניהול המלחמה, בניהול העורף ובוודאי וללא ספק שנידרש להפיק לקחים ולתקן את הליקויים. חיינו בתרדמת וקיבלנו צלצול השכמה".

 

בשנת 2000 יצאנו מלבנון ללא ערבויות ללא סידורי בטחון, והדבר הזה הביא לנאום קורי העכביש של חיזבאללה שהדהד אצל החמאס, והאינתיפאדה שהביאה אותנו אחר-כך מתוך שיקולים מכובדים, מתוך רצון טוב בוודאי, לעשות נסיגה חד-צדדית נוספת. המרכיב הזה של נסיגות חד-צדדיות שוחק את ההרתעה, הוא גם נותן עמדות לאויבים שלנו, והעמדות האלה הם עמדות משופרות בירי על יישובנו ועל ערינו. הקונספציה הזו אבדה מהעולם וראוי שתאבד".

 

כמו אולמרט, גם נתניהו פתח את דבריו במילות ניחומים: "אנחנו עוברים ימים קשים של שכול ויגון, של סבל והקרבה, של הרס וחורבן, אבל גם ימים של רוח גדולה שמפעמת בלב העם ומאחדת אותו. לב כולנו החסיר פעימה כשחיילנו יצאו לקרב כדי להגן עלינו ולב כולנו דואב על שבר משפחות החיילים שנפלו והאזרחים שנפלו בערים. משפחות שאיבדו את בניהם ויקיריהם. כולנו כואבים את היגון, כולנו מתפללים לשלום פצועינו, כולנו מייחלים להשבתם הביתה בשלום של חיילנו החטופים".

 

מאז היטלר לא קם צורר כמו אחמדי-נג'אד

 

נתניהו הדגיש ש"זה רגע של אחדות וגם רגע של חשבון נפש. אני לא מתכוון רק להפקת הלקחים. אני חושב שאנו צריכים להביא בחשבון הנפש הלאומי שלנו דבר אחד יסודי - כל גוף חי חייב לעשות שני דברים כדי לשרוד : חייב לזהות את הסכנות והוא חייב לבצר את העוצמות כדי להדוף את הסכנות".

 

נתניהו אמר שצריך לטפח את העוצמה הצבאית, המדינית, הכלכלית והרוחנית: "לפני מאה שנים עמנו היה נטול היכולות האלה, ובא מנהיג, והצביע על הסכנה - הרצל ראה את הגחלים הלוחשות של האנטישמיות, והבין שתבוא כאן אש גדולה שתכלה קודם את יהדות אירופה ואחר כך את היהדות כולה. היום אני אומר - אנחנו עומדים בפני סכנה גדולה מאוד. סכנה של אש חדשה. שמאיימת על עמנו. לא רק על עמנו, לא רק על חיילנו ועל כלכלתנו. מאיימת על קיומנו.

 

"בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו, אבל מאז היטלר לא קם צורר כמו אחמדי-נג'אד נשיא אירן שמצהיר בגלוי על כוונתו להשמיד אותנו ומפתח כלי נשק אטומיים כדי לבצע את זממו. ועד שיבצע את זממו הוא משתמש בזרועות התמנון שלו, אחד בדרום חמאס, הסוני, ואחד בצפון - הזרוע המורעלת של חיזבאללה, חלק מהקשת השיעית מטהרן ועד לבנון". 

 

יו"ר האופוזיציה אמר דברי שבח לכוחות הביטחון וההצלה וגם לתושבי קו העימות, "ויש עוצמה שלישית שנתגלתה פה, עוצמת העם כולו. עוצמת העם, אנשים שהתגייסו בהתגייסות פרטית. אנשים טובים מהמגזר העסקי, מורים, אחיות, אנשי רוח, אומנים, העם. העם פתח את ליבו וכיסו וביתו. כי אמרו עת צרה לישראל. אחים אנחנו. ובעת צרה עלינו להבין שגורל אחד לכולנו וכל ישראל ערבים זה לזה". עם זאת, לדברי נתניהו, אין די בסיוע של המגזר הפרטי ויש צורך בהתגייסות ממשלתית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
נתניהו
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
אולמרט נואם
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים