שתף קטע נבחר

"סופו של אולמרט יהיה כסופה של גולדה"

הורים ששכלו את בניהם בלבנון חברו לחיילי המילואים שמוחים על ניהול המלחמה. לכולם מטרה משותפת: "שהממשלה תתפטר באופן מיידי ורק לאחר מכן תוקם וועדת חקירה". הם ייצאו למסע מחאה שייסתיים בקברה של גולדה מאיר, "מתוך שאיפה שגורלו הפוליטי של אולמרט יהיה כגורלה הפוליטי של גולדה"

התפטרות מיידית של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל מתפקידם. זו המטרה שלשמה שילבו כוחות מטה מאבק המילואימניקים ונציגי המשפחות השכולות, שטוענים כי מי שהובילו את המלחמה האחרונה בלבנון אחראים למחדליה. אמש (יום ג') הם נפגשו במזכרת בתיה וחתמו על עצומה משותפת.

 

הם אף יזמו מסע מחאה, שייצא ביום שישי מבית העלמין במזכרת בתיה, שם קבור החייל רפנאל מוסקל, שנהרג בקרב במרון א-ראס, וייסתיים בקברה של ראש הממשלה לשעבר, גולדה מאיר.

 

אביו של רפנאל, משה מוסקל: "היה לי בן שעשה מסלול של 18 חודשים, ומצד שני הייתה לי אימא שצעדה במצעדי המוות מאות קילומטרים. שניהם היו בני אותו גיל. אם הם היו מסוגלים לצעוד את המסע המפרך הזה כנראה שגם לנו יש כוחות לצאת למאבק". 


יוזמי העצומה. "עדיף שנעשה את זה ביחד" (צילום: אלי אלגרט)

 

בתחילת המפגש בין ההורים השכולים לאנשי המילואים קרא מוסקל דברים שכתב בנו לפני חודשיים, כפי שמצא אותם בחפציו האישיים שנמסרו למשפחתו לאחר מותו: "יצא לי לשאול את עצמי הרבה פעמים מה יקרה אם יום אחד גם אני אעלם. האם באמת נפלתי במטרה להגן על המולדת, או שאני בעצם כלי משחק בידיים של פוליטיקאים שדואגים רק לכיסא שלהם".

 

משה מוסקל אמר: "אני קורא ולפעמים לא מאמין למה שאני קורא. החלטנו שאם שני הצדדים קוראים להתפטרות ראש הממשלה עדיף שנעשה את זה ביחד. אני מעריך שבקרוב כולנו, כולל משפחות החטופים, נאבק יחד". מוסל סיפר עוד: "הטלפונים של אזרחים שרוצים לעזור מכל מקום לא מפסיקים לצלצל. אחרי שרפנאל נפל שלחתי מכתב תמיכה ואזהרה לראש הממשלה לעשות מלחמה עד תום כדי שלא תהיה מלחמה הבאה. אבל הגיע מבחן התוצאה, והבנו שזה כשלון אחד גדול. עכשיו המכתב הופך לעצומה. אך סימלי הדבר שכמו שגולדה הלכה הביתה אולמרט יילך הביתה, אלא שלגולדה נדרשו ארבע שנים, ואנחנו נותנים לאולמרט ארבעה ימים, שלא יבזבז את זמננו".  

 

"ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל - נכשלתם"

בעצומה שעליה חתמו הצדדים נכתב: "אנו חיילי המילואים שחזרו מהמלחמה האחרונה בלבנון, ואנו ההורים שאיבדו את בניהם במערכה זו, קוראים בזאת לראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל - נכשלתם. קחו אחריות. הכאב שגרמתם לנו בכשלונכם הצליח לאחד אותנו, ואנו מצהירים בזאת: לא נרפה ולא נפסיק את מאבקנו עד שהאחראים יקחו אחריות על מעשיהם. לאחר התפטרותכם תוקם וועדת חקירה לבדיקת גורמי הכשל, המחדלים וההתנהלות בחזית ובעורף".

  

אלפז באלווה, אביו של נדב באלווה, לוחם בסיירת אגוז שנהרג במרון א-ראס הסביר גם הוא: "בני השאיר אחריו צוואה - די למילים התחילו במעשים. וזה בדיוק מה שאנחנו עושים. אין לנו זמן וכוח להיאבק מאבק ארוך. סיכמנו על מאבק משותף שמטרתו אחת – שהממשלה תתפטר באופן מיידי ורק לאחר מכן תוקם וועדת חקירה שתחקור את המחדלים הקשים של החזית והעורף. הקריאה שלנו כהורים שכולים וכשאנשי מילואים מתמשכת אמנם כבר ארבעה ימים, אבל אנחנו רואים הזדהות מאוד גדולה של אזרחים. אני בטוח שהמאבק יניב פירות כמה שיותר מהר".

 

לדבריו, "המאבק שלנו לא מחליף או מרפה מהשכול הכאב תמיד יהיה וגם אם הממשלה תתפטר הכאב יישאר זהה. זו קריאה ספונטנית מתוך ראייה ותחושה שחייבים לעשות משהו".

 

"לא נהפוך את המחאה לפוליטית"

ניר הירשמן, דובר אוהל המחאה של המילואימניקים, הוסיף: "יש שתי קבוצות בעלות תוקף מוסרי לקיים מחאה זו. אלו ששכלו את ילדיהם ואלו הנושאים בנטל המילואים, והם בעלי הסמכות לומר היום את מה שעל ליבם. אם כל אדם יתרום שעתיים מזמנו תהיה כאן מחאה שתהפוך את העולם. לא נהפוך את המחאה הזו לפוליטית, יש אמנם כל הזמן פניות בכיוון, אבל אנחנו לא ניתן שינכסו אותנו למען מטרות פוליטיות כאלו או אחרות. אנו מרגישים שהפעם זה יביא לשינוי".

 

בכך למעשה נימק הירשמן את התגובה החריפה לה זכו פוליטיקאים שהגיעו לאוהל המחאה, כשהמילואימניקים סילקו אותם מהמקום.

 

לגבי המסע לקברה של גולדה מאיר אמר הירשמן: "הסמליות מלווה את המסע לכל אורכו, המסע מסתיים בקברה מתוך שאיפה שגורלו הפוליטי של אולמרט יהיה כגורלה הפוליטי של גולדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אולמרט. קוראים להתפטרות
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
חיילים יוצאים מלבנון
צילום: איי פי
מומלצים