שתף קטע נבחר

אולמרט צפוי להודיע בקרוב על כינון ועדת חקירה

על-פי ההערכות, ראש הממשלה נוטה להקים ועדת חקירה ממשלתית ולא ממלכתית, כדי להשאיר בידיו הסמכות לקבוע את הרכבה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עומד להודיע בקרוב, אולי הערב (יום ב'), על כינון ועדה שתבדוק את כשלי המלחמה. אולמרט נוטה להקים ועדת חקירה ממשלתית, משום שכך יוכל לקבוע את הרכב הוועדה ואת המנדט שיינתן לה, בניגוד לוועדת חקירה ממלכתית, שהרכבה נקבע על-ידי נשיא בית המשפט העליון.  

 

עם זאת, נראה כי ראש הממשלה מעוניין להעניק לוועדת חקירה ממשלתית סמכויות רחבות, ולבדוק גם את קבלת ההחלטות בדרג המדיני, נוסף לבדיקת מוכנות הצבא והמוכנות בעורף.

 

הערב צפוי ראש הממשלה לשאת דברים בחיפה בפני ראשי הרשויות בצפון. על פי אחת ההערכות צפוי אולמרט לשאת שם נאום לסיכום לקחי המלחמה במהלכו הוא עשוי להודיע שחקירת המלחמה בלבנון תעשה בוועדת חקירה ממשלתית. "כמה אפשר למשוך? צריך לקבל הכרעה, להודיע עליה ולהמשיך הלאה לשיקום הצפון. רוב הסיכויים שאולמרט יכריז הערב בכנס ראשי הרשויות בצפון, אם כי קיימת אפשרות שהדבר ידחה למחר", אמר מקור בירושלים.

   

במוצאי שבת כינס אולמרט את אנשי לשכתו ויועציו לדון בשאלה כיצד ייבדקו כשלי המלחמה בלבנון - אולם עד כה לא פורסמה החלטתו. באחרונה ביקש סיוע מהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בהצגת החלופות השונות לחקירה.

 

ועדת חקירה ממשלתית מוקמת מכוח סעיף מיוחד בחוק הממשלה. זו הוועדה שעליה דיברו בימים האחרונים בסביבתו של ראש הממשלה. הוועדה צריכה לקום באישור שר המשפטים והממשלה, יכולה לקבל סמכויות של ועדת חקירה ממלכתית והיתרון מבחינת הממשלה בוועדה כזו הוא שהממשלה היא זו שממנה אותה ובוחרת את האנשים שישבו בה.

 

בימים האחרונים קראו מספר גופים ואישים להקמת ועדת חקירה ממלכתית, אך אולמרט התנגד לכינון ועדה שכזו. בראש ועדת חקירה ממלכתית עומד בדרך כלל שופט בית המשפט העליון. בין ועדות החקירה המפורסמות שהוקמו בישראל: ועדת אגרנט לחקר מחדל מלחמת יום הכיפורים, שהמלצותיה הביאו בין היתר להדחת הרמטכ"ל דוד אלעזר, ועדת כהן לחקר הטבח בסברה ושתילה, שהובילה להדחת שר הביטחון דאז אריאל שרון.

 

התנועה לאיכות השלטון הובילה באחרונה קמפיין תחת הכותרת "מצפון תיפתח חקירה". ארבעה חברים בתנועה הכריזו אמש על שביתת רעב נוכח "זלזול הממשלה, שאפילו לא דנה באפשרות להקים ועדת חקירה ממלכתית". חברי התנועה הכריזו על השביתה לאחר שנושא ועדת החקירה לא עלה אפילו על סדר יום ישיבת הממשלה. גם יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר באחרונה כי "אין מנוס מוועדה שכזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אולמרט בישיבת הממשלה
צילום: איי פי
מומלצים