שתף קטע נבחר

הממשלה הקימה קבינט מיוחד לשיקום הצפון

אולמרט, שיעמוד בראש הקבינט, ציין כי "זו משימה לאומית ממדרגה ראשונה". הממשלה אישרה פה אחד תוכנית לחיזוק ולביסוס יישובי הצפון. העלות נאמדת בכ-4 מיליארד שקלים. האלוף (במיל') עמוס ירון יכהן כמתאם פעולות הממשלה בקבינט

הממשלה אישרה בצהריים (א') פה אחד תוכנית לחיזוק ולביסוס של יישובי הצפון בעקבות המלחמה. בעוד כשלושה שבועות תיקבע המסגרת התקציבית של התכנית, הנאמדת ב-4 מיליארד שקלים.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע גם על הקמת קבינט בראשותו לשיקום הצפון. ראש הממשלה הוסיף: "זאת משימה לאומית מהמדרגה הראשונה". האלוף (במיל') עמוס ירון יוצב כמתאם פעולות הממשלה בקבינט לשיקום תשתיות הצפון שנפגעו במלחמה.

 

על פי התכנונים, במסגרת עבודת הקבינט תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, ובהשתתפות מנכ"לים של משרדי הממשלה השונים, שתופקד על הכנת התוכנית לחיזוק הצפון - כולל תוכנית תקציבית מפורטת לשנים 2006-7. לפי החלטת הממשלה, הקבינט ייתן מענה לכלל היישובים בצפון, בין אם יהודים, ערבים, בדואים, צ'רקסים או דרוזים.

 

לדברי אולמרט, "היום אנחנו מביאים לאישור הממשלה שורה ארוכה של צעדים שנועדו להחזיר את התושבים לחיי השגרה שלהם באופן מיידי וגם לסייע בצורה משמעותית בחיזוק חיפה והצפון. במסגרת הצעדים יוקם קבינט לחיזוק חיפה והצפון שאני אעמוד בראשו, ממלא מקום ראש הקבינט יהיה המשנה לראש הממשלה פרס שאחראי על הנגב והגליל, והקבינט הזה יוביל יום יום את הפעילות של כל מהלכי הממשלה כדי להגשים את התכניות לגבי חיזוק חיפה והצפון".


נזק מרקטה בטבריה (צילום: חגי אהרון)  

 

שר הביטחון עמיר פרץ אמר בישיבת הממשלה כי "עלינו למנוע את המשך הגעת כוח של צבא לבנון עד למרחק שני ק"מ מהגבול, בלי שהתייצב שם קודם כוח רב לאומי. אנחנו לא נאפשר לחיזבאללה להתקרב שוב אל הגבול עם ישראל".

 

באשר לביקורת הציבורית הקשה על תוצאות המלחמה ואי השגת יעדיה, אמר שר הביטחון שפריסה נכונה של הכוח הרב לאומי עם 15 אלף חיילים יכולה לשנות את דעת הקהל ותביא להבנה של הישגי המבצע. "ייבדקו הנקודות המצוינות ככשלים במעלה הדרך. נבדוק אותן, נשים אותן על השולחן. חובתנו להיערך לסיבוב הבא", הדגיש שר הביטחון. הוא הוסיף כי "אם בדרום לבנון יתפרס כוח רב לאומי ונמצא את עצמנו מול שטח מפורז, הרי שהשגנו את היעדים".

 

שר התיירות, יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "ישראל לא הפרה בפעולה בבעל בק את החלטת מועצת הביטחון להפסקת אש. יש הנחיה בהסכם זה לאמברגו על העברת נשק לחיזבאללה דרך סוריה ואיראן. כל עוד ההפרות האלה נמשכות יש לנו זכות לפעול".

 

שר המדע התרבות והספורט, אופיר פינס, עורר בישיבת הממשלה את סוגיית הקמת ועדת חקירה ממלכתית. השר אמר לאולמרט: "כדי לשקם את אמון העם בצבא ובממשלה יש להקים ועדה שתחקור את הכשלים. זו חובתנו".

 

בתוך כך, הוועדה לבדיקת תפקוד הצבא במלחמת לבנון השנייה ובתקופה שקדמה לה, בראשות הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק, מתחילה היום בעבודתה. הוועדה, החיצונית למערכת הביטחון, הוקמה על-ידי שר הביטחון עמיר פרץ ואינה ועדת חקירה ממלכתית. 


פורסם לראשונה 20/08/2006 10:13

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
אולמרט בממשלה
צילום: פלאש 90
פרס. ירכז
צילום: חגי אהרון
מומלצים