שתף קטע נבחר

אסד: חיזבאללה ניצח, ישראל היא אויב שנוא

נשיא סוריה הכריז בנאום בפני אגודת העיתונאים על ניצחון חיזבאללה בעימות ואמר כי התוכניות האמריקניות למזרח תיכון חדש הן "אשליה". לדבריו, "ישראל אינה רוצה שלום, היא אויב ואנחנו שונאים אותה. ההתנגדות היא הדרך היחידה". שרת החוץ, ציפי לבני: "סוריה תצטרך להחליט איפה היא נמצאת"

אסד זונח את דרך המו"מ? נשיא סוריה, בשאר אסד, נאם היום (יום ג') לראשונה מאז הוכרזה הפסקת האש בין ישראל לחיזבאללה. בנאום מדיני מיוחד שנשא אסד בפני איגוד העיתונאים הוא הכריז על ניצחון חיזבאללה בעימות הנוכחי עם ישראל, כפי שעשה אמש חסן נסראללה.  

 

אסד אמר כי המזרח התיכון השתנה בעקבות ההתנגדות וכי "התוכנית האמריקנית ליצור מזרח תיכון חדש הפכה לאשליה ברגע שחיזבאללה ניצח בלבנון".  שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה בתגובה לדברים כי "סוריה תצטרך להחליט איפה היא נמצאת. לבנון אמורה להמריא לכיוןן אחר בלעדיהם. הם לא יכולים להמשיך להשפיע ולהוביל חזית פתוחה עם חיזבאללה".

 

לטענת אסד, ישראל התכוונה במילא לתקוף את לבנון והייתה עושה זאת גם ללא חטיפת החיילים. "המערכה בלבנון הוכנה מראש וחטיפת החיילים היתה רק תירוץ והעולם קיבל את התירוץ הזה. הם תכננו לתקוף בחורף כדי לא להרוס את עונת התיירות של משתפי הפעולה שלהם בלבנון. המערכה הוכנה מראש כדי להשיב את כוח ההתרעה הישראלי שנפגע בשנת 2000. אולם התוצאה הייתה כישלון נוסף לישראל". אסד הבהיר כי ההתנגדות מוצדקת בשל פעולותיה של ישראל: "ההתנגדות הכרחית, נחוצה ולגיטימית. הלגיטימיות שלה מתבססת על פעולות ישראל בשש השנים האחרונות ובכלל זה טיסות חיל האוויר שלא פסקו בשמי לבנון".

 

הוא העיר בעוקצנות: "ישראל מנסה להיות חלק מהאזור הזה באמצעות תכנית 'המזרח התיכון הגדול'. יש החושבים שהזמן פועל לטובתם וכל דור בעולם הערבי מקבל אותם יותר, אולם אני נציג של הדור השלישי ואתם רואים שכל דור שונא אותה יותר. אנחנו לא אוהבים להשתמש במילה "שנאה" אולם ישראל לא מתירה שום אפשרות אחרת אלא לשנוא אותה".

 

הוא פנה פנייה ישירה לישראלים: "אני אומר לכם: טעמתם את מחיר המלחמה האחרונה בלבנון. הנשק שלכם, כולל הגרעין, לא יצליח להגן עליהם. הדורות הולכים ומתפתחים והם יצליחו להביס אתכם. על ההנהגה הישראלית להיחלץ מטפשותה ולהחליט בצומת הזה שבו היא נמצאת - האם ללכת לכיוון של שלום והחזרת הזכויות או ללכת לכיוון של חוסר יציבות".

 

"שלום? לא ויתרנו על אף אופציה"

 

אסד התייחס בראשית דבריו לתהליך השלום ואמר כי הוא לא הוכיח את עצמו. "הערבים נתנו הכל ולא קיבלו כלום. לכן סוריה סירבה לוותר על זכויותיה. כשאנחנו אומרים שבחרנו בשלום כאופציה אסטרטגית, אין פירושו של דבר שוויתרנו על האופציות האחרות - ההיפך". בהקשר אחר אמר אסד: "ישראל היא האויב, היא אינה רוצה שלום. היא אומה שנבנתה על תוקפנות והתרחבות".

 

הוא הוסיף: "ישראל הובסה כבר מראשית הלחימה ולא בסופה. אולם לבנון שילמה מחיר כבד ועלינו לעמוד לצידה. עלינו להפוך עלה את הניצחון הצבאי לרווח פוליטי. השלום וההתנגדות עומדים על ציר אחד. מי שמקבל חלק אחד ממנו - צריך לקבל גם את חלקו האחר... אנו בסוריה, לבנון ופלסטין - יש לנו אדמות שעדיין לא שוחררו. אנו דורשים מאחינו הערבים שיעמדו לצידנו, אולם לפי ראייתנו. מי שלא ישתכנע, איננו מבקשים ממנו דבר אלא שלא יעמוד בדרכנו".

 

את הנאום קטעו בשלב מסוים סורים שהניפו את תמונותיו של נסראללה וקראו לבחור ב"התנגדות". "אנו מביטים בגאווה על לבנון האיתנה שבחרה בהתנגדות וניפצה את האגדה של הצבא הבלתי מנוצח", אמרה אחת הנשים בקהל וזכתה למחיאות  כפיים מהקהל.

 

הנשיא הסורי כבר אמר בכמה ראיונות באחרונה כי ההתנגדות היא הדרך היחידה וכעת שב והבהיר את עמדה זו ביתר נחרצות ואף איים במרומז במלחמה. "הדרך הטבעית להשגת שלום היא באמצעות משא ומתן אולם כאשא הדבר אינו מתאפשר ההתנגדות על צורותיה השונות היא הדרך הטובה ביותר להשבת הזכויות. התנגדות - אין פירושה רק התנגדות חמושה - אלא התנגדות תרבותית ופוליטית. המטרה של ההתנגדות היא שלום ולא מלחמה - וזאת כדי להרתיע מפני תוקפנות. אולם אם זה לא יעזור באמצעות מלחמה ניתן יהיה לשחרר את האדמה. לכן ההתנגדות אינה סותרת את השלום אלא נחוצה כדי להשיגו - שאם לא כן התוצאה תהיה שנפסיד הן בקרב על המלחמה והן בקרב על השלום".

 

אמש האשים הנשיא בוש את משטרו של אסד באחריות משותפת, עם חיזבאללה וממשלת לבנון, לסבלם של הלבנונים. בוש אמר ש"סוריה מעוניינת לפגוע בדמוקרטיה בלבנון" וציין כי אחד התפקידים של הכוח הבינלאומי בלבנון יהיה למנוע הברחות נשק דרך הגבול עם סוריה.

 

"בראיונות האחרונים אסד דיבר על התנגדות"

 

עיתונאי סורי אמר אמש ל-ynet כי "אסד התבטא בימים האחרונים ואמר במספר פורומים שהעידן הקרוב הוא עידן ההתנגדות לשחרור האדמות הערביות". אסד אמר בראיון לעיתון המצרי כי סוריה מוכנה לכל מלחמה שתפרוץ עם ישראל. כאשר נשאל מה יהיו התוצאות במלחמה בין סוריה לישראל, השיב: "אם ישראל תנהג בהרפתקנות ותיכנס למלחמה עם סוריה - היא תשלם מחיר כבד".

 

בראיון ל"אל-אוסבוע" ניפק אסד שורה של הצהרות לוחמניות נגד ישראל ודברי תמיכה בחיזבאללה ובחמאס. "הישראלים הרסו הכל בלבנון, אך לא הצליחו להשיג הישגים צבאיים אמיתיים בשטח. המערכה הצבאית הוכרעה לטובת

 ההתנגדות. עתה, עלינו לנצח גם במערכה הדיפלומטית". הוא שיבח את מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ועל יכולתו המרשימה לנהל את המערכה מול ישראל ותיאר אותו כ"מפקד יחיד במינו בתולדות ההתנגדות הלבנונית האצילה". 

 

אסד אמר שארצו מוכנה מאז היום הראשון לפרוץ הלחימה בלבנון, ובמיוחד בשל העובדה שהיא "מבינה את הלך המחשבה הישראלי". לדבריו, סוריה עוקבת אחרי ההתפתחויות מקרוב, במיוחד מאז עלייתו לשלטון של אריאל שרון בישראל, וכי "הבחירה בו ברוב גדול כל כך מעידה כי העם הישראלי אינו רוצה בשלום וכי הבחירה בהתנגדות היא העיקר בהתמודדות מול השאיפות התוקפניות של שרון וממשלתו".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלג'זירה
אסד נואם. אשליה
צילום: אלג'זירה
צילום: איי אף פי
נסראללה. הניפו תמונות
צילום: איי אף פי
צילום: דודי ועקנין
לבני. שיחליטו איפה הם
צילום: דודי ועקנין
מומלצים