שתף קטע נבחר

גם שגרירות אל סלבדור תעבור מי-ם לתל אביב

כשבוע לאחר שנשיא קוסטה ריקה החליט להעביר את שגרירות ארצו מירושלים לתל אביב, החליטה גם אל-סלבדור לבצע צעד דומה בגלל המצב במזרח התיכון. התוצאה: אין שגרירויות בירושלים. בהודעת ממשלת אל סלבדור נאמר כי ההחלטה התקבלה בשל "הצורך לאכוף את כל החלטות האו"ם על מנת לקדם שלום באזור"

אל סלבדור החליטה אתמול (ו') להעביר את שגרירותה בישראל מירושלים לתל אביב. אל סלבדור הייתה המדינה האחרונה ששגרירותה נשארה בירושלים. משרד החוץ של המדינה פירסם הודעה לפיה "ההחלטה התקבלה בהתחשב במצב הנוכחי במזרח התיכון".

 

במדינה חיה קהילה פלסטינית גדולה. נשיא אל סלבדור, טוני סאקה, ויריבו בבחירות שנערכו בשנה שעברה, שפיק האנדל, הם שניהם צאצאים למשפחות שהיגרו למדינה מהעיר בית לחם.

 

הודעת אל סלבדור באה כשבוע לאחר הכרזתו של נשיא קוסטה ריקה שהחליט להעביר את שגרירות ארצו מירושלים לתל אביב. הבעיתונות באל סלבדור פירסמה הודעה נרחבת המפרטת את הגורמים שהביאו להחלטה. בהודעה נכתב ההחלטה התקבלה לאחר ניתוח המצב הנוכחי במזרח התיכון וההסכמות שהושגו בהחלטה 1701 של האו"ם.

 

"חברות הקהילה הבינלאומית צריכות לפעול באופן מירבי לאכיפה של הצעדים הנובעים מההחלטות האו"ם השונות על מנת ליצור את התנאים להשגת שלום בר-קיימא ויציב באזור", נכתב. המניע העיקרי מאחורי ההחלטה, מסבירים בעיתונות המקומית, הוא הצורך של אל סלבדור לעמוד בכל החלטות האו"ם כולל זו האוסרת על הצבת שגרירויות בירושלים, על מנת להיות שותפה מלאה לקידום השלום במזרח התיכון.

 

"ממשלת אל סלבדור מדגישה את רצונה לתרום לתהליך השלום במזרח התיכון, במיוחד במסגרת שהתווה האו"ם ושבה ומציינת את מחויבותה לתמיכה בל משא ומתן פוליטי שיעסוק בסיום הקונפליקט" נאמר בהודעה.  

 

"ברוח זו והתחשב במצב הנוכחי במזרח התיכון החליטה ממשלת אל סלבדור להעביר את נציגותה הדיפלומטית בישראל מירושלים לתל אביב.

 

"ממשלת אל סלבדור תמשיך לקחת חלק פעיל ולתמוך ביוזמות המתנגדות לטרור ואלימות כדרך לפתרון קונפליקטים והמכירות בזכותה של מדינת ישראל להתקיים ולחיות בשלום ובגבולות בטוחים המוכרים בינלאומית. בנוסף, הממשלה שבה ומבהירה כי היא מכירה בזכות הקיום של מדינה פלסטינית".

 

נשיא קוסטה ריקה, אמר בהכרזתו על העברת השגרירות: "בכוונתי לתקן עוול היסטורי שבודד אותנו מחברינו הערבים".  לדברי אריאס, זוכה פרס נובל לשלום לשעבר, הוא החליט להעביר את השגרירות כדי לחזק את קשריו עם מדינות ערב במזרח התיכון, וכדי למלא אחר החלטות האו"ם. "הגיע הזמן לתקן טעות היסטורית שפגעה במעמדנו בעולם ובעיקר במעמדנו בעולם המוסלמי".

 

שגרירות קוסטה ריקה הועברה לירושלים בשנת 1982, על ידי נשיא המדינה דאז לואיס אלברטו מונגה, כצעד של תמיכה בישראל. לדברי אריאס, המעבר מירושלים לתל אביב לא אמור להתפרש כמחאה נגד ישראל: "מבחינתי, הזכות של ישראל להתקיים כשהיא חופשיה מכל איום ביטחוני, ובעיקר מאיומי טרור שונים, עדיין אינו מוטל בספק. זהו אינו צעד שנועד לפגוע בישראל, אלא צעד שנועד לכבד את החוק הבינלאומי.


פורסם לראשונה 25/08/2006 22:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוברים לתל אביב. אל סלבדור
צילום: סבסטיאן שיינר
החליטו גם לעזוב. שגרירות קוסטה ריקה
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים