שתף קטע נבחר

נתניהו: אין מנוס מוועדת חקירה ממלכתית

בימים האחרונים התרבו הקולות הקוראים לכינון ועדת חקירה ממלכתית וכעת הם מקבלים חיזוק משמעותי מיו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו: "חייבים למנוע שוקת שבורה בפעם הבאה"

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, קורא הערב (יום ג') לכונן ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את השתלשלות אירועי המלחמה בלבנון. "הבעיה היא שאין מנוס מוועדה כזו, אף שיש בעיה עם כל מכשיר בדיקה". נתניהו דיבר במהדורת החדשות בערוץ 2.  

 

"אני אומר זאת לא בהתלהבות, בדיקה חייבת להיות. גם הממשלה אמרה זאת. חייבים למנוע שוקת שבורה בפעם הבאה. ברמה כזאת של בעיות, של סבל כזה, של ליקויים בבטחון הלאומי שלנו, של הקיום שלנו, אני חושב שאין מנוס מוועדת חקירה ממלכתית".  

 

המנגחים שלך יגידו שאתה רוצה לנגח את הממשלה בעוד שאתה יודע שוועדה כזו זה סיפור של שנים: "אני לא מנסה לפגוע באף אחד כי אני חושב שאני וחבריי הוכחנו במהלך המלחמה מה זה אחדות וממלכתיות".  

 

האם אתה חושב שצריך לחקור אחורה, למשל את הקיצוץ בתקציב הביטחון?

"ההנחה שיש קיצוץ בתקציב הבטחון איננה נכונה. בשלוש השנים שהייתי שר האוצר תקציב הבטחון היה הגבוה ביותר בעשר השנים האחרונות. התקציב היום גבוה יותר, לא נמוך יותר, זה הוכח במספרים, ולגבי החלוקה הפנימית, היו לי באמת השגות כמו למשל ההוצאות על ההתנתקות אך לא שר האוצר קובע את זה".

 

לדברי נתניהו, "בגדול - הבעיה היא לא לחפש אשמים אלא להפיק לקחים. והלקחים הם מה אנו עושים לקראת הסיבוב הבא. אם לא נפיק לקחים לא רק שיהיה סיבוב הבא, הוא גם ייגמר לא טוב".  

 

האם לקראת הסיבוב הבא אתה סומך על מנהיגותו של אהוד אולמרט?

"אני חושב שצריך לעשות חמישה דברים כרגע ואני לא אכנס לנושאים הפרסונליים. אני לא בטוח שהם נעשים:

  1. להבטיח שאיראן לא תתחמש בנשק גרעיני. רצוי על-ידי קואליציה בינלאומית.
  2. לשנות את תפיסת הבטחון שלנו כך שאם תהיה מלחמה נוספת, צה"ל ינצח נגד כל הרכב.
  3. לשקם את הגליל והנגב המערבי ולשנות לחלוטין את התפיסה של טיפול בעורף.  
  4. להזניק מחדש את הכלכלה שלנו, כי צריך לשלם בשביל כל זה.
  5. הדבר החמישי שבלעדיו כל זה לא יתבצע, הוא ממשל נקי. לא נקי רק משחיתות אלא גם מסיאוב בירוקרטי שקשה לתאר אותו.

 

ועדת חקירה ממלכתית זה הפתרון?

"זה אחד המכשירים, אני לא חושב שהוא המכשיר הבודד. הדבר העיקרי הוא שאני וחבריי צריכים להציב את האלטרנטיבה הזאת שהצגתי עכשיו של חמשת צירי הפעולה, להביא את ישראל להבטיח את העתיד שלנו, את הקיום שלנו, את הבטחון שלנו, והציבור בסופו של דבר ישפוט, ואתה יודע מה יקבע פה בסוף, הפוליטיקאים לא יקבעו כאן".

 

הפוליטיקאים איכזבו?

"מי שיקבע זה הציבור. אם הציבור יחליט שהממשלה הזו מיצתה את דרכה, זה מה שיקרה".

  

יש אפשרות, אתם תצטרפו במקום העבודה?

"סביב מה? אנחנו היינו מאוחדים סביב יעדי המלחמה שלצערי לא הושגו אבל היינו מאוחדים, עכשיו מול מה אני מתאחד? אין מה. התכנסות או לא התכנסות. רק לפני שלושה ימים היתה התכנסות, אתמול היה תדרוך שאין התכנסות. סוריה, מה שמדהים אותי שבמצב הנוכחי כל כוח ההרתעה שלנו נשחק, סוריה מאיימת עלינו במלחמה נוספת שהיא תקח את הגולן ויש מי שמציע מתוך הממשלה נסיגה מלאה בגולן ויש כאלה שמתנגדים לזה".

 

נתניהו העריך כי "הממשלה הזו לא תכלה את ימיה. מתי זה יקרה, אינני יודע אבל אני יודע שבסופו של דבר אנו נוביל את הציבור לעתיד טוב יותר ובטוח יותר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים