שתף קטע נבחר

נתניהו נפגש עם ראשי הסיעות בנסיון להביא לפיזור הכנסת

ראש הממשלה לשעבר מגייס את אנשיו למערכה לבחירות כלליות, שיאפשרו לו להתמודד בבחירות לראשות הממשלה. בפגישה לילית הבטיח יו"ר ש"ס לתמוך בפיזור הכנסת. בנאום חריף שיגר אמש נתניהו מתקפה לעבר אהוד ברק, והאשים אותו בדירדור מצבה הבטחוני של ישראל. מפלגת העבודה: נתניהו חזר לשקר בטלויזיה

בנימין נתניהו פותח בקרב על פיזור הכנסת: ראש הממשלה לשעבר קבע להיום (יום ב') שורה של פגישות עם ראשי סיעות בכנסת בהם המפד"ל, שינוי וש"ס, כדי לשכנע אותם לקדם במהירות את פיזור הכנסת.
הבוקר נועד נתניהו עם יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד, בביתו של ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט. לפיד אמר לנתניהו כי שינוי תצביע בעד פיזור הכנסת, אולם תתנגד לחוק נתניהו.
אמש שוחח נתניהו עם יו"ר ישראל בעליה, ח"כ נתן שרנסקי, שאמר לו כי יתמוך בפיזור הכנסת. מסר כזה שמע נתניהו גם מיו"ר ש"ס אלי ישי, איתו נפגש בירושלים. אולם מקורביו של נתניהו אומרים כי הוא חושש שש"ס תנסה לקדם את 'חוק נתניהו', המאפשר לו להתמודד על ראשות הממשלה בלבד, במקום לקדם את החוק לפיזור הכנסת.
לפי שעה, מסתמן כי נתניהו יגיע מחר לישיבת מרכז הליכוד.
וגם בשמאל נערכים לבלום את נתניהו: ח"כ מוסי רז ממרצ מניח היום הצעת חוק לפיה מועמד לראשות הממשלה יהיה חייב להיות ח"כ בשנה שקדמה להגשת מועמדותו.
"האפשרות שאדם שאינו חבר כנסת יתמודד על ראשות הממשלה, מחלישה את מעמד הכנסת ומעמד הדמוקרטיה. שעה שלגבי חברי כנסת יש חוקי צינון וחוקים המגבילים פעילותם הכלכלית, הגיע הזמן להגביל את מועמדותם לראשות הממשלה", אמר רז.

גיבוש המטה

המטה המתגבש סביב נתניהו מורכב מאנשי צוות ישנים-חדשים: מזכיר הממשלה לשעבר גדעון סער, הדובר אביב בושינסקי והמיליונר האמריקני רון לאודר. שמועות עקשניות טוענות שגם יועצים פוליטיים שסייעו לג'ורג' בוש הבן נקראו לדגל, וכמובן הח"כים הנאמנים לו: גדעון עזרא, יובל שטייניץ, ישראל כץ, אברהם הירשזון, אביגדור ליברמן, דני נווה, נעמי בלומנטל ואפילו לימור לבנת.
ומה עם הדובר לשעבר של נתניהו, שי בזק? הוא אמר אתמול ל-ynet כי הוא שמח על החלטת הבוס לשעבר, וכי אם הכנסת תפוזר, הוא עצמו יתמודד על תפקיד ח"כ בליכוד.

תורת הסיכויים

בליכוד מביעים תמיהה על המהלך שביצע נתניהו: הוא עדיין אינו יודע אם יעבור התיקון לחוק יסוד הממשלה שיאפשר גם לאזרח להתמודד בבחירות מיוחדות, אבל כבר הודיע על חזרתו לזירה הפוליטית.
הפריימריז בליכוד, לראשות המפלגה ולרשימה לכנסת, יערכו בתוך 8 ימים, אם מועד זה אכן יאושר על ידי מרכז המפלגה שיתכנס ביום שלישי. יש לציין כי על פי החוק מועמד לראשות הממשלה צריך להגיש את מועמדותו 48 ימים לפני הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה, כלומר עוד 12 יום בלבד. עם לוח זמנים צפוף שכזה, סבורים רבים בליכוד כי הייתה זו טעות מצידו של נתניהו להשתלב במערכה מבלי שהוא יודע את התשובות לשאלות החשובות ביותר: האם תפוזר הכנסת?, האם יעבור חוק ביבי?, האם יספיק להיערך לפריימריז בליכוד?

הודעת נתניהו: ברק עוקף את העם

במסיבת עיתונאים שכינס במלון המלך דוד בירושלים, תקף נתניהו בחריפות את ראש הממשלה אהוד ברק והאשים אותו בדירדור המדינה למצב בטחוני וחברתי חמור.
נתניהו האשים כי מדיניותו של ברק משדרת חולשה: "ברק הלך לקמפ דייויד והסכים לויתורים מפליגים לפלסטינים, בניגוד לדעת רוב חברי הכנסת ורוב הציבור. בשעה שהוא ודובריו אמרו לנו שהוויתורים יביאו קץ לסכסוך, באו הפלסטינים והחיזבאללה והוכיחו שממשלה חלשה, שמוכנה להקריב מהדברים היקרים לנו - מזמינה עוד ועוד התקפות", אמר נתניהו, וביקר בחריפות את "הריצה המבזה שלו ושל שליחים מטעמו להשיג הסכם בשעה שיורים על ירושלים ויורים על חיילינו ואזרחי ישראל נופלים קרבן".
ראש הממשלה לשעבר סיכם: "האיש שהבטיח שיביא קץ לסיכסוך דירדר את יחסינו והביא אותנו לסף מלחמה. במדינות דמוקרטיות, כשראש ממשלה מתפטר זוהי הודעה ברורה בכשלון מנהיגותו. אבל האיש שעקף את רצון העם בהיותו בשלטון מנסה לעקוף את רצון העם כדי להישאר בשלטון".
נתניהו טען כי בכוונתו להציב אלטרנטיבה למדיניות ממשלת ברק, שתוביל את ישראל בדרך חדשה ומפוכחת יותר: "נוכל בשנים הקרובות להשיג דבר ריאלי - וזה שלום קר עם שכנינו. לא שלום של סקנדינביה, אלא מערכת יחסים של יציבות המבוססת על שיקום מאזן ההתרעה שלנו. אני רוצה לומר לאזרחי ישראל: השלום היה ונשאר משאת הנפש של כולנו. אני מאמין שהדבר ניתן להשגה, אבל צריך לשנות כיוון: ללכת בדרך מציאותית תוך עמידה על בטחון ועל הדדיות", אמר נתניהו.
ראש הממשלה לשעבר אמר כי טרם קיים משא ומתן מתקדם עם ראשי הסיעות בכנסת, לגבי זירוז הצעת החוק לפיזור הכנסת. הוא אמר כי הוא משוכנע שחברי הכנסת יעבירו את החוק.
נתניהו סירב לומר אם יקרא לפורשי הליכוד, כמו דן מרידור ורוני מילוא, לחזור למפלגה, ואמר כי כל אדם המעוניין להצטרף למפלגה מוזמן לעשות זאת.
הוא אמר כי לא היה בקשר עם ארתור פינקלשטיין בתקופה האחרונה, אולם אמר כי הוא משוכנע שימצא יועצים טובים: "דבר אחד אני יודע - שטוב להתייעץ", אמר נתניהו בחיוך.

תגובות פוליטיות

יושב ראש הליכוד, חבר הכנסת אריאל שרון, אמר בתגובה להודעתו של נתניהו כי הוא שמח על כל מועמד שמכריז על מועמדותו. "יש לנו מועמדים טובים, והדבר יוכרע בפריימריז שיתקיימו כפי שהבטחתי", אמר שרון. הוא הודיע עוד כי הוא מתכוון להתמודד מול כל מועמד שיציג את עצמו.
תגובת מפלגת העבודה להודעתו של נתניהו: "אזרחי ישראל צפו הערב בנתניהו הישן, שחזר לשקר בטלויזיה. נתניהו משקר, כי השלום בימי שלטונו היה שלום קר. הציבור הישראלי זוכר את העובדות: 59 נרצחים מטרור פלסטיני, 140 חיילים שנהרגו בבוץ הלבנוני ויותר מ-500 פצועים. נתניהו שמדבר על הדדיות ושיחרר בבהלה את אחמד יאסין, ולאחר ארועי הדמים עם פתיחת מנהרת הכותל החזיר בפאניקה את חברון ונתן לפלסטינים 13 אחוזים משטחי יהודה ושומרון".
יו"ר מרצ, חבר הכנסת יוסי שריד, אמר כי מפלגתו תשקול מחדש האם להצביע בעד החוק לפיזור הכנסת. בתחילת היום אמרו במרצ כי ייתמכו בחוק, אולם הופעתו והודעתו של נתניהו גורמים לספקות במפלגה. "אני מודה לנתניהו על הופעתו", אמר שריד. "היא הביאה אותי למידה גדולה יותר של הזדהות עם ברק. זה היה נתניהו במיטבו, כלומר במירעו. זה היה נתניהו הישן והרע, שהיה ונשאר שרלטן ושקרן, כשהעובדות אינן מבלבלות אותו".
יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, אמר כי הודעתו של נתניהו היתה צפויה. "אין צורך בחוק נתניהו, מאחר והוא לא נורמלי. צריך לסיים את הליך פיזור הכנסת, אך אם חוק נתניהו יעלה, נצביע בעבורו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
נתניהו. הקרב על פיזור הכנסת
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 1
ברק. נתניהו שוב משקר בטלויזיה
צילום: ערוץ 1
מומלצים