שתף קטע נבחר

מי יחליף את חיים רמון?

לפחות שניים משרי הממשלה הנוכחית לוטשים עיניים לתפקיד שר המשפטים, שמתפנה בקרוב בעקבות העמדתו לדין של השר חיים רמון - רוני בר-און ומאיר שטרית. המשנה לראש לשכת עורכי הדין וגם התנועה לאיכות השלטון דורשים מרמון להתפטר

שר המשפטים, חיים רמון, יודיע ביום ראשון על המשך דרכו בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, להעמידו לדין בעבירת מעשה מגונה. ההחלטה גררה מבוכה רבה בממשלה, שגם כך מסובכת בשורה של חקירות. כעת יידרש ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבחור במחליף לרמון.

 

בבורסת השמות למחליפיו של רמון מוזכרים בין השאר השרים מאיר שטרית וציפי לבני, שכיהנו כבר כשרי משפטים, השרים זאב בוים ורוני בר-און, וכן יצחק הרצוג, המעוניין בתפקיד. בגלל שיקולים קולאיציוניים, ספק רב אם התיק יועבר למי משרי מפלגת העבודה. "בכל מקרה", הבהירו מקורביו של ראש הממשלה, "הנושא עוד לא נידון". גם דן מרידור מוזכר כמינוי אפשרי.  

 

לפחות שניים משרי הממשלה הנוכחית לוטשים עיניים לתפקיד - שר הפנים רוני בר-און ושר הבינוי והשיכון מאיר שטרית. השר בר-און אמר ל-ynet: "אני לא מתכוון לעסוק בעניין הזה. זה לא נעים לי כל המצב הזה. חיים רמון הוא חבר והלכנו יחד דרך ארוכה. אני לא עוסק בזה כרגע". שר הבינוי והשיכון, מאיר שטרית, אמר ל-ynet: "אני לא עוסק בזה כרגע. המצב לא נעים. אם ראש הממשלה יפנה אני אשקול זאת. הטלפון שלי ידוע. נמתין לראות מה יתפתח".

 

גורמים פוליטיים אומרים שאם אולמרט ימנה את שטרית לשר המשפטים, זה יפתור את בעיית "היעלבותו" של שטרית, שמונה לשר הבינוי והשיכון לאחר הבחירות. שטרית מסתובב מאז מינויו עם בטן מלאה נגד ראש הממשלה, והחזרתו למשרד המשפטים עשויה להרגיע את הרוחות בינו ובין אולמרט. שטרית סיפר שהוא פגוע מאי מינויו לשר בכיר יותר (הוא רצה את תיק האוצר). בראיונות לתקשורת אף התבטא נגד תוכנית ההתכנסות.

 

בלשכת אולמרט מבהירים שאין בכוונתם לדרוש בשלב הזה מחיים רמון לעזוב את תפקידו. "היועץ המשפטי שוחח היום עם ראש הממשלה ואם הוא היה חושב שיש לנקוט הליכים כמו הרחקתו של שר המשפטים מהתפקיד בשל הכוונה להגיש נגדו כתב אישום הוא היה אומר זאת", מסר ל-ynet גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה. 

   

גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר: "חיים רמון לא התפטר, חיים רמון לא פוטר, לא אמרו לחיים רמון לעזוב את התפקיד. לכן בשלב זה עדיין מוקדם לדון בשאלת מילוי מקומו אם וכאשר יגיעו הדברים לידי עזיבתו את התפקיד. ראש הממשלה יוכל למנות לו ממלא מקום שהוא שר מכהן, למנות אדם אחר מחוץ לממשלה, או לחילופין, ראש הממשלה ייטול את התפקיד על עצמו. לפחות בנקודת זמן זאת אין המקרה דומה למקרה של השר לביטחון פנים לשעבר, צחי הנגבי. אמנם בשני המקרים מדובר בשרים הממונים על אכיפת החוק, אך בשלב זה תהליך השימוע של חיים רמון טרם מוצה".

 

דרישה: שחיים רמון יתפטר עכשיו

 

ההחלטה להעמיד לדין את חיים רמון עוררה מבוכה רבה בממשלה ובלשכת ראש הממשלה. עד לערב לא פורסמה הודעה רשמית וראש הממשלה לא מסר את עמדתו. שרי ממשלת אולמרט מעורבים במספר פרשיות: מבקר המדינה חוקר חשדות שראש הממשלה קיבל הטבה שלא על פי דין ברכישת ביתו ברחוב כרמיה בירושלים, יו"ר הקואליציה, ח"כ אביגדור יצחקי, נחשד בעבירות מיסוי. כתב אישום הוגש כנגד יו"ר ועדת חוץ וביטחון מקדימה צחי הנגבי בפרשת המינויים הבלתי חוקיים במשרד לאיכות הסביבה.

 

המשנה לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יריב לוין, קרא ל-ynet לשר המשפטים, חיים רמון, להתפטר עכשיו. גם התנועה לאיכות השלטון דורשת משר המשפטים להתפטר באופן מיידי מתפקידו בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, להעמידו לדין.

  

עו"ד יריב לוין אומר: "לטעמי, שר המשפטים צריך להתפטר עכשיו, כל עוד לא הוחלט משהו אחר. המצב המשפטי אומר שמרגע שהוגש כתב אישום על שר המשפטים להתפטר. המצב כרגע הוא שמאחר שעכשיו יש את אפשרות השימוע, אם יבחר בה שר המשפטים ולא יתפטר, אסור יהיה לו לעשות שימוש בשום סמכות עד לשימוע. במצב הנוכחי זה לא מותיר הרבה ברירות, אז שיתפטר עכשיו".

 

עו"ד לוין פנה למנהל בתי המשפט בועז אוקון במכתב שבו ביקש להקפיא את הליך מינוי נשיא בית המשפט העליון עד שהדברים יתבהרו. הוא כתב כי "אין צורך להכביר במילים בחשיבות המינוי של נשיא בית המשפט העליון. ראוי שהליך המינוי ייעשה שלא כלאחר יד וכאשר בראש הוועדה למינוי שופטים יושב שר משפטים שמכיר את המערכת, בחן את המינוי על כל היבטיו, גילה עמדה עצמאית ויכול להמשיך ולהיאבק עליה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
חיים רמון
צילום: חיים צח
צילום: פלאש 90
צרות בממשלת אולמרט
צילום: פלאש 90
צילום: אלי אלגרט
האם שטרית ימונה במקום רמון?
צילום: אלי אלגרט
מומלצים