שתף קטע נבחר

לבני: הגיע הזמן שסוריה תשחרר את לבנון

שרת החוץ אמרה בפגישתה עם עמיתתה היווניה כי למרות שבשאר אסד לא אוהב את החלטה 1701, "עליו להעניק ללבנון את החופש והיכולת להיות מדינה עצמאית וריבונית". עוד הוסיפה לבני כי צה"ל ייצא מדרום לבנון רק לאחר שהכוח הרב-לאומי יסייע לצבא המקומי להתפרס בשטח

על רקע הודעתו של נשיא צרפת, ז'אק שיראק, בדבר אלפי החיילים שישלח לדרום לבנון, יתכנסו היום (ו') בבריסל 25 שרי חוץ ונציגי המדינות המרכיבות את הכוח הרב-לאומי. אחת מהמשתתפות בכנס המשמעותי תהיה שרת החוץ היווניה, דורה בקויאניס, אשר נועדה הבוקר בתל אביב עם שרת החוץ ציפי לבני.

 

השתיים דנו בפריסת הכוח הרב-לאומי ובתנאי הפסקת האש שנקבעו על ידי מועצת הביטחון של האו"ם. השרה לבני הבהירה:

 "כוחות צה"ל ייצאו מדרום לבנון אך ורק אם הכוחות הבינלאומיים יסייעו לצבא הלבנוני החלש להתפרס בדרום לבנון, ורק אם ייכפה האמברגו על העברת נשק לחיזבאללה". שרת החוץ היווניה אמרה כי צבא יוון ישלח ספינה, מסוק וחיילים לכוח הרב לאומי.

 

בהמשך הוסיפה לבני כי על הסורים לכבד את ריבונותה של ממשלת לבנון על כל שטחי המדינה ולמלא אחר הסכם הפסקת האש, האוסר על העברת נשק לחיזבאללה. "הגיע הזמן שסוריה תעניק ללבנון את החופש והיכולת להיות מדינה עצמאית וריבונית", אמרה לבני. "אני מצפה - ומאמינה שכך גם כל הקהילה הבינלאומית - שסוריה תכבד את ההחלטות שהתקבלו (במועצת הביטחון)".

 

שרת החוץ ציינה כי להערכתה נשיא סוריה, בשאר אסד, לא היה מרוצה מהסכם הפסקת האש ומהחלטה 1701 שהתקבלה באו"ם. "אני יכולה לדמיין לעצמי שהוא לא אוהב את זה", אמרה, "בעיקר את ההחלטה בנוגע לאמברגו על הנשק, אבל יש כעת הזדמנות לשנות את הסיטואציה בלבנון".


שרות החוץ לבני ובקויאניס היום בתל אביב (צילום: אלי אלגרט)

 

מיד לאחר פגישתה עם שרת החוץ ליבני יצאה השרה היווניה לבריסל בבלגיה, שם יוועדו בהמשך היום 25 שרי חוץ אירופאים ואחרים המשתייכים למדינות התורמות לכוח הרב לאומי. בפגישה ישתתף מזכ"ל האו"ם קופי אנאן, המרכז מאמץ בניסיון לכונן את הכוח הרב לאומי על פי התחייבותו. אנאן גם עתיד להודיע היום על היקף הכוח אשר יישלח כבר בזמן הקרוב אל דרום לבנון.

 

מקורות מדיניים אמרו היום כי על פי הרושם שקיבלה שרת החוץ ליבני בסיורה השבוע באירופה ומפגישתה עם שרת החוץ היווניה, נראה שעניין הכוח הרב לאומי מתקדם בכיוון חיובי. להערכת אותם גורמים, כבר היום יוכל מזכ"ל האו"ם ענאן להכריז על כוח של כ-4,000 חיילים צרפתים ואיטלקים אשר ישלחו לדרום לבנון. לכוח זה, כפי שהבטיחה שרת החוץ היוונית, יצורף גם כוח ימי אשר כולל פריגטה (מעין משחתת) ומסוק. להערכת מקורות מדיניים צפויים עתה ממשלים נוספים דוגמת טורקיה, להירתם אל הכוח הרב לאומי.  

 

בצהריים הודיע ראש ממשלת בלגיה, גי ורהופסטאט, כי גם ארצו תשלח כוח משמעותי ללבנון. "הבלגים צריכים להוות חלק חשוב בכוח", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס לאחר שנפגש עם מזכ"ל האו"ם. עדיין לא ידוע מה יהיה מספר המדוייק של החיילים הבלגים.

 

אנאן עצמו אמר כי פגישתו היום עם שרי החוץ של האיחוד האירופי "תהיה התחלה טובה" ליצירתו של כוח רב לאומי בלבנון. בתשובה לשאלה האם יצליח האו"ם לגבש כוח של 15 אלף חיילים, אמר אנאן: "ההתחלה לכך תתבצע היום. אמצא 15 אלף חיילים". 

 

שיראק הודיע: במקום 400, צרפת שולחת אלפיים חיילים

שליחתם של אלפי החיילים הצרפתים ללבנון התאפשרה לאחר שאתמול הודיע נשיא צרפת, ז'אק שיראק, כי אין בכוונתו להסתפק בשליחת 400 חיילים לכוח הרב לאומי שיתפרס בדרום לבנון - אלא להגדיל את מספרם ל-2,000. ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, אמר כי ההחלטה "תתרום ליציבותה של לבנון, תשרת את לבנון ותעזור לביירות לאכוף את ריבונותה לאחר נסיגת הכוחות הישראליים".

 

בנאום טלוויזיוני שנשא בארצו תוך התייחסות להופעתם של כוחות יוניפי"ל, אמר שיראק: "שני גדודים נוספים יעלו על הקרקע כדי להגדיל את נוכחותנו. 2,000 חיילים צרפתים יוצבו בלבנון כשלראשיהם קסדות כחולות. צרפת מוכנה, אם האו"ם חפץ בכך, להמשיך ולהוביל את הכוח הרב לאומי".

 

על המשימה המוטלת על ארצו אמר הנשיא: "בתקופה בה כולם שוקלים את הקשיים, צרפת תיקח אחריות בלבנון. יש להקפיד על חלוקה הוגנת של הכוחות, ולכן דיברתי עם עמיתי כדי לשכנע אותם לתרום את חלקם".

 

לאחר שהוכרזה הפסקת האש וסוכם על שליחת כוח רב לאומי, הודיעה צרפת כי תכפיל את מספר חייליה המוצבים בדרום לבנון במסגרת יוניפי"ל, העומד כיום על 200. הדבר עורר אכזבה בקרב גורמים רבים באו"ם שציפו כי צרפת תוביל את הכוח, שעתיד למנות בסופו של דבר, כאמור, 15 אלף חיילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
לבני ומקויאניס בפגישתן בתל אביב
צילום: אלי אלגרט
צילום: רויטרס
מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן
צילום: רויטרס
מומלצים