שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איפור קבוע: לפעמים זה יכול להיגמר רע
  נשים רבות מבקשות לתקן את מה שהטבע או מחלה החסירו מהן ומבצעות איפור קבוע. מדובר בסוג של קעקוע שקשה מאוד להסרה, שמיועד להבליט שפתיים או גבות, לשחזר פטמה אחרי כריתת שד או לטשטש צלקות. אלא שיד לא מיומנת, שימוש בחומרים רעילים, אי הקפדה על סטריליות והתעלמות מההיסטוריה הרפואית של המטופלת עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים

  בחודש שעבר זכתה אישה ממרכז הארץ בתביעה גדולה שהגישה נגד מרכז קוסמטי, אחרי שהתרשל בביצוע איפור קבוע וגרם לה נזקים כבדים. האישה, שסובלת לפרקים מהרפס, לא נשאלה כמתחייב אם היא סובלת מהמחלה הזאת, ואחרי הטיפול התמלאו פניה פצעים מכוערים.

   

  איפור קבוע - או הדגשת תווי פנים - הוא סוג של שיטת טיפוח, שהשתרשה

  בארץ לפני עשר שנים ומאז מתפתחת בהתמדה. אך לצד קוסמטיקאיות ומטפלות שהשתלמו באיפור קבוע וצברו ניסיון, יש מי שמשתמשות בחומרים ישנים ורעילים, אינן בקיאות במלאכה וגורמות נזקים למטופלות. טיפול לא מיומן עלול להרוס במחי יד פנים יפות.

   

  לדברי ג׳ואנה שרפמן, מטפלת באיפור קבוע במספרת שוקי זקרי בתל אביב, ‭30%‬ מהנשים שמגיעות אליה מבקשות להסיר איפור לא מוצלח. “הפנים הן האיבר הבולט ביותר וכל פגם בו ישר נראה לעין‭,“‬ היא אומרת. “החידוש האחרון בתחום האיפור הקבוע הוא מחיקה בטכניקה של גוונים משלימים או גוונים של מייק אפ. בשיטה הזו אפשר להסיר גם נקודות חן מלאכותיות ולטשטש צלקות של שומות שהוסרו".

   

  עם זאת, מחיקת איפור קבוע אינה מוחלטת. אישה שהדגישה באמצעות איפור קבוע את עיניה וכעת מעוניינת להיפטר מהאיפור, תוכל רק למזער נזקים. “איפור קבוע הוא בעצם קעקוע‭,“ ‬מסבירה ד“ר בשמת זמיר, מומחית לרפואת עור בשירותי בריאות כללית. “זה אולי יותר שטחי מקעקועי גוף, אבל עצם זה שיש דימום בטיפול אומר שיש כניסה לשכבת הדרמיס בעור, ומכאן שזה קעקוע".

   

  ד“ר זמיר לא מציעה לנסות את אופציית הלייזר להסרת איפור לא מוצלח, כי ברוב המקרים השיטה לא עוזרת, ובכל מקרה אזור הפנים רגיש מדי. “במקרה של טיפול לא מוצלח, בדרך כלל מנסים לנטרל את האיפור עם צבע אחר, ששואף להגיע לצבע העור, אבל מאוד קשה לדייק‭,“‬ היא אומרת. “מי שעושה איפור קבוע צריכה להביא בחשבון שגם היד הכי טובה בעולם תתקשה לדייק באיפור, כי מדובר במיקרונים".

   

  ד“ר אריק איימס, רופא כללי שמבצע טיפולי הזרקות שונים, טוען שחוסר הדיוק גורם לחוסר שביעות רצון בקרב נשים רבות. “אי אפשר להסתיר תוחם שפתיים לא מוצלח‭,“‬ הוא אומר. “זה כהה, אמסימטרי, מפלצתי ממש‭.“‬ תיקונים הוא מבצע באמצעות פילינג מיוחד. "‬אני חודר עם מחט זעירה לדרמיס העליון ומטשטש ומעדן את התוצאה. זה שיוף עדין, שנעשה בזהירות, כדי לא להותיר צלקת".

   

  כשהגבות הופכות לוורודות

  נורית (הפרטים המלאים נמצאים במערכת‭,(‬ אישה מטופחת בת ‭,65‬ חוותה את חוסר הנחת שבטיפול לא אסתטי על בשרה. היא נפלה שבי במתק שפתיה של קוסמטיקאית, ששיכנעה אותה להדגיש את עיניה היפות באיפור קבוע. אלא שדיבורים לחוד ומעשים לחוד: קו עבה וחסר צורה עיטר את עפעפיה התחתונים של נורית, ואחד מהם כלל לא הגיע ליעדו - הוא נגמר עוד לפני שהגיע לקצה העין.

   

  נורית נראתה אחרי הטיפול כמו מישהי שהתאפרה בגסות בעין אחת ושכחה להתאפר בעין השנייה. כשהבחינה בכך חזרה לתבוע את עלבונה אצל הקוסמטיקאית הרשלנית, שהשלימה את קו האייליינר עד סופו. “זו אחת הטעויות הנפוצות שנשים עושות‭,“‬ אומרת שרפמן. "אם מישהי עשתה לך עבודה גרועה, אל תחזרי אליה. קשה מאוד לתקן עבודה ששופצה שוב ושוב".

   

  יפה פליטר ‭(49)‬ בחרה שלא לשוב אל הציירת הכושלת שעיצבה לה גבות כעורות. "במשך שנים מרטתי את הגבות לפס דק דק‭,“‬ היא מספרת. "חלמתי על גבות מלאות יותר. כשהאיפור הקבוע חדר לשוק, מיהרתי למלא את הגבות, אבל לא אהבתי את התוצאה. הצורה היתה מאוד לא יפה והצבע היה כהה מהגבות המקוריות שלי. פחדתי לחזור אליה והלכתי למישהי אחרת. עשיתי שינוי קטן, מינורי, בקצה הגבה, ופתאום כל המראה השתנה. פגשתי מישהי שלא ראתה אותי כמה שנים והיא שאלה ׳עשית ניתוח פנים?׳. עבודה טובה עושה את כל ההבדל‭."‬

   

  לדברי שרפמן, הביקוש החם הוא למחיקת תוחם שפתיים וגבות. "במחיקת תוחם שפתיים אפשר להגיע להצלחה של ‭,“90%‬ היא אומרת. “נשים מבינות שמראה צעיר הוא מראה לא מאופר, ומי שעשתה רק תוחם, בלי מילוי, נראית מגוחך. צריכה להיות לך יד מושלמת כדי לצייר תוחם, אחרת זה יוצא מעוות‭."‬

   

  נשים רבות מבקשות מראה גבות חדש, בגלל האופנה ובגלל שצבע הגבה הפך ליציר כלאיים מוזר. "ערבוב לא נכון של פיגמנטים, קריאה שגויה של גון העור או עבודה עמוקה מדי משפיעים על הצבע הסופי. הרבה נשים שעשו גבה שחורה גילו אחרי כמה שנים שהיא הפכה לכחולה. אותו דבר קרה עם האייליינר השחור. ככלל, אין צבע שחור בפיגמנטים. הטעות הגדולה של מטפלות היא שהן חושבות שאם הן יכסו צבע אחד בצבע אחר הן יכסו על מה שהיה שם קודם, אבל בעצם הן גורמות נזק וכמעט בלתי אפשרי לצאת מזה.

   

  “אם הגבות המאופרות הפכו לוורודות או ירוקות, אפשר לספוח את הצבע החוצה עד שהוא נעלם. זו טכניקה חדשה שפועלת מצוין. יש אפשרות לשימוש בפיגמנטים מתקנים. גבה כחולה - אפורה, למשל, מתקנים בפיגמנט נגדי, כמו אדום. בנוסף, יש 15 גוונים שונים שאפשר לשלב ביניהם עד לקבלת גוון מדויק, כמו בהתאמת מייק אפ.

   

  "פיגמנטים בצבע עור הם להיט בהדגשות תווי פנים ואפשר לבצע בעזרתם מחיקות מצוינות. מישהי שעברה מחיקה לא תיראה לעולם כמו מישהי שלא עשתה איפור קבוע, אבל רק מקרוב אפשר יהיה לראות את שינויי הפיגמנטציה בעור‭.“‬

   

  לטשטש את תופעות הלוואי

  איפור קבוע נעשה בשלבים, כדי לא לגרום עומס גירויים על האזור המטופל. תופעות הלוואי הסטנדרטיות הן אדמומיות וגירוד מקומי חולפים. "אם משתמשים בציוד לא סטרילי או על עור פצוע עלול להופיע זיהום שמצריך טיפול באנטיביוטיקה‭,"‬ מזהיר ד"ר צחי שלקוביץ׳, מומחה לרפואת עור אסתטית. "אבל בעיקרון, איפור קבוע זה פרוצדורה מאוד בטוחה. מלבד מקרים נדירים של חוסר מקצועיות, זה עסק בטוח וסטנדרטי".

   

  אבל מה קורה כשקיימת חוסר מקצועיות? לדברי ד“ר זמיר, “איפור קבוע הוא עבודה שגורמת לדימום, ולכן היא מסוכנת מבחינת העברת מחלות וזיהומים. אם לא מקפידים על סטריליות יש חשש להידבקות בצהבת, באיידס ואפילו בשחפת.

   

  “כשעובדים על הפנים צריך לוודא שאין עבר של הרפס. במקרה שיש, צריך לעשות טיפול מונע, כדי שהמחלה לא תתפרץ. המניעה נעשית באמצעות כדורי זובירקס: לפני, תוך כדי ואחרי הטיפול, כחמישה ימים בסך הכל. מי שנוטה לסבול משעורה בעין לא צריכה להתקרב לאזור הזה. במקרים נדירים, שבהם מתפתחות דלקות עיניים עקב הטיפול, יש להשתמש במשחות על בסיס סטרואידים‭.“‬

   

  במקרה של נפיחות מקומית בעקבות הטיפול מניחים על המקום קרח. במקרים אחרים, אומרת ד“ר זמיר, משתמשים במשחת פנטן לשריטות ולק כוויות, בוויטהקמרפן לגבות ולשפתיים, בטראומיל שמרגיע את העור (לא באזור העיניים) ובקומפרסים קרים של קמומיל לעפעפיים.

   

  “בשפתיים יש נפיחות שחולפת תוך יום, ואפשר להוריד אותה מהר יותר, אבל אף אחת לא רוצה‭,"‬ צוחקת שרפמן. "יומיים אחרי הטיפול הראשון מתחיל קילוף קל מאוד וכמחצית מהצבע יורדת, לכן יש לבצע 2-3 טיפולים, שמתקנים ומחזקים את החומר.

   

  “אם מישהי רוצה לעצב גבות ועשתה בוטוקס, מבנה הגבות עלול להשתנות כשהחומר מתחיל להתפוגג, וייתכן שצד אחד יהיה גבוה מהשני. זה לא טוש ודף, זה עור חי ונושם, שאצל כל אחת מגיב אחרת בהתאם לקצב תחלופת התאים בעור‭."‬

   

  איפור למטרות רפואיות 

  יש אנשים שעבורם איפור קבוע הוא דרך להתמודד עם בעיות עור ולהסתיר אותן. “יש איפור קבוע רפואי שמשחזר פטמות או מכסה צלקות ומיועד לנשים אחרי ניתוח שפה או שד‭,“‬ אומק רת ד“ר זמיר. “זה מתאים גם למי שיש לו צלקת לבנה או כתם לבן על העור ורוצה לכסות את זה. יש כאלה שחסר להם שיער, וכדי ליצור אשליה שהקרקפת מלאה הם עושים איפור קבוע בקרקפת. כשיש ויטלגו אפשר לכסות שטחים עם פיגמנט שמחדירים לעור. זה לא ייצא מושלם, אבל זה יטשטש".

   

  הטיפול מתאים גם לנשים אחרי ניתוח פלסטי. “אחרי ניתוח פנים, למשל, הצלקת נעשית לבנה והיא מאוד בולטת‭,“‬ אומרת שרפמן. “אני עוברת עליה עם פיגמנט בגון העור ומטשטשת אותה. הגיעה אלי אישה שהסירה שומה מהפנים, וטישטשתי את הצלקת הלבנה שנותרה שם. יש נשים שעברו כריתת ושחזור שד ומבקשות לצייר פיטמה. לנשים אחרות יש פטמות מאוד בהירות והן באות להדגיש אותה‭.“‬

   

  ד“ר זמיר מציעה לבחור מקום עם מוניטין, ולבדוק שמקפידים בו על תנאי תברואה נאותים. “צריך לבדוק שלמקום יש אישור של משרד הבריאות, שיש לו רשיון עסק ושמתקיימים בו תנאים היגייניים‭,“‬ היא אומרת. “צריך לשים לב שעובדים עם כפפות ועם מחטים חד פעמיות. הצבעים צריכים להיות עם רישיון, ושלא יכילו כספית. זה חומר רעיל, שעלול לגרום נזק לאיברים פנימיים‭.“‬

   

  שרפמן טוענת שהפיגמנטים מהדור החדש בטוחים יותר. “הפיגמנטים החדשים הם היפו אלרגניים ומכילים מינרלים. בגלל שהצבעים טבעיים הם מחזיקים מעמד פחות זמן, בין שנה וחצי לשלוש שנים, תלוי בסוג העור, אבל זה יותר בריא ואפשר להתחרט מאוחר יותר‭.“‬

   

  כשאופנת האיפור הקבוע חדרה לשוק, המראה האופייני היה של גבות דקות ומעוגלות ותוחם סביב השפתיים. אלפי נשים שדיקקו את גבותיהן יותר מדי וחשבו ששפתיהן ייראו נפלא עם תוחם בגוון בורדו-חום, נתקעו עם מראה גרוטסקי. תוך זמן קצר התחלפה האופנה והמראה ה"טבעי" נכנס לתמונה: גבות משולשות, שכעבור שנה הפכו לישרות, ושפתיים תחומות בקו ורדרד ועדין, שגרם לנשים להיראות כאילו טרחו להתאפר שעות ארוכות מול המראה.

   

  "החוכמה בדברים מלאכותיים היא שייראו טבעיים‭,"‬ אומרת שרפמן. "אם רואים את האיפור הקבוע מרחוק, סימן שנעשתה עבודה לא טובה. את יכולה לדעת אם העבודה הצליחה כשאנשים לא יודעים לזהות למה את נראית טוב. דברים צריכים להיות הפיכים, כי הסגנון והטעם משתנים. לפני ארבע שנים, לדוגמה, הרבה בנות עשו נקודת חן ליד השפתיים, כי זה היה נורא טרנדי. היום הן מבקשות למחוק אותה".

   

  אורלי דור, מבעלות מכון פאם קליניק ברמת אביב, מתנגדת לתעשיית התיקונים.

  “תיקונים אף פעם לא יהפכו אותך למרוצה‭,“‬ היא אומרת. “צריך ללכת למישהי מקצועית ולדרוש איפור ניסיון לפני שהולכים על המראה הקבוע. יכולה לבוא מישהי ולהגיד שהיא רוצה שישרטטו לה גבות במבנה ובצבע מסוימים, ואחרי יומיים היא תתחרט.

   

  “לפני כמה חודשים הגיעה אלינו אישה שלא נוהגת להתאפר וביקשה לשרטט אייליינר לכבוד החתונה של בנה. סירבנו. הצענו לה להסתובב כמה ימים עם אייליינר, וביום החתונה היא ביקשה מהמאפרת שתמרח לה אייליינר רגיל. רק אחרי שהתרגלה לעניין הסכמנו לעשות לה איפור קבוע. אני גם תמיד ממליצה ללכת לראות נשים אחרות שעשו איפור קבוע, כדי לראות איך זה נראה חצי שנה-שנה מאוחר יותר. הפיגמנט משתנה קצת, וחשוב לראות את התוצאה הסופית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  איפור קבוע. ומה אם הגבה משנה את צבעה?
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים