שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "איתי גדל בצל המיתוס של אביו"

  חבריו של איתי שרון בן ה-17, שנפטר במהלך גיבוש טייס 18 שנה לאחר שאביו נהרג בתאונת מסוק, מספרים על נער יחיד במינו: "לא היה אף אחד שהתקרב אליו, גם מבחינת החוכמה וגם מבחינה חברתית. הוא היה 'מגנט' לכל אחד". בצה"ל מעריכים כי איתי נפטר ממכת חום

  גורמי רפואה בכירים בצה"ל מעריכים כי איתי שרון בן ה-17 נפטר אתמול כתוצאה ממכת חום, שכנראה לא נבעה מחריגה מהנהלים. קצין רפואה ראשי, תאל ד"ר חזי לוי, אמר ל-ynet כי מתחקיר ראשוני עולה כי שרון סבל ממכת חום ולדבריו, המפקדים גילו אצלו חולשה או בלבול כשעה לאחר שהוא וחבריו סיימו מסע של מספר קילומטרים. תא"ל לוי הוסיף כי לפי שעה לא ידוע לו על כל חריגה מהנהלים מצד סגל הגיבוש.

   

  מספר צעירים שפרשו מן הגיבוש בתחילת השבוע, לפני מותו של שרון, סיפרו היום כי עומס החום היה בלתי נסבל ורבים מהם חשו שלא בטוב. לדבריהם היו אומנם הפסקות מים רבות במהלך הגיבוש אולם לעיתים, בשל הזמן הקצר שניתן להם, לא הספיקו כל החניכים לשתות מספיק וחזרו לפעילות. מעדויות נוספות עולה גם כי איתי שרון ביקש בשלב מסוים לחזור לפעילות, אולם המפקדים שראו כי אינו חש בטוב פקדו עליו לנוח.

   

  קצינים בצה"ל שאחראים על גיבושים בתנאים דומים ביחידות השדה, ציינו היום כי ישנן הוראות מחמירות לגבי פעילות גופנית בתנאי מזג אוויר קשים. לדבריהם, כבר משעה 10:00 בבוקר אסור לבצע פעילות גופנית עד לשעות הערב. שעות אלו אמורות להיות מיועדות אך ורק לביצוע תרגילים אחרים שאינם דורשים מאמץ גופני. "אם הצעירים בגיבוש נאלצו לבצע פעילות גופנית בשעת העומס, הרי יש פה תקלה חמורה של המפקדים בגיבוש וגם של אלה שנמצאים מעליהם והאחריות היא עד למפקד הבסיס. כבר קרה בעבר שכתוצאה מפעילות מוגברת בשעות בהן שרר חום גבוה נפגעה בריאותם של חיילים, בעיקר כאלה בעלי עודף מוטיבציה".

   

  "איתי היה 'מגנט' מבחינה חברתית, פשוט ילד מדהים"

  אמש בחצות, כאשר הגיעה הבשורה המרה על מותו של איתי, התקבצו חבריו בבית הוריו שבזכרון יעקב. הבוקר, בשיחה עם ynet, סיפר בן, אחר מחבריו הקרובים כי "איתי היה פשוט ילד מדהים. לא היה אף אחד שהתקרב אליו, גם מבחינת החוכמה וגם מבחינה חברתית. הוא היה 'מגנט' לכל אחד. החיוך שלו הביא אליו כל מי שרק הסתכל עליו".


  איתי, משמאל, עם החברים לקבוצה (צילום: בן אריאל)

   

  איתי, שנפטר לאחר שככל הנראה התייבש, סיים הקיץ את לימודיו במגמת רובוטיקה ופיזיקה בבית הספר "אורט" השומרון בבנימינה. החברים שהתכנסו היום כדי לכאוב ולבכות יחד, סיפרו על תלמיד מצטיין ומעבר לכך - אדם בעל אישיות מיוחדת. "הוא היה פשוט בחור מקסים, אדיר", מוסיף בן. "הוא היה מקסים את המורות, מאד מוצלח בלימודים. מבחינה חברתית אני לא מכיר בן אדם שהסתדר יותר טוב ממנו".

   

  "איך זה קורה לי פעם נוספת?"

  אביו של איתי, מוטי שרון ז"ל, נהרג לפני 18 שנים בתאונת מסוק יסעור. "הוא תמיד גדל על המיתוס שלו", מספר החבר בן. "בטקס יום הזיכרון בהר הטייסים הוא היה מצביע על המטוס שיוצא מהמבנה האווירי (המסמל את הנופלים) ואמר שיום אחד הוא יישב שם בתא הטייס. הייתי איתו בשנתיים האחרונות בטקס והוא הצביע על המטוס והתמלא גאווה. זה היה החלום שלו. לפני הגיבוש הוא כבר אמר שהוא מת לעשות את זה והודיע לנו 'אני כבר לגמרי שם, תנו לי את זה כבר'. בחודש האחרון הינו רצים יחד בים כדי להתכונן יחד לגיבוש".  כאשר התבשרה רותי אתמול כי בנה נפטר היא אמרה: 'איך זה קורה לי שוב פעם, איך זה יכול להיות? אין לי ילד".

   

  חברים של המשפחה אומרים כי הם ניסו להכין אותו לכך שיתכן שלא יתקבל לקורס טיס, אבל הוא תמיד אמר: 'אין מצב כזה שאני אפול מקורס טיס'. "לא היה מצב שהוא יוותר על קורס טיס, הוא היה נחוש להיות טייס", אמרו החברים.


  איתי שרון, משמאל, עם חברים במסיבה (צילום בן אריאל)

   

  איתי נולד בבסיס חיל האוויר תל נוף, שם שירת אביו. לאחר שאביו, טייס מסוקים נהרג, עברו אמו רותי והוא להתגורר בחיפה ולפני מספר שנים עברו להתגורר בזיכרון יעקב. "היתה לו תוכנית בדיוק מה הוא עושה בחיים, אחרי הלימודים להיות טייס בחיל האוויר, לשרת בצבא 19 שנים, אחרי הצבא לעשות כסף ואז להיות ראש הממשלה", מספרים חבריו. 

   

  "הוא היה הילד הכי מושלם, וזה לא שאנחנו אומרים עליו את זה רק עכשיו. הוא אהב לשחק כדורסל והשנה לקחנו יחד אליפות במכבי זכרון יעקב. במשחק האליפות הוא נקע את הרגל אבל המשיך עד הסוף, הצטיין וקיבל גביע הוקרה עבור כך. הוא פשוט היה ילד שתמיד ידע מה לעשות בכל מצב. היה לנו מקרה של אח של חבר מהשכבה שנהרג בתאונת דרכים ואיתי תמיד היה שם לנחם עם החיבוקים הגדולים. אנחנו כבר אוהבים אותו ומתגעגעים אליו וכואבים", אומר בן.

   

  חברותיו של איתי ללימודים מספרות כי "בחורות נפלו לרגליו": "הוא היה עלם חמודות, קסם של ילד, חיוך משגע. קורס הטיס היה בדמו. לא היה מצב להזיז אותו מהשאיפה שלו להיות טייס כמו אביו. מעל מיטתו הוא הניח תמונה שבה מצולמים אביו והוא כשהוא בן חודשיים. התמונה הזו תמיד היתה צמודה אליו".

   

  רק אתמול אימו של איתי קנתה לו מתנת יום הולדת

  חברתה של האם רותי, שהיא בעצמה אלמנת חיל האוויר מספרת כי רותי התכוננה אתמול ליום הולדתו ה-18 של איתי, שחל ב-29 באוגוסט: "בדיוק אתמול רותי קנתה לו מתנת יום הולדת. רותי אישה מיוחדת והשקיעה באיתי ובשני ילדיה הנוספים את כל הזמן. תמיד עזרה להם בלימודים, תמכה בהם ועבדה כמו משוגעת כדי שיהיה להם טוב, ואת הכל עשתה עם חיוך על הפנים".

   

  איתי הותיר אחריו את אימו, רותי ושני אחים למחצה מבעלה השני ממנו נפרדה, הסופר ישראל שור - גיא ודנה. כעת היא חיה עם בן זוג חדש. סבו של איתי מצד אמו הוא סגן מנהל בית חולים רמב"ם, ד"ר צבי בן ישי. הסב, מספרים החברים, לא היה מרוצה מכך שנכדו תכנן להתקבל לקורס טיס: 'איך אתה עושה את זה לאמא והולך להיות טייס לאחר שאביך נהרג בהיותו טייס'.

   

  "הגוף מושפע מהקרינה שמבחוץ ומהחום הפנימי"

  היום תנותח גופתו של איתי ורק לאחריה יהיה ניתן לקבוע בוודאות מה הייתה סיבת מותו. ד"ר קובי אסף, מנהל היחידה לרפואה דחופה בבית החולים הדסה עין כרם, מסביר כי מצבים של אימון בהם הטמפרטורה של הסביבה גבוהה בהרבה מהטמפרטורה של הגוף, חושפים את המתאמן לסכנה משמעותית של מכת חום. הגוף שיוצר חום, לדבריו, צריך להתקרר וזקוק לסביבה יותר קרה ממנו.

   

  ד"ר אסף הדגיש כי אינו מכיר את הפרטים הנוגעים למותו של איתי אבל ציין שאפילו טמפרטורה של 35 מעלות מקשה על התקררות הגוף. זאת, כאשר באזור באר-שבע בו התאמנו המועמדים לקורס טייס שררו אתמול 39 מעלות.

   

  התייבשות, שאצל אדם במצב בריאות תקין נגרמת מאיבוד נוזלים בהזעה או בשתן, עלולה לגרום לשלוש תופעות עיקריות: ירידה בלחץ הדם, הפרעות בזרימת הדם והפרעות בריכוזי מלחים. לדברי ד"ר אסף "כשאנחנו מאבדים נוזלים בשתן, בשלשול או בהזעה אלו תמיד נוזלים שמכילים מלחים. אם נשלים את הנוזלים החסרים רק על ידי שתייה של מים יחסרו לגוף מלחים. בהתחלה זה גורם לחולשה ובהמשך להרגשת סחרחורת עד כדי מצבי עילפון וירידה במצב ההכרה והפרעות בקצב הלב. זה מעגל שלם של אירועים שיכול להסתיים במוות".

   

  החשיפה לחום עלולה גם היא לגרום לפגיעה גופנית. "הגוף עובד כמו דוד שמש שהולך ומתחמם", אומר ד"ר אסף. "הוא מושפע מהקרינה מבחוץ ומהחום הפנימי שנוצר במהלך הפעילות. בנאדם שנמצא בחוץ עובד רצוף ולא נח מספיק והטמפרטורה שבסיבתו גבוהה הגוף שלו לא יכול להתקרר והוא מיידית חשוף למכת חום". אמנם ההזעה מסייעת לאיבוד חום לסביבה אבל לדברי המומחה, בפעילות בטמפרטורות גבוהות "הגוף נמצא בטוסטר אובן".

   

  השתתף בהכנת הידיעה: חנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בן אריאל
  איתי שרון
  צילום: בן אריאל
  צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
  איתי עם אביו. "התמונה הייתה צמודה אליו"
  צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
  צילום: רענן בן צור
  בן אריאל. "הוא היה מושלם"
  צילום: רענן בן צור
  מומלצים