שתף קטע נבחר

פרץ הקים ועדת בדיקה למלחמה בראשות שחק

יומיים וחצי אחרי כניסתה של הפסקת האש לתוקף, מורה שר הביטחון על הקמת ועדת בדיקה חיצונית. היו"ר - אמנון ליפקין שחק, חברים: האלופים בירן ובודינגר ויו"ר טבע, אלי הורוביץ. במנדט: תפקוד צה"ל ומערכת הביטחון לפני המלחמה ובמהלכה

בדק הבית יוצא לדרך: שר הביטחון, עמיר פרץ, הודיע הערב (יום ד') לרמטכ"ל ולצמרת צה"ל על הקמת ועדת בדיקה חיצונית למערכת הביטחון, שתעמוד על תפקוד הצבא בזמן מלחמת לבנון השנייה ובתקופה שקדמה לה.

 

בראש הוועדה יעמוד הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין-שחק. בנוסף אליו, יישבו בה האלופים במיל' הרצל בודינגר, מפקד חיל-האוויר לשעבר; אילן בירן, ששימש בין השאר מנכ"ל משרד הביטחון; ועמי סגיס, לשעבר ראש אגף הלוגיסטיקה. את הפן האזרחי יספק אלי הורוביץ, יושב הראש של ענקית התרופות "טבע".

 

המנדט שיוגדר לוועדה כולל את סוגיית התכנון והמוכנות של צה"ל ומערכת הביטחון לפני המלחמה ובמהלכה. בתוך שלושה שבועות תגיש הוועדה מסקנות ביניים לשר הביטחון. פרץ הבהיר כי מטרת הוועדה אינה למצוא כשלים, אלא לבחון את כל סוגיית המלחמה על מנת להפיק לקחים לעתיד.   

 

בלשכתו של אולמרט סירבו לומר האם בירך על הקמת הוועדה בידי פרץ. "ראש הממשלה עודכן על-ידי שר הביטחון בכוונתו", נמסר לקונית מהלשכה.

 

הדרג המדיני לא במנדט  

 

ביומיים וחצי שחלפו מאז כניסתה של הפסקת האש לתוקף, ששמה קץ ל-33 ימי לחימה קשים בחזית ובעורף, נשמעו עוד ועוד

 עדויות מדאיגות על ניהול המלחמה, ההפתעות שהתגלו בה, מצבו של צה"ל, ציוד מערך המילואים ועוד. במקביל גברו הקולות הקוראים להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית, שתגיע גם לדרג המדיני.

 

הרמטכ"ל חלוץ, שהתייחס אתמול לנושא, ציין כי הצבא לא נוקט עמדה בסוגיית הצורך בוועדת חקירה חיצונית, ויבצע כל מה שיוטל עליו בנושא. בכוונת צה"ל למנות קצין בכיר בסדיר או במילואים, שאין לו נגיעה ישירה לעימות בצפון, על מנת שירכז את כל נושא הבדיקות הפנימיות בצה"ל. זאת במקביל לוועדה שמינה פרץ.

 

הוועדה עליה הוחלט כעת תבדוק רק את תפקוד מערכת הביטחון, ולא תגיע לדרגי הצמרת בירושלים. עדיין לא נקבע האם תוסמך להמליץ על מסקנות אישיות. ככלל, ועדת שחק לא תחליף את הבדיקות והתחקירים שעורך צה"ל בכל הסוגיות שעל הפרק. אך אם יוחלט על הקמת ועדת חקירה ממלכתית, שתבדוק את כל נושא המלחמה, כי אז - לפי החוק - היא היחידה שתפעל, ולא יהיה עוד צורך בוועדת שחק.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הוועדה, ליפקין-שחק
צילום: מיכאל קרמר
הפן האזרחי. הורוביץ
מומלצים