שתף קטע נבחר

יצחקי נזף בברוורמן: "נפוצץ את הקואליציה"

בוועדת הכספים לא הובטח הרוב לקיצוץ הרוחבי בתקציבי המשרדים, שנועד לכיסוי עלות המלחמה. ההצבעה נדחתה - ויו"ר הקואליציה גער ב"מורדי" העבודה: "נמאס מהמשחקים שלכם". ברוורמן: "לא אסכים לזרוק אנשים לכלבים"

"היום שאחרי" מלחמת לבנון השנייה מביא עמו - נוסף על גל גדול של מחאה ציבורית ומשבר אמון מצד אנשי מילואים במפקדיהם ובדרג המדיני - גם קרע קשה בתוך הקואליציה.

 

היום (ג') התכנסה ועדת הכספים של הכנסת, כדי לאשר קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בסך שני מיליארדי שקלים למימון עלויות המלחמה. אלא שהרוב לא הובטח, וההצבעה נדחתה למועד אחר. 

 

אורית נוקד ואבישי ברוורמן מהעבודה איימו שלא לתמוך בהצעה. עבור יו"ר הקואליציה, אביגדור יצחקי מקדימה, זה היה יותר מדי. הוא נשמע צועק במסדרון על חברי סיעת העבודה: "נפוצץ את הקואליצה הזו. מספיק עם המשחקים האלה". הוא הזכיר כי שרי העבודה, כולל היו"ר עמיר פרץ, הצביעו בממשלה בעד הקיצוץ. "נפרק את הקואליציה, יש לנו חודשיים כדי לעשות את זה. יש גבול". 

 

ח"כ ברוורמן השיב כי "בשם שלמות הקואליציה אני צריך להצביע פעם אחר פעם נגד מצפוני המקצועי והחברתי. לא אסכים לזרוק אנשים לכלבים. למדינת ישראל יש כסף".

 

עם זאת, בדיון עצמו, גם יצחקי מתח ביקורת על הממשלה. לדבריו, "הממשלה הייתה צריכה להביא תוכנית יותר מסודרת כדי לטפל בכל הדברים שנבעו מהמלחמה הזו. אבל הממשלה החליטה לעשות את הקיצוץ בעיתוי הזה. היציבות השלטונית חשובה מאוד ואני חושב שיש להרחיב את הקואליציה ככל האפשר. עדיין לא מאוחר לעשות את זה, יש להרחיב את הבסיס".

 

מי שהצטרף לביקורת על חברי העבודה היה דווקא איש סיעתם, השר שלום שמחון, שאמר: "ההתנהגות הזו מבזה ומוזילה את הפוליטיקה הישראלית והיא 'מושכת את השטיח' מתחת לרגלי השיטה המפלגתית". לדבריו, "ההצבעה נגד התקציב מדיפה ריח של שיקולים פוליטיים ומטרתה להביא לפרישת העבודה מהקואליציה. על הח"כים לזכור כי החלטה כזו יכולה להתקבל רק במוסדות המפלגה, ולא באמצעות קביעת עובדות בשטח".

 

"יד אחת נותנת, יד אחרת לוקחת"

 

ח"כ נוקד הגיעה לדיון עם מסמך המפרט את הקיצוצים הרבים שמבקשת הממשלה לעשות בסעיפי רווחה ותשתיות שונים, כמו קיצוץ של 100 מיליון (33%) מתקציב השלמת שכר דירה לנזקקים במשרד לקליטת עלייה, ו-126 מיליון בחוק חיילים משוחררים וקרן הפיקדון.

 

בדיקה שערכה ח"כ נוקד העלתה, כי למרות הבטחת משרד האוצר, 22% מסכום הקיצוץ יבוצע מתוך תקציבי רווחה ותקציבים שמיועדים לפיתוח הגליל. ח"כ נוקד אמרה כי "מדובר באבסורד. שעה שיד אחת נותנת, יד אחרת לוקחת. אותה ממשלה שהחליטה ששיקום הצפון הוא משימה לאומית, ואף הקצתה משאבים עבור משימה זו, מקצצת בתקציבים לנזקקים ולפיתוח הגליל והנגב".

 

חברי סיעות האופוזיציה יצאו מחיוכים מאוד מהדיון בעקבות הכשלים והמבוכה של הממשלה. ח"כ ישראל כץ (ליכוד) אמר ש"הממשלה לא ידעה לנהל את המלחמה ועכשיו היא לא יודעת לנהל את השלב של אחרי הממשלה".

 

ח"כ אמנון כהן מש"ס מתח אף הוא ביקורת על הממשלה למרות שהתכוון להצביע בעד הקיצוץ: "אותן אוכלוסיות חלשות ממשיכות לשלם את כל מה שקורה במדינה הזו. הקיצוץ הזה מיותר". חברי סיעת ש"ס נראו נבוכים בדיון אבל לא התכוונו לשבור את הכלים.

 

במהלך הדיון אף התפתח עימות קולני בין ח"כ אלי אפללו לח"כ סופה לנדבר. ח"כ לנדבר קראה לעברו: "לך תסתכל על עצמך במראה ותראה איך אתה נראה". ח"כ אפללו השיב: "אם הייתי רואה אותך במראה כשאני מסתכל על עצמי, הייתי נבהל".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נמאס לו: יצחקי
צילום: גיל יוחנן
צילום: אמיר כהן
יש כסף: ברוורמן
צילום: אמיר כהן
זהו אבסורד: נוקד
מבזה ומוזילה: שמחון
צילום: גבי מנשה
מומלצים