שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הגליל נושם לרווחה: תיירים לא מפסיקים לצלצל
  אתר ראש הנקרה וקיאקי כפר בלום כבר שבו לפעול, אתרים נוספים בדרך. אבל בכמה מוקדי תיירות זה עוד ייקח זמן: הרכבל בצוק מנרה, למשל, ספג פגיעה קשה, ופרנסתם של עשרות עובדים בסכנה

  לא רק תושבי הגליל העליון חזרו לבתיהם עם שובו של השקט. גם התיירים מתכננים להסתער שוב על הצפון, כדי לנצל את קרני השמש האחרונות בקיץ, שהתקצר הפעם בגלל הטילים של נסראללה. אבל כמו ביישובים, גם באתרי הנופש התגלו הריסות ונזקים כבדים, שמעיבים על השיבה לשגרה המיוחלת.

   

  דוגמה לכך היא אתר צוק מנרה, שבפאתיה הדרומיים של קריית שמונה, שם המומים העובדים מנזקי המלחמה. מטחי הקטיושות של חיזבאללה הצליחו לשתק את פעילות המקום שעתיים בלבד לאחר תחילת הלחימה. מהירי נפגעו חמישה מבין תשעת עמודי הרכבל המוביל לראש הצוק ושאורכו כ-1,100 מטרים. הפגיעה נבעה מגל השריפות שפקד את הרכס והסב נזק למתקנים השונים, לחורש הטבעי ולרכבל עצמו.

   

  בתקופה זו של השנה נוהגים לפקוד כאלף נופשים מהארץ ומחו"ל את האתר, שהוקם לפני שמונה שנים בשותפות עיריית קריית שמונה, קיבוץ מנרה ובעלים פרטיים. שיקום ההריסות והחזרת המקום לפעילות יארכו, להערכת ההנהלה, בין תשעה ל-12 חודשים - דבר שיפגע הן בתיירות והן בפרנסתן של עשרות משפחות העובדים המתגוררות באזור, חרף הביקוש הרב מצד התייר הישראלי לבוא ולבלות באתר.

    

  מנהלת השיווק של האתר, סיגל ברג, סיפרה ל-ynet כי "הטלפונים לא מפסיקים לצלצל. אנשים מבררים האם ישנה פעילות, וסוכני נסיעות - שראו באתר מקום מוביל בגליל העליון - נדהמו לשמוע על הנזקים הישירים, שנאמדים כבר ביותר מ-3 מיליון דולר. כ-70 עובדים, בשיאה של העונה, מוצאים עצמם כעת מול שוקת שבורה".

   

  חוזרים לפעילות

   

  באתרים אחרים העסקים חוזרים אט-אט לפרוח, ואנשי תיירות בגליל העליון סיפרו על גל טלפונים מצד נופשים שביקשו להזמין מקומות לינה לימים ולשבועות הקרובים. אוסנת נשיא, מנהלת ההזמנות בחוות הבריאות מצפה הימים, סיפרה: "לאורך כל ימי הלחימה היו טלפונים של אורחים שהתקשרו לבדוק האם המקום פועל. מרגע שהושגה הפסקת האש לא מפסיקים להגיע טלפונים להזמנת חדרים לתקופה הקרובה. המלון ייפתח ביום ראשון והתפוסה לשבוע הבא עומדת על 35 אחוזים".

   

  באתר קאייקי כפר בלום ובית הלל חודשה הבוקר הפעילות וכ-700 מבקרים פקדו את המקום. הפעילות תוקדש עד סוף השבוע לחיילים בסדיר ובמילואים שחזרו מהלחימה בלבנון ובגבול הצפון - והם יזכו לכניסה חופשית.

   

  בכפר הנופש גונן נמשך מבצע "לחבק את הגליל" בו מוצעים מסלולים לאזורים ואתרים שנפגעו מהקטיושות, כולל הרצאות של בכירים בצבא ובמד"א מאזור הגליל.

   

  אתר צוק ראש הנקרה שעל גבול הצפון חידש את פעילותו ומאפשר לנופשים לרדת באמצעות הרכבל ולצפות בנקרות הסמוכות למים. האתר יהיה פתוח עד סוף החודש מהבוקר ועד חצות.

   

  המוזיאונים הפתוחים בתפן שבגליל המערבי ותל-חי שבגליל העליון ייפתחו לקהל הרחב בשבת הקרובה. כבר היום החלו להחזיר למקומן את יצירות האומנות יקרות הערך, שכמו התושבים שהו במקלטים ממוגנים מפאת איום הקטיושות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גלית קוסובסקי
  הרכבל בצוק מנרה (ארכיון)
  צילום: גלית קוסובסקי
  חוזרים לשוט בכיף
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים