שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חייל נהרג ושניים נפצעו קשה בפיצוץ מוקש בלבנון
  כוח גבעתי פעל כשני קילומטרים מהגבול, מערבית לקיבוץ יפתח, ועלה על מוקשים שהניח צה"ל בעבר. בתקרית נפצעו קשה גם המ"פ וחייל נוסף. המג"ד נפצע בינוני וכמה חיילים נפצעו קל מאוד. ככל הנראה לא היו המפות שבידי צה"ל מעודכנות אולם קיים גם סיכוי קטן כי מדובר במוקשים שנסחפו. כמו כן נבדקת התנהלות הכוח המחלץ. גורם צבאי: "לא ברור מדוע הכוח סטה ונכנס לשדה מוקשים"

  תקרית קשה בדרום לבנון: כוח של חטיבת גבעתי עלה לפנות בוקר (יום ד') על מוקשים בדרום לבנון. בתקרית נהרג חייל ונפצעו קשה מפקד הפלוגה, קצין בדרגת סרן, וחייל נוסף. מפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף, נפצע באורח בינוני ומספר חיילים נפצעו קל מאוד.

   

  החיילים שנפצעו בשדה המוקשים פונו לבית החולים רמב"ם בחיפה בשני מסוקים. מבית החולים נמסר כי שניים אושפזו במחלקה לטיפול נמרץ וחייל נוסף הועבר לחדר ניתוח.


  מפת אזור התקרית

   

  כוח של חטיבת גבעתי ביצע לפנות בוקר פעילות שגרתית, כשני קילומטרים מהגבול מערבית לקיבוץ יפתח. סמוך לשעה 5:00, בדרכו חזרה לישראל, נכנס הכוח לשדה של מוקשים שהונחו בעבר על ידי צה"ל.

   

  מתחקיר ראשוני עולה כי בעת שהכוח מהפלוגה הרובאית נע דרומה, בדרך חזרה מהמשימה, הוא נכנס לשדה המוקשים שהיה מסומן חלקית בשטח. תחילה נהרג החייל, לאחר מכן נפצע חייל נוסף, שנקלע אף הוא לשדה. לאחר מכן נפצע חייל נוסף באורח קשה. בשלב השני ניסו המג"ד והמ"פ לחלץ את הכוח, ונכנסו לשדה המוקשים לאחר שכוח הנדסה פתח עבורם ציר, אך מוקש נוסף התפוצץ. המ"פ נפצע באורח קשה ורסיסים פגעו בצווארו של המג"ד והוא נפצע בינוני.

   

  מספר חיילים נוספים נפצעו קל מאוד בתקרית ולא נזקקו לפינוי. למקום הגיע כלי הנדסי שסייע להוציא את הכוח משדה המוקשים, ורק לאחר שפעולות החילוץ הסתיימו הוטסו הנפגעים במסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה.


  חיילי צה"ל היום בלבנון (צילום: איי.אף.פי)

   

  מתחקיר ראשוני של צה"ל עולה חשש כי המוקשים נסחפו במהלך השנים מהמקום בו הוטמנו תחילה עקב תנאי מזג האוויר והקרקע, ולכן מיקומם לא היה ידוע לכוח. עם זאת, הסיכוי לכך קטן, כיוון שמדובר באזור שמסומן במפות. האפשרות לפיה הכוח טעה בניווט או שהאזור בו הוטמנו המוקשים לא היה מסומן כראוי במפות - ייבדק אף הוא. מהלך האירועים לאחר הפיצוץ הראשון נבחן אף הוא, שכן בהתנהלות הכוח נפצעו עוד שלושה חיילים וקצינים, מה שמעלה שאלות על הפעילות לאחר שכבר נקלע הכוח לשדה המוקשים. 

   

  חיילי מילואים שלחמו בלבנון ציינו לא אחת שמפות רבות שקיבלו בזמן הלחימה לא היו מעודכנות, ובחלקן אף היו חסרים מבנים ומקומות רבים בשטח - דבר שהוביל לבלבול ואף לאירועים בהם ירו כוחותינו על כוחותינו.

   

  גדוד רותם עלה לגבול הצפון בשלהי הלחימה על מנת לסייע ליתר הכוחות שפועלים בשטח במסגרת הרחבת המבצע. הגדוד שפעל ברצועת עזה הוקפץ לצפון והצטרף לחטיבות הצנחנים, הנח"ל וגולני.

   

  איך החיילים נקלעו לשדה המוקשים? 

  גורמים בצה"ל אמרו כי במסגרת התחקיר של צה"ל יבדקו קצינים את תכנון פעולות הכוח, שכן רק שלשום התחלף מפקד הגדוד סא"ל אילן עזרן, ובמקומו נכנס לתפקיד סא"ל באסם עליאן וייתכן שמאפייני הפעילות לא היו ידועים במלואם למג"ד החדש.

   

  בצה"ל קיים נוהל בשם "נהג מונית" בעת כניסה לשדה מוקשים, במהלכו יש להקפיא תנועה ולהמתין לכוח מיומן שייכנס לשטח לבצע חילוץ. "כאשר כוח נע באזור רווי מוקשים יש לו דרך מסומנת היכן לנוע ולא ברור מדוע בחזרת הכוח, הם סטו ממנה ונקלעו לשדה המוקשים", אמר גורם צבאי.

   

  במהלך הלחימה בצפון, אירעו מספר מקרים בהם נפגעו חיילים וכלים של צה"ל כתוצאה מפיצוץ מוקשים ישראליים. שיירת טנקים מחטיבת המילואים 847 עלתה על מוקשים, שסומנו במפה כמוקשים נגד אדם ולא היו אמורים להסב נזק לטנקים, בפועל היו אלה מוקשים נגד טנקים, שגרמו לפגיעה קשה בשני כלים. בגזרה המזרחית איבד לוחם הנדסה את רגלו כאשר עלה על מוקש במהלך הפעילות לפני כשבועיים.

   

  בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דורון גולן
  פינוי פצועים לרמב"ם
  צילום: דורון גולן
  פיצוץ מוקשים (ארכיון)
  צילום: אביהו שפירא
  צילום: אביהו שפירא
  מוקשי צה"ל
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים