שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אג'נדה כתומה במיל'
  יוזמי המחאה מבקשים להדיח את רמטכ"ל ההתנתקות, ראש ממשלת ההתכנסות ושר הביטחון ממחנה השלום
  מאז ביצוע תוכנית ההתנתקות לא עמדה לצידו של הימין הישראלי הזדמנות כה מוצלחת להביא למחאה ציבורית ולהחלפת שלטון בישראל. אסור להתבלבל, מחאת המילואימניקים איננה חפה ממניעים פוליטיים ומטרתה להביא להחלפת ההנהגה בהנהגה ימנית יותר. אם לשפוט על פי הצהרותיהם של מארגני ההפגנות, המחאה מול משרד ראש הממשלה היא יותר כתומה מירוקה.

   

  דרישתם החד-משמעית של מובילי המחאה לפיטוריהם המיידיים של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל היא ההוכחה הברורה ביותר כי אין רצונם בבדיקה מעמיקה, הפקת לקחים ולקיחת אחריות. כל מבוקשם של ראשי מחאת המילואימניקים הוא להדיח את רמטכ"ל ההתנתקות, ראש ממשלת ההתכנסות ושר הביטחון אשר שורשיו נטועים עמוק במחנה השלום.

   

  זה לא שאין על מה להפגין, זה לא שאין על מה למחות: החל מההחלטה לצאת למלחמה ועד להחלטה לסיימה, דרך הטיפול בעורף ועד להזנחת חיילי המילואים - רשימת המחדלים ארוכה ונוקבת. אך מנהיגי המחאה הנוכחית, חלקם פעילי ימין, תפסו טרמפ על המלחמה בלבנון וכשליה רק כדי להדיח את המנהיגות ולהחליף את השלטון. אילו הייתה מחאתם אותנטית וכנה, היו דורשים ועדת חקירה על מנת לבדוק את הכשלים והאחראים להם, ולא חריצת דין מהירה וחסרת תועלת.

   

  את הטענות על חוסר המוכנות, הססנות בקבלת החלטות והיעדר ציוד, כמו גם הטענות על המשך הלחימה גם לאחר השגת ההסכם על הפסקת האש, מגייסים המפגינים לטובתם וקוראים לכל מי שחש שברצונו למחות, להצטרף למהלך חילופי השלטון. אין פסול בהפגנות, ודאי לא בהפגנות אנשי ימין. אך יש פסול בניסיון לייצר מחאה פוליטית במסווה של מחאה עממית, ולהסתיר מעיני הציבור את המניעים המרכזיים העומדים מאחורי הפעילות הציבורית ברחוב ובכיכרות.

   

  תוצאות המלחמה גרמו לתסכול ואובדן אמון בקרב הציבור כולו במערכת קבלת ההחלטות ובצה"ל. המצוקה היא עמוקה ונוגעת
  בכל חלקי האוכלוסייה - ימין ושמאל, עורף וחזית. אך הניסיון לנצל תחושה זאת באופן ציני למען השגת מטרות פוליטיות יביא רק להעמקת המשבר ואובדן הדרך. והלוא המשבר לא החל עם כיסתו של אולמרט למשרד רה"מ או עם מינויו של פרץ לשר הביטחון; זהו משבר עמוק יותר, ושורשיו נוגעים בחברה הישראלית כולה.

   

  מחאה פוליטית המחופשת למחאה עממית סופה להתגלות ולהספיד באופן סופי כל אפשרות לבדיקה רצינית ומעמיקה של כשלי המלחמה. אזרחי ישראל, אשר רוצים באמת לשנות את פני המדינה ולהפיק את הלקחים הנדרשים, מוטב להם שלא יצטרפו למחאה הנוכחית, הדורשת עריפת רשים בלבד מטעמים פוליטיים.

   

  יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים