שתף קטע נבחר

"לא היינו חוטפים חיילים, לו ידענו שזו התגובה"

בראיון ראשון לאחר סיום המלחמה בלבנון, לתחנה הלבנונית NTV, מודה מזכ"ל חיזבאללה כי לא היה מוציא לפועל את פעולת חטיפת החיילים אם היה יודע שישראל תצא בתגובה למלחמה. על מעמדו החדש של הארגון בדרום לבנון אמר: "ההתנגדות תמשיך להיות כלי לסיוע עבור הצבא. לא תהיה בעיה עם כוחות יוניפי"ל כל עוד המשימה שלהם לא תהיה לפרק את הנשק של חיזבאללה". הראיון המלא

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר היום (א') כי אילו העריך, ולו באחוז אחד, שתפרוץ מלחמה בעקבות חטיפת שני חיילי צה"ל, הפעולה כלל לא היתה יוצאת אל הפועל.

 

בראיון שהעניק לרשת החדשות הלבנונית, new-tv, אמר נסראללה בטון כמעט מתנצל כי "לא הערכנו ולו באחוז אחד כי פעולת השבי תביא למלחמה בהיקף כזה, שכן מלחמה כזאת לא אירעה מעולם בהיסטוריה של המלחמות. אילו היינו יודעים שפעולת השבייה תוביל לתוצאה הזאת לא היינו נוקטים בה כלל". דברים דומים - בדבר התגובה הישראלית - השמיע אתמול סגנו של נסראללה, שהודה כי הארגון הופתע מתגובת ישראל.

 

בראיון הראשון שהעניק מאז נחתם הסכם הפסקת האש לרשת החדשות שהתייצבה לצד ארגונו במהלך המלחמה, נקט נסראללה לעיתים בלשון מתנצלת, זאת בניגוד ללשון הרברבנית בה נקט מייד אחרי המבצע.

 

גם בנקודה אחרת במהלך הראיון תיקן נסראללה את הצהרותיו מהעבר ואמר כי בהחלט ייתכן שפעיל שלקח חלק בפעולת החטיפה נפל בשבי צה"ל – דבר אותו הכחיש מכל וכל בעבר. "ייתכן שאחד המשתתפים בפעולה נשבה. הדבר זקוק לבדיקה מעמיקה משום שמי שהשתתף בפעולה היו צעירים אשר נלחמו בקווים הקדמיים לאורך תקופה ממושכת", אמר.

 

מזכ"ל חיזבאללה גילה כי בעת האחרונה החלו מגעים כדי לפתוח במו"מ בעניין זה וכי איטליה מעוניינת להיות צד בסוגיה. לדבריו, גם האו"ם הביע עניין למלא תפקיד במו"מ, שיתבצע בסיועו של יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, השייך לעדה השיעית ונחשב מקורב לארגון.


נסראללה במהלך הראיון הערב. נימה מתנצלת (צילום: איי פי)

 

משרד החוץ האיטלקי הכחיש כי רומא מעורבת בעסקת חילופי השבויים. בהודעת המשרד נכתב כי "אין כל חדש בנושא מאז התבטאותו האחרונה של שר החוץ, מאסימו ד'אלמה, לפני כמה ימים". ד'אלמה אמר כי איטליה לא מעורבות במגעים סודיים בין ישראל לחיזבאללה.

 

ישראל ממשיכה במעשי ההתגרות שלה כדי לגרור אותנו

במהלך הראיון גילה נסראללה כי ישנה אפשרות שתתקיים פגישה בינו לבין מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, אשר יבקר מחר בביירות. עם זאת, כרגע קיימת בעיה בטחונית המונעת לפי שעה מפגש שכזה. במהלך הראיון הוא אף שלל את האפשרות שישתתף בדיאלוג הלאומי שנפתח בלבנון לפני מספר חודשים והוקפא במהלך הלחימה, זאת בשל חשש לביקורת שיפגינו המשתתפים כלפיו.

 

במהלך הראיון העריך נסראללה כי לא צפוי סיבוב שני במלחמה מול ישראל, אולם באותה נשימה הוסיף כי ארגונו שומר לעצמו את הזכות ל"התנגדות" כל עוד חיילי צה"ל ממשיכים לשהות על אדמת לבנון. "לא אשלח מסרים מרגיעים לאף אחד", אמר. למרות הדברים, במסר זה יש משום הורדת טונים לעומת דברים מפורשים שאמר בנאומיו האחרונים, לפיהם ארגונו ימשיך להילחם בחיילי צה"ל, אך רק יחדל מירי קטיושות לעבר ישראל במקרה של הפסקת אש.

 

"המלחמה הפתוחה עם ישראל נפסקה ב-14 באוגוסט, אולם ישראל ממשיכה במעשי ההתגרות שלה כדי לגרור אותנו לעימות", אמר נסראללה. "אם נגיב על ההתגרות ניחשב כמי שהפרו את ההחלטה הבינלאומית, דבר שעלול לפתוח דיון סביב החלטה שנייה, סביבה פועל הנשיא בוש ואשר היא בעלת קשר לפירוק הנשק של חיזבאללה. אנו התאפקנו ולא ניגרר ובמיוחד כאשר החלטה 1701 נותנת לישראל את הזכות להגן על עצמה – דבר שהבענו את הסתייגותנו כלפיו".

 

נסראללה אף התלונן על כך שמאז שפסקה הלחימה "ישנם ניסיונות לכפות את התנאים החדשים של ישראל, כמו פריסת כוחות יוניפי"ל בשדה התעופה של לבנון, בנמלים, ולאורך הגבול הצפוני עם סוריה". אך מיהר להוסיף כי "כל עוד ישנו כיבוש אנו שומרים לעצמנו את הזכות להתנגדות. עד כה גילינו איפוק וסבלנות, אולם אין פירושו של דבר שנגלה סבלנות לאורך זמן. אנו שומרים לעצמנו את הזכות הזאת ונוכל לממש אותה בכל עת".


האו"ם בלבנון. לא יהיו מראות של הצגת נשק (צילום: איי פי) 

 

נסראללה הוריד את הטונים גם סביב פעילות ארגונו באזור הדרום. כאשר נשאל כיצד יפעל ארגונו באזור הדרום לאחר שצבא לבנון וכוחות יוניפי"ל יתפרסו בו, אמר: "אם כוחות יוניפי"ל וצבא לבנון יתפרסו בדרום – פירושו של דבר שלא יישארו שם ישראלים. לכן, לא תהיה סיבה שאני אבצע פעולה כאשר לא יהיה שם ישראלי שאני אוכל להילחם בו שם. כל נקודה שיישארו בה הישראלים – זכותנו תהיה להילחם בהם.

 

"אשר לקשר שלנו עם צבא לבנון, הוא יקבל מאיתנו את כל ההקלות והסיוע הדרוש. כל דבר שיכול להביך את הצבא - לא נבצע. ההתנגדות תמשיך להיות ככלי לסיוע עבור הצבא. לא תהיה בעיה גם עם כוחות יוניפי"ל כל עוד המשימה שלהם לא תהיה לפרוק את הנשק של חיזבאללה".

 

"לא יהיו מראות של הצגת נשק פומבית בדרום, פרט למקרים של כוננות או הלוויות של שאהידים", הדגיש נסראללה. "זוהי המדיניות שלנו – להימנע מהצגת כלי הנשק. אם הצבא הלבנוני יבחין בכל חמוש – זוהי זכותו הטבעית להפקיע את כלי נשקו", אמר נסראללה.

 

דברים אלה של נסראללה תואמים את ההערכות בישראל ולפיהן מעמדו הפוליטי של הארגון נפגע בעקבות המלחמה. בישראל חשו סיפוק רב מכך שהחלטת מועצת הביטחון מספר 1701 צמצמה מאוד את הלגיטימציה בתוך לבנון לחיזבאללה לפעול מול ישראל. נראה שהדברים הפייסניים של נסראללה תואמים היטב את מצבו הפנימי הבעייתי בלבנון ואת היעדר הלגיטימציה לפעול מול ישראל באופן חופשי.

 

בהקשר אחר הכחיש נסראללה את טענות ישראל כאילו אנשיו נסוגו אל מצפון לליטני ואמר: "הישראלים הם שקרנים מהמעלה הראשונה. הם אומרים שהם לא יאפשרו לחיזבאללה לשוב אל הדרום, אולם האם אנחנו יצאנו מהדרום כדי שהם יאפשרו לנו לשוב אליו? מעולם לא יצאנו מהאזור".

 

נסראללה גילה עוד כי "החלו מגעים להכין פגישה" עם מזכ"ל האו"ם קופי אנאן, אשר יבקר מחר בביירות. "הבעיה היחידה היא ביטחונית", ציין. הוא הוסיף כי אין בכוונתו להשתתף בסבבי השיחות הבאים של השיח הלאומי הכולל את ראשי הזרמים הפוליטיים השונים במדינה וזאת מתוך רצון "לשמור על שלומם ורוחם של המתדיינים". נסראללה הוסיף עוד כי ארגונו ירה לעבר ישראל במהלך הלחימה "יותר מ-4,000 קטיושות – דבר המהווה פחות ממחצית מהיכולת הצבאית שלנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חסן נסראללה. פחות בטוח בעצמו
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
תומכי חיזבאללה. לא זזים לשום מקום
צילום: רויטרס
מומלצים