שתף קטע נבחר

מאמץ לפיוס הח"כים בעבודה; ההצבעה נדחתה

פרץ סיכם עם הירשזון לדחות את ההצבעה על התקציב בוועדת הכספים ליום שני, ובינתיים לשוחח עם חברי העבודה החברים בוועדת הכספים והביעו התנגדות למהלך. אמש, בסיעת העבודה, הושגה הסכמה לפיה "יש לצאת לקרב רק על תקציב 2007"

דחייה בהצבעה: יושב ראש סיעת העבודה, השר עמיר פרץ, שוחח הבוקר (יום ה') עם שר האוצר, אברהם הירשזון והשניים סיכמו כי לא תתקיים היום ההצבעה בוועדת הכספים אלא ביום שני. עד אז יפגשו פרץ והירשזון יחד עם שלושת חברי סיעת העבודה החברים בוועדת הכספים, אורית נוקד, אבישי ברוורמן ושלי יחימוביץ'. 

 

אמש החליטה סיעת העבודה לשמור על משמעת קואליציונית בנוגע להצבעה על התקציב. כמו כן הוחלט כי יש לדאוג לכך שהתקציבים ליישובי הצפון יועברו וכי יושב ראש המפלגה ושר הביטחון, עמיר פרץ, יקבע לאלתר פגישה עם שר האוצר. בסך הכל היתה תמימות דעים בקרב מרבית חברי הסיעה, לפיה אין צורך להביא לפיצוץ בין העבודה ובין קדימה ולפרק את הקואליציה. הדעה הרווחת הייתה כי "אם ללכת לקרב, הרי שיש לקיים אותו על תקציב 2007". כלומר, מדובר בעצם בדחיית המשבר הקואליציוני בכמה חודשים.


פרץ. הצליח להשיג משמעת קואליציונית, לעת עתה (צילום: עופר עמרם)

 

בפתח הישיבה פנה פרץ לחברי הסיעה והכריז כי לאור המצב הנוכחי חברי הסיעה צריכים לקבל הכרעה לגבי המשך דרכה של העבודה בממשלה. לדבריו, אם הסיעה מעוניינת לפרוש מהקואליציה יש לכנס את מרכז המפלגה ולקבל החלטה. פרץ אמר עוד בישיבה: "אין לי שום בעיה לקיים כל תהליך מפלגתי שתרצו, אבל חייבים להיות כללי משחק. אני מוכן לקבל על עצמי כל כלל משחק ובתנאי שזה יהיה תקף לגבי כולם. מה שנדרש בשעה זו היא אחדות לאומית וצריך למלא את המלאים של צה"ל".  

 

דרישה: לבחון את הרזרבות

חבר הכנסת אבישי ברוורמן, שהתנגד יחד עם יחימוביץ' לעמדת פרץ בהצבעה על התקציב בוועדת הכספים של הכנסת, אמר כי לדעתו העבודה חייבת להישאר בקואליציה אך מבלי לבצע וויתורים על נושאים חברתיים. "צריך להילחם על התקציב", אמר. "אסור לוותר על הדגל החברתי של המפלגה". ברוורמן ציין כי הוא לא מאמין שהאוצר מציג את הנתונים הכלכליים האמיתיים במלואם ודרש לעיין בהם בעצמו. לדבריו, אם יווכח כי אין רזרבות תקציביות הוא יצביע בלית ברירה בעד הקיצוצים, אולם אם יתברר כי קיימים עודפים שכאלו הוא ידרוש להקצותן לטיפול בנושאים חברתיים. 

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הטיחה במהלך הישיבה ביקורת על התנהלות המפלגה ואמרה: "אם אנחנו במצב של שפל זה לא בגלל שחברי ועדת הכספים מתנגדים לקיצוץ בתקציב, אלא כי העבודה שכחה מאז הבחירות את העקרונות שעליהם נבחרה". היא הוסיפה כי "חברי ועדת הכספים לא יהיו חותמת גומי של החלטות שגויות שמתקבלות בפורומים סגורים בצורה לא מסודרת ולא רצינית. לא נהיה אוטומטים בוועדת הכספים".

 

השר אופיר פינס, שכמו שאר חברי הסיעה היה עד למתיחות בין פרץ לברוורמן ויחימוביץ', הסביר כי לדעתו התנהלות המפלגה בכל הנוגע להצבעה על התקציב היתה מוטעית: "ההתנהלות שלנו סביב הקיצוץ בתקציב הייתה טעות מוחלטת, אבל חייבים לפעול לפי הכללים".

 

"אל תאבדו את עצמכם לדעת"

השר שלום שמחון אמר כי הדיון על התקציב הוא חסר משמעות עבור העבודה כמפלגה: "מרגע שהתכנסנו כבר אין חשיבות לוויכוח על התקציב. השאלה המרכזית היא האם אנחנו יכולים לעבוד כקבוצה שמייצגת את ציבור בוחריה. אם לא, יילך כל אחד לדרכו. אם כן, וכל עוד אנו בקואליציה, הכללים מחייבים". ואילו השר איתן כבל קרא בהתרגשות במהלך הישיבה לחבריו: "אל תאבדו את עצמכם לדעת. צריך לנהוג בחכמה". 

  

לפני ההצבעה הסופית, שבה התנגדו חברי הכנסת אבישי ברוורמן, אורית נוקד ושלי יחימוביץ', התקיימה הצבעה נוספת שבה גם עמי איילון התנגד. לאחר שהוכנס להחלטה הסעיף העוסק בפגישה בין חברי הכנסת של העבודה להירשזון הסיר איילון את התנגדותו.

 

ברוורמן אמר בתום הישיבה כי הוא מתכוון להצביע נגד הקיצוצים בתקציב כפי שהם מתוכננים כיום, אך עמדתו עשויה כאמור להשתנות אם יתאפשר לו לבחון בעצמו את התקציבים. אורית נוקד, לעומתו, הודיעה כי למרות התנגדותה בהצבעה היא תישמע למשמעת הקואליציונית ותנהג כפי שקבעה הסיעה. יצויין כי השרים שלום שמחון ובנימין בן אליעזר וחברי הכנסת מתן וילנאי וראלב מג'אדלה לא השתתפו בהצבעה, אולם הם הביעו תמיכה בשמירה על משמעת קואליציונית בנושא התקציב.

 

מקורביו של שר הביטחון אמרו בתום הישיבה כי למעשה הקו שהוביל פרץ לפיו אין לפרק את הקואליציה בשלב זה, סביב הקיצוצים בתקציב 2006, התקבל. המקורבים הוסיפו כי פרץ הצליח להביא את הסיעה לידי הסכמה לשמירה על משמעת קואליציונית. 


פורסם לראשונה 24/08/2006 00:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
יחימוביץ'. נטישת העקרונות
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
פינס. התנהלות מוטעית
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
כבל. התרגש
צילום: עופר עמרם
מומלצים