שתף קטע נבחר

אנאן: הפעולה בבעל בק - הפרה של הפסקת האש

"מזכ"ל האו"ם מודאג מאוד מההפרה הישראלית של הפסקת פעולות האיבה. ההפרות מאיימות על השקט השביר שהושג", מסר דובר מטעמו. שליח האו"ם לאזור, טרייה לארסן, אמר כי "זו הפרה ברורה של הפסקת האש". הבית הלבן הודיע שלא יגנה

מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, אמר כי פעולת צה"ל אתמול בלילה באזור העיירה בעל בק שבבקעת הלבנון, הינה הפרה של החלטת האו"ם 1701 בנוגע להפסקת פעולות האיבה בין ישראל לחיזבאללה בלבנון.

 

דובר מטעם אנאן הודיע הלילה (א') כי "מזכ"ל האו"ם מודאג מאוד מההפרה הישראלית של ההחלטה על הפסקת פעולות האיבה, שנקבעה על ידי מועצת הביטחון. ההפרות הללו מאיימות על השקט השביר שהושג באזור לאחר מאמצים רבים, ומחלישות את סמכותה של ממשלת לבנון".

 

אמש טילפן אנאן לראש הממשלה, אהוד אולמרט, והעביר לו את תלונת ממשלת לבנון על פעולת צה"ל. בשיחה הבהיר ראש הממשלה למזכ"ל האו"ם שהפעולה נועדה למנוע אספקת נשק וחימוש לחיזבאללה, והצביע על החשיבות בפיקוח על הגבול הסורי-לבנוני למניעת הברחות. אנאן עדכן את אולמרט בהתקדמות בניית הכוח הרב-לאומי שיוצב בלבנון.

 

שליחו של מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, טריה לארסן, התייחס לפעולת הקומנדו באזור בעל בק, ואמר כי "אם מה שדווח נכון, זו הפרה ברורה של הפסקת האש". בראיון לרשת הטלוויזיה הלבנונית LBC אמר לארסן כי אין לו אמצעים לבדוק את המידע, ולכן הוא מתבסס על הדיווחים בתקשורת. אתמול נועד לארסן עם שורת אישים בכירים בלבנון, בהם ראש הממשלה, שר ההגנה ושר החוץ. היום הוא צפוי להגיע לישראל עם ראש הצוות השליחים של מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, ויג'אי נמביאר.

 

מוקדם יותר אמרו בלשכת ראש הממשלה שפעולת הקומנדו היתה נחוצה ואינה מנוגדת להפסקת האש: "הפעולה נדרשה משום שחיזבאללה מפר את הפסקת האש בהבריחו אמצעי לחימה סורים ואיראנים, בניגוד להסכם הפסקת האש".  

 

הבית הלבן הודיע כי לא יגנה את פעולת צה"ל בבעל בק, כך דווח ברשת הטלוויזיה "סקאיי". שר החוץ השבדי, יאן אליאסון, גינה בחריפות את פעולת הקומנדו של צה"ל הלילה בלבנון, ואמר כי "סביר שהיא תפגע ביישום החלטת האו"ם 1701". לדבריו, "הפעולה הישראלית עלולה להוביל לתגובה של חיזבאללה ולחידוש הפעולות העוינות".

 

ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, גינה את הפעולה ואמר כי "מדובר בהפרה של הפסקת האש". שר החוץ הלבנוני, פאוזי סאלוח, אמר שמועצת הביטחון של האו"ם אחראית לאכוף את הפסקת האש. "אם ישראל תמשיך בהפרה של הסכם הפסקת האש, זו תהיה אחריותה של מועצת הביטחון לנקוט בפעולה ולדרוש מישראל להפסיק זאת". שר ההגנה הלבנוני, אליאס מור, הזהיר שישעה את פריסת הצבא בדרום לבנון במידה והאו"ם לא ידון בפעולה.


פורסם לראשונה 19/08/2006 20:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אנאן: מודאג מאוד
צילום: רויטרס
טריה לארסן וויג'אי נמביאר
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
אהוד אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים