שתף קטע נבחר

טורקיה: סידרת פיצוצים במרמריס ואיסטנבול

מעט לאחר השעה אחת בלילה, כאשר אתרי הקייט הומים בתיירים, התפוצץ מטען אחד באוטובוס ושניים נוספים בחוף הצפוני בעיירת הנופש. 21 בני אדם נפצעו, מהם ארבעה בריטים באורח קשה. מוקדם יותר נפצעו שישה אנשים כאשר מטען חבלה התפוצץ באיסטנבול. ככל הנראה אין נפגעים ישראלים

מתקפה טרור משולבת? שלושה פיצוצים אירעו הלילה (ב') כמעט במקביל מעט לאחר השעה אחת אחר חצות בעיר החוף מרמריס שבטורקיה, וגרמו לפציעתם של 21 בני אדם - מרביתם תיירים. מוקדם יותר התפוצץ מטען חבלה בשכונת מגורים באיסטנבול וגרם לפציעתם של שישה אנשים נוספים. עדיין לא ידוע בוודאות מי עומד מאחורי הפיצוצים אולם התזמון של האירועים - בעיקר אלו במרמריס - מגביר את ההערכה כי הפעולה הייתה מתוכננת.

 

מהחקירה הראשונית עולה שהפיצוצים במרמריס אירעו בו זמנית - אחד באוטובוס שהסיע תיירים בריטים ברחוב ראשי בעיר ושניים נוספים באזור החוף הצפוני המשופע במסעדות ובארים, והיה הומה אדם. בפיצוץ במיניבוס נפצעו לפחות עשרה תיירים בריטים, ארבעה מהם באורח קשה, ועוד חמישה טורקים. אחד הפיצוצים בחוף היה ליד סניף של רשת מקדונלדס. סוכנויות הידיעות מסרו כי בפיצוץ זה נפצעו שישה טורקים.


המיניבוס שנפגע בפיצוץ (צילום: רויטרס)

 

העיר מרמריס נחשבת בעונת הקיץ כיעד תיירותי מועדף על תיירים אירופים רבים וגם על ישראלים, ונראה כי מוקדי הפיצוצים נבחרו במטרה לפגוע בהם. ככל הנראה לא היו נפגעים ישראלים באירוע. מיד לאחר האירוע תיגברה המשטרה הטורקית את האבטחה סביב בתי המלון ואזורי התיירות, והקימה מחסומים בכבישי האזור.

 


צוותי משטרה בזירת אחד הפיגועים במרמריס (צילום: איי.פי) 

 

ערוץ הטלוויזיה הבריטי "סקאי ניוז" דיווח כי כוחות ההצלה והפינוי פינו את הפצועים לקבלת טיפול רפואי בשני בתי חולים באזור מרמריס. עד ראייה בריטי, דניאל פירסון, סיפר ל-BBC כי התיירים נקראו לשוב לבתי המלון ולשהות בהם עד להודעה חדשה.

 

מוקדם יותר, בסביבות השעה 21:30 בערב, נפצעו שישה בני אדם בפיצוץ מטען חבלה שהוטמן ליד בית ספר ברובע בגצ'ילר, בצד האירופי של העיר. המשטרה הבריטית הדגישה כי עדיין לא ידוע האם יש קשר בין האירועים באיסטנבול ובמרמריס.

 

שורה של פיגועי תופת בשנים האחרונות

איש לא לקח עדיין אחריות על הפיצוצים אולם שיטת הפעולה - מטעני חבלה באוטובוס או בפחי אשפה באזורים הומי אדם - מאפיינת את פעילות המחתרת הכורדית.

 

בחודש אפריל השנה נפצעו לפחות 30 בני אדם בפיצוץ מטען חבלה שאירע ליד חנויות בפרבר בפאתי איסטנבול. המטען הונח בפח אשפה מחוץ לאחת החנויות ברובע בקירקוי, הנמצא בצדה האירופי של העיר, סמוך לנמל התעופה.

 

פיגוע קשה נוסף אירע בחודש אוגוסט בשנה שעברה, אז אירעו בעיר שני פיצוצים וגרמו לפציעתם של תשעה בני אדם. שני הפיצוצים אירעו בזה אחר זה בהבדל של מספר דקות לאחר שהמטענים התפוצצו בתוך פחי אשפה במרכז העיר.

 

חודש קודם לכן אירע פיגוע דומה בעיר הנופש צ'שמה במערב המדינה. גם אז פוצץ מטען חבלה בתוך פח אשפה וגרם לכ-20 פצועים. כעבור כשבוע אירע פיגוע קטלני נוסף בעיר קושאדסי. חמישה בני אדם - תיירות מבריטניה ואירלנד ושלושה טורקים - נהרגו כשמטען התפוצץ במיניבוס שהסיע תיירים לחוף. על כל האירועים הללו לקחו אחריות אנשי המחתרת הכורדית אחריות.

 

הפיגוע הקשה ביותר בטורקיה בשנים האחרונות אירע בנובמבר 2003. שתי מכוניות תופת התפוצצו בצפון איסטנבול, סמוך לקונסוליה הבריטית ולסניף של בנק בריטי. 27 בני אדם נהרגו, בהם הקונסול הבריטי, ומאות נפצעו.

 

שבועיים לפני כן נהרגו 23 בני אדם ומאות נפצעו - רבים מהם יהודים - בפיצוץ מקביל של שתי מכוניות תופת סמוך לשני בתי כנסת באיסטנבול. ארגון אל-קאעידה לקח אחריות על שני הפיגועים המתואמים.


פורסם לראשונה 28/08/2006 03:19

 

חגית קלימן סייעה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת אחד הפיגועים במרמריס
צילום: איי פי
מומלצים