שתף קטע נבחר

מחאת המילואימניקים: "קשרו לנו את הידיים"

מאות אנשים הגיעו אל מאהל המחאה שהקימו שני חיילי המילואים מול משרד ראש הממשלה בירושלים. ביניהם היה יעקב חסדאי, חבר ועדת אגרנט שבדקה את כשלי מלחמת יום כיפור: "באתי להגיד לדור הצעיר לקום, למחות וללמוד את הלקח של דור המחאה הקודם"

מאות אזרחים הגיעו הערב (יום ד') למאהל המחאה שהקימו חיילי המילואים בגן הוורדים מול משרד ראש הממשלה וחתמו על עצומה הקוראת להתפטרותם של אולמרט ופרץ. את המחאה ייסדו רוני צוויגנבוים מקריית שמואל ואסף דוידוף - שני חיילי מילואים שלחמו בלבנון בחטיבת אלכנסדרוני ומאמינים כי "את המלחמה לא הפסיד החייל הקטן, אלא ההנהגה שלא נתנה לו לפעול".

 

בין מאות האנשים שהגיעו לתמוך הסתובב צוויגנבוים ודאג להסביר: "אנחנו לא מפגינים כי לא היה אוכל. אני מתאר לעצמי שבמלחמה יש בעיות קטנות, ומי שלא עושה גם לא טועה. אבל מהרגע שהתגייסנו ראינו כשלים: הגיוס התבצע במשך 16 שעות בשטח פתוח באזור צפת בזמן שנוחתות קטיושות, ללא שום סיבה הגיונית. חתמנו על ציוד חלקי והאימון לא היה מספק - לא מבחינה מודיעינית ולא מבחינת תרגול.


כברווזים במטווח (צילום: דודי ועקנין) 

  

"היתה הססנות לאורך כל הדרך. היתה הרגשה שהפיקוד העליון לא מנצל את הכוח שיש לו בידיים. לא היה תיאום בין החיילות, או מטרה מוגדרת, וערכים בסיסיים כמו דבקות במשימה או חיי אדם לא כובדו. ההרגשה שלנו בשטח היתה שאנחנו, כחיילים, יכולים לפעול אבל מישהו מחזיק לנו את הידיים קשורות מאחורה. את המלחמה הזאת הפסיד המפקד הגדול. אם המלחמה היתה מצליחה, אותו מפקד היה לוקח את הקרדיט. אולמרט, פרץ וחלוץ צריכים לקחת אחריות, ואנחנו הם אלו שצריכים להזכיר להם את זה".

 

אחד האנשים שהגיע למאהל היה יעקב חסדאי, לשעבר חבר בוועדת אגרנט שחקרה את כשלי מלחמת יום הכיפורים. "אני תומך בדרישה להתפטרות הצמרת הפוליטית ולהקמת ועדת חקירה, כחלק מהדרישה להנהיג תרבות של אחריות במערכת הפוליטית", אמר חסדאי. "באתי להגיד לדור הצעיר לקום, למחות וללמוד את הלקח של דור המחאה הקודם ולקרוא לתוכנית רחבה להבראת המדינה".


"אולמרט, פרץ וחלוץ צריכים לקחת אחריות" (צילום: דודי ועקנין)

 

עם זאת, צויגנבוים ורבים מבאי המאהל אמרו כי הם לא דורשים ועדת חקירה. לדבריהם, חסדאי סיפר ש"הוא כתב 1,800 דפים בזמן חקירת ועדת אגרנט, ואחד מהם לא בוצע. בישראל אוהבים לתלות את האשם בש"ג ואנחנו לא ניתן לזה לקרות".

 

את המחאה התחילו חיילי המילואים בצעדה מהקסטל. לדברי עופר לוין, שכנו של צויגנבוים, הבחירה בקסטל לא היתה מקרית, שכן "שם היה המחדל המלחמתי הראשון בו מדינת ישראל הפקירה פצועים והרוגים ללא סיוע של כוחות הביטחון וההצלה".

 

כאמור, באוהל המחאה החתימו חברי התנועה את העוברים ושבים על עצומה תחת הכותרת "אולמרט, פרץ וחלוץ – הביתה!". במהלך הערב לקחו המפגינים את המיקרופון המחובר למערכת ההגברה ואמרו את אשר על ליבם. 

 

אחד מהדוברים היה שלמה לב עמי, לשעבר מפקד האצ"ל. הוא התרה במפגינים "שלא רק להביע מחאה, אלא גם ליצור אלטרנטיבה. אם הממשלה תיפול מחר או בעוד חודש זה יהיה בזכותכם.  אבל אם לא נקום ונכין אלטרנטיבה למשטר הרקוב, אז הממשלה החדשה שתקום תהיה אותה הממשלה כמו זו שאתם מפילים. עכשיו הגיע הזמן לדור החדש - אתם אלו שצריכים להיות הממשלה החדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
צוינגנבוים. היתה הססנות
צילום: דודי ועקנין
צילום: דודי ועקנין
לב עמי. ליצור אלטרנטיבה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים