שתף קטע נבחר

בכיר בחיזבאללה: לא יהיו עימותים עם צבא לבנון

בראיון שהעניק לעיתון "א-סינארה" אישר חבר בלשכה המדינית של חיזבאללה כי אחד מבניו של נסראללה השתתף בקרבות מול צה"ל, וטען כי ניצחון הארגון "יזעזע את היישות הציונית". לדבריו, חיזבאללה אינו ארגון חמוש, אלא פועל "למען אנשים"

חבר הלשכה המדינית של חיזבאללה, השיח' חדר נור א-דין, מעריך כי לא יהיו עימותים בין בין צבא לבנון לפעילי חיזבאללה בדרום המדינה, בעקבות הסכם הפסקת האש האמור למנוע מפעילי הארגון לשהות באזור. כך פורסם הבוקר (יום ו') בראיון שנערך עמו בעיתון "א-סינארה" היוצא לאור בנצרת.

 

"אין סיכוי לכך משום שמלכתחילה התייחסנו לכך באופן חיובי", אמר א-דין, "ישנו תיאום בינינו לבין כל תנועה פוליטית וחברתית באזור הדרום ובינינו לבין הצבא במיוחד. לכן איננו צופים שתהיה כל התנגשות". הוא אף התייחס לדגלי חיזבאללה שנראו על בתי התושבים הסמוכים לגבול, והסביר את הדבר באהדה הרבה לה זוכה הארגון באזור. "אין מדובר בלוחמי הארגון. תושבי המקום המנצחים הם אלה שהניפו את הדגלים וזאת משום שהם גאים במה שביצעה ההתנגדות. לוחמי הארגון אינם נמצאים לאורך הגבול", אמר. 

 

למרות הדברים, כשנשאל על הנזק הרב שנגרם בכל רחבי המדינה בעקבות הלחימה, טען א-דין כי מדובר בהרס שאינו משתווה לאף מלחמה אחרת שארעה באזור. "ההרס מפחיד עד כדי כך שלא ניתן לתארו. הוא עולה בעוצמתו על ההרס שארע במלחמת העולם השנייה", טען. בהמשך נשאל א-דין האם ההרס הרב מתיישב עם טענות חיזבאללה על ניצחון במלחמה וענה כי חיזבאללה ניצח ניצחון אשר "יזעזע את היישות הציונית".

 

"אם היו הורסים את הבית שלך אבל היית מצליח להביס את האויב שלך מבלי לאפשר לו להשיג את מטרותיו, האם אין פירושו של דבר שניצחת? אנחנו מדברים על תבוסה וניצחון לפי מובנים הקשורים למה שקרה בשטח, שם מנענו מהאויב להשיג את מטרותיו. זהו איננו ניצחון רגיל אלא ניצחון שיזעזע את הישות הישראלית, שם כבר הוקמה ועדת חקירה צבאית, והיא תגיע לדרגים הגבוהים ביותר - לא רק בצבא אלא גם במערכת הפוליטית", אמר א-דין.

 

בתשובה לשאלה האם ישראל השיגה את מטרתה לפרק את החיזבאללה מנשקו, הפתיע א-דין כשטען כי אין מדובר כלל בארגון חמוש. "חיזבאללה איננו ארגון חמוש אלא כזה שפועל מתוך האנשים ולמען האנשים, והוא קיים יחד עם האנשים. אנשיו הם בני האזור. כיצד ישראל יכולה ישראל לדבר על הוצאתם מאזור זה?".

 

לטענתו, דיווחי צה"ל בנוגע למספר פעילי הארגון שנהרגו בקרבות הם שקר מוחלט. "המספרים שישראל מדברת עליהם אינם נכונים. אנחנו איננו מתביישים להסתיר את השהידים שלנו ואיננו פוחדים למסור מידע לעמנו. בכל יום הודענו על מספר השהידים שלנו. בימים הקרובים ניתן יהיה להיווכח כמה ישראל שיקרה בעניין זה", אמר.

 

נור א-דין סירב להתייחס לקולות המתנגדים לחיזבאללה הנשמעים בלבנון ובראשם טענותיו של מנהגי הדרוזים במדינה,

וואליד ג'ונבלט, שהאשים את חיזבאללה כי כפה על לבנון מלחמה שרבים מתנגדים לה. עם זאת, הוא הגיב לטענות לפיהן המדינה אינה מסייעת די הצורך לאנשים שבתיהם נהרסו. "לא די בכך שהיא אינה מסייעת, אלא שהם מדברים על אנשים שמתנהגים כאילו הם מדינה בתוך מדינה, אולם ברמת השטח המדינה לא עשתה עד כה דבר".

 

נור א-דין אף התייחס במהלך הראיון לשמועות לפיהן ג'וואד נסראללה, בנו של מזכ"ל הארגון, השתתף בקרבות מול חיילי צה"ל. "האח ג'וואד לקח חלק בג'יהאד יחד עם הלוחמים האחרים בדרום, וזאת יחד עם בניהם של בכירים בתנועה. אולם אני מדגיש כי האח ג'וואד, בנו של המזכ"ל, לא נפגע", אמר נור א-דין. 

 

בנו בכורו של נסראללה, האדי, נהרג בשנת 1997 בפעולה מול כוח צה"ל. הכוח אסף את גופתו מבלי לדעת במי מדובר ורק כעבור מספר ימים התבררה זהותו. הגופה הוחזרה ללבנון במסגרת העיסקה בה הושבה לישראל גופתו של איתמר איליה ז"ל, שנהרג בפעולת השייטת באנצריה בספטמבר באותה שנה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גאים בהתנגדות. תושבי לבנון חוגגגים את תום המלחמה
צילום: איי פי
צילום: אלג'זירה
בן לוחם. נסראללה
צילום: אלג'זירה
מומלצים