שתף קטע נבחר

המומלצים: תוכנות מסרים מידיים

תוכנות המסרים המיידיים הולכת והופכות משעשוע של בני־נוער לכלי עבודה אמיתי. לצד הטקסטים, אפשר לנהל בעזרתן שיחות קול ווידאו באיכות טובה, לצ׳טט עם מנויי תוכנות אחרות ולעצב ממשקים כלבבכם. הנה מבחר מהתוכנות

‬בחודשים האחרונים יצאו לשוק כמה גירסאות חדשות ומשופרות לתוכנות המסרים המיידיים המרכזיות, שהפכו אותן מתוכנת צ׳יטוט טקסטואלי ליישומים עתירי יכולות. תוכנות המסרים הולכות ומשתכללות והופכות משעשוע של בני־נוער לכלי עבודה אמיתי, שלעתים מהווה חלופה מושלמת לטלפון ולדואר האלקטרוני.

 

בסקירה שלפניכם מופיעות כמה מתוכנות המסרים המסקרנות שהופיעו לאחרונה. מה לא תמצאו כאן? תוכנות שפלח השוק שלהן קטן משמעותית ואת Skype המפורסמת - שאף שהיא מאפשרת לבצע צ׳ט טקסטואלי, לטעמנו היא עדיין הרבה יותר תוכנת שיחות קוליות במערכת האינטרנט מאשר תוכנת מסרים מיידיים.

 

‭:Google Talk‬ נעים ונוח

 

כאשר הושקה תוכנת המסרים המיידיים של גוגל, לפני כשנה, היא התגלתה כאכזבה לא קטנה. כיום גוגל עובדת קשה כדי לתקן את הרושם ובגירסה הנוכחית אפילו מצליחה.

 

שלושה חידושים משמעותיים נוספו לגירסה העדכנית: העברת קבצים ללא מגבלה, השארת הודעה קולית (כמו במזכירה אלקטרונית) למנויים שאינם זמינים (מי שאינו משתמש בתוכנה יקבל דואר אלקטרוני, שאליו יצורף קובץ קולי‭,(‬ וכן הצגת המוזיקה אליה אפשר להאזין במסך אנשי הקשר.

 

פרט לכך, ‭Google Talk‬ מאפשרת לכם להשאיר הודעה אישית כשאינכם זמינים, ולבצע שיחות קוליות באיכות טובה למדי. התוכנה מציעה תמיכה עברית מלאה (לבד מהממשק) כולל כתיבה מימין לשמאל, וכמובן, התאמה מלאה לתיבת הדואר של ‭.Gmail

 

התוכנה אינה מחייבת התקנה וניתן להשתמש בה גם ישירות על גבי הדפדפן, דרך ‭.Gmail‬ השילוב הכמעט מוחלט שלה עם תיבת הדואר הוא אחד היתרונות המרכזיים שלה.

 

כדי שלא ישעמם לכם בעיניים מציעה התוכנה 9 סקינים (מעטפות גרפיות) לבחירה. בניגוד לעבר, ניתן להזמין גם מי שאינו מנוי Gmail להשתמש בתוכנת המסרים.

 

בשורה התחתונה: תוכנה נוחה ונעימה מאוד לשימוש, תחליף לא רע להיצע המנופח של המתחרות.

להורדה

 

מירנדה: התאמה אישית

 

מירנדה היא תוכנת מסרים מיידיים ותיקה, מבוססת קוד פתוח, המאפשרת לצ׳טט במקביל עם אנשי קשר מרשתות אחרות ‭,MSN ,ICQ ,AIM, Jabber)‬ יאהו ו־‭.(IRC‬

 

התוכנה מאפשרת הורדת סמלים מהרשת או הוספת סמלים מהמחשב, ותומכת בממשק מבוסס לשוניות (בדומה לדפדפן פיירפוקס‭,(‬ שמאפשר לנהל מספר שיחות במקביל בחלון אחד. העיצוב גמיש: מירנדה מאפשרת לשנות את כותרת החלון, לקבוע סמלים שונים לחשבונות שונים, לבחור ערכת צבעים, ועוד.

 

אפשר לשמור היסטוריית שיחות בגופנים ובצבעים מסוימים, להקצות מקשי קיצור לפעולות שכיחות, לבחור מתי ועל מה לקבל התרעות, ועוד המון פונקציות הניתנות להתאמה אישית. מירנדה מציעה יבוא אוטומטי של אנשי קשר מרשתות אחרות.

 

מירנדה מציעה לכם להגדיר תמונות שונות שייצגו אתכם בחלון השיחה וברשימת אנשי הקשר. אף שאנשי הקשר מופרדים בצורות שונות, מדובר בפתרון שמבחינה ויזואלית אינו אופטימלי ונראה מעט מבלבל, בעיקר בהשוואה ל־‭.Google Talk‬

 

התוכנה תומכת בגופנים עבריים, אולם את הכתיבה מימין לשמאל תצטרכו להגדיר ידנית. פגם מעצבן: ההגדרה אינה נשמרת לעתיד, אפילו לא באותו חלון שיחה.

 

בשורה התחתונה: האפשרות להתאמה האישית עולה בהיבטים מסוימים על זו של המתחרים.

להורדה

 

‬‭:ICQ‬ יש שיפור, אין הפתעות

 

בגירסה האחרונה של תוכנת המסרים, שלאחרונה מלאו עשר שנים לקיומה, אין חידושים שיגרמו לכם ליפול מהרגליים. ובכל זאת ניכר שב־ICQ התאמצו לתת פייט לתוכנות המתחרות, כך שגם אם לא תמצאו הרבה מעבר לשיפורים עיצוביים ויתר גמישות בהתאמה האישית – ברוב המקרים לפחות לא תרגישו שנותרתם מאחור.

 

ICQ כוללת עכשיו את ה־Xtraz שמאפשרים לשחק ברשת עם אנשי הקשר, לשלוח tZers (מאפיין שמזכיר את ה”נדנודים” של MSN מסנג׳ר) ומציגה על המסך אנימציות קצרצרות וחביבות הנושאות מסרים שונים ומשונים. עוד בתוספות: שינוי ערכת הצלילים, הורדת תמונה אישית ‭(Avatar)‬ ומגוון אפשרויות התאמה אישית ופעולות מתקדמות. 

 

בנוסף, ניתן לבצע שיחות קוליות ושיחות וידאו, לשלוח כרטיסי ברכה או הודעת דואר אלקטרוני ולבצע צ׳ט רב משתתפים. התוכנה תומכת גם בסינון הודעות זבל ומאפשרת לקבוע ממי ומתי מותר לקבל הודעות.

 

ICQ תומכת בביצוע שיחות ”לחץ ודבר” ‭.(Push-to-Talk)‬ אפשרות נוספת: מחלון השיחה שלה אפשר לשלוח הודעות SMS לכל רשתות הסלולר בארץ בחינם.

 

בשורה התחתונה: יתרון משמעותי הוא מגוון השפות הנתמכות. בניגוד לרוב התוכנות שבדקנו, ICQ זמינה בממשק עברי מלא. החסרונות: כמו מתחרותיה הגדולות, גם היא מלאה פרסומות שמציקות לעיניים.

להורדה ‭ ‬

 

יאהו מסנג׳ר: עשירה

 

תוכנת המסרים המידיים של יאהו הושקה לאחרונה בגירסה חדשה, הכוללת מספר חידושים וכן תמיכה בעשרות תוספים הזמינים להורדה. למשל, האפשרות לצ׳טט גם עם מנויי מסנג׳ר. נכון, עדיין לא מדובר בתחליף אמיתי לתוכנות המאפשרות לשוחח עם אנשי קשר מכל התוכנות המובילות (כמו מירנדה‭,(‬ אך מדובר בצעד מבורך, שהגיע זמנו כבר לפני שנים רבות.

 

יאהו מסנג׳ר מאפשרת לבצע שיחות קוליות ושיחות וידאו, לשתף תכנים באמצעות תוספים, לבצע שיחות ממחשב למחשב או ממחשב לטלפון (בתשלום‭,(‬ לשלוח קבצים בנפח של עד 1 ג׳יגה ועוד.

 

התוכנה מאפשרת להאזין לרדיו ומאפשרת להתאים אישית את תמונות המשתמשים, האייקונים, הרינגטונים, קבצי המוזיקה וממשק התוכנה עצמו. יאהו מסנג׳ר יודעת לייבא אנשי קשר מספר הכתובות בתיבת הדואר המקוונת של יאהו או מתוכנת אאוטלוק, ומאפשרת להשאיר הודעה אישית כשאינכם זמינים.

 

בשורה התחתונה: אחת התוכנות העשירות ביותר באפשרויות, גם בלי לספור את התוספים. עד כה סבלה ממיעוט משתמשים בישראל. כעת, משנוספה תמיכה בביצוע שיחות גם עם מסנג׳ר – היא בהחלט שווה מבט נוסף. הבעיה: ההתקנה אורכת זמן רב, והחלון הראשי של התוכנה מלא פרסומות לרוב.

להורדה

 

גיים: צ׳ט למתחילים

 

גיים היא תוכנת קוד פתוח נוספת, שמאפשרת לתקשר עם חברים מתוכנות מסרים מידיים מובילות (כגון יאהו, MSN מסנג׳ר ו־‭(ICQ‬ ונדירות ‭.(GroupWise)‬ היא מאופיינת בממשק פשוט ופונקציונליות בסיסית בלבד.

 

גיים מציעה פונקציית הסתערות (Pounce)‬, ששמה מרמז על תפקידה: להסתער על איש הקשר בעת שהוא מתחבר/מקליד/מפסיק להקליד/ מתחבר בחזרה וכדומה. ההסתערות לא חייבת לבוא לידי ביטוי בפרץ של התכתבויות ערות, אלא בסתם קבלת התרעה קולית.

 

גיים מאפשרת לשמור היסטוריית שיחות, להציג תמונות מייצגות של אנשי הקשר, לצרף מספר שיחות בחלונית יחידה (באמצעות לשוניות, כמו מירנדה‭,(‬ להגדיר הודעה אישית כשאינכם זמינים ולהתקין כמה תוספים הנוגעים בעיקר לתצוגה ופחות ליכולות מתקדמות.

 

בכל הנוגע לעברית, גיים מציעה פתרון חלקי בלבד. אם לא בחרתם בממשק עברי מלא בעת ההתקנה תוכלו להקליד או לקרוא עברית רק משמאל לימין.

 

בסך הכל, גיים מיועדת באמת למי שמחפש פתרון קל, פשוט וזריז לביצוע צ׳טים. ההתאמה האישית היחידה שהיא מציעה היא ממשק בשפות שונות ובמספר חלופות ויזואליות, שגם אותן תידרשו לבחור בעת ההתקנה (בלי לדעת כיצד הן נראות‭.(...‬

 

בשורה התחתונה: הדבר היחיד שעומד לזכות גיים הוא תמיכתה בפרוטוקולים ובתוכנות נדירות של מסרים מידיים. לא מומלצת להמונים.

להורדה

 

מסנג׳ר ‭:8‬ חידושים

 

תוכנת המסרים המידיים הפופולרית בעולם הושקה לאחרונה בגירסה חדשה, שאמורה להפוך אותה סופית מברירת מחדל של משתמשי חלונות לחלופה אמיתית, ששווה להוריד אותה במיוחד. לא בטוח שהמהפך הושלם בהצלחה, אבל מיקרוסופט בהחלט מנסה.

 

המסנג׳ר החדש – הנקרא ‭Windows Live Messenger‬ או מסנג׳ר ‭– 8‬ מציע, מלבד שלל פרסומות, גם כמה חידושים משמעותיים ובהם שיחות VoIP בתשלום, אפשרות ליצור תיקיות משותפות לצפייה או הורדת קבצים בין אנשי קשר, הצפנת שיחות יוצאות וכמובן תקשורת הדדית עם משתמשי יאהו מסנג׳ר.

 

בדומה לגירסאות קודמות, גם במסנג׳ר 8 אפשר לשלוח קריצות ונדנודים או לשחק משחקים מקוונים, לבצע שיחות קול ווידאו, לשמור את היסטוריית השיחות, לשנות רקעים ותמונות משתמשים ולקבל התרעות על דואר חדש בתיבת ה־Hotmail שלכם.

 

עם זאת, נתקלנו בלא מעט תקלות ובעיות בעת הפעלת התוכנה. בפעמים הראשונות נאלצנו להמתין ארוכות לאישור פעולות, אחר־כך פשוט נתקלנו בהודעות שגיאה ולבסוף קרסה התוכנה ללא התרעה. ‭?Live‬ לא בטוח.

 

בשורה התחתונה: שווה הורדה? רק למכורים לשדרוגים.

להורדה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רק שיחות
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים