שתף קטע נבחר

אנאן בירושלים: מאמין שהחטופים בחיים

"כבעל וכאבא, אני מבין את כאב המשפחות", אמר קופי אנאן במסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה בירושלים. הוא ציין כי דרש בביירות לשחררם בלא תנאי, אך הזכיר גם את סוגיית האסירים הלבנונים. לדבריו, ישראל והאו"ם שותפים לשאיפה שחיזבאללה יפורק מנשקו. "הגיע הזמן שאזרחים משני הצדדים יחיו בשלווה. הגיע הזמן לשלום בחלק הזה של העולם"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נפגש הבוקר (יום ד') במעונו בירושלים עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן. על הפרק: דרישת האו"ם להסרת המצור הימי והאווירי מעל לבנון, וסירובה של ישראל לעשות כן כל עוד לא הוחזרו החיילים החטופים, או לכל הפחות הועברו לידי ממשלת לבנון.  

 

אנאן הבטיח "לעשות הכל" כדי להחזיר את החיילים החטופים לביתם, כשהוא מעריך שהם בחיים ואומר: "כבעל וכאבא, אני מבין את כאב המשפחות". הוא הזכיר את הסבל הרב ממנו סבלו שני הצדדים וציין שדרש בביירות "לשחרר את החטופים בלא תנאי" - תוך שהוא מאזכר גם את האסירים הלבנונים.  

 

"הגיע הזמן שאזרחים יוכלו לחיות בשלווה ובביטחון, זו מטרת החלטה 1701 (של מועצת הביטחון)", אמר המזכ"ל. לטענתו, לבנון נחושה למלא אחר ההחלטה. "הגיע הזמן לעשות שלום בחלק הזה של העולם", הכריז, והביע תקווה שישראל תשלים את הנסיגה מלבנון עם הגעת כוח יוניפי"ל המוגבר. שאיפה נוספת של אנאן היא חיזוק הדמוקרטיה בלבנון, ומניעת חימושן של המיליציות שם. "אני ער לדאגותיה של ישראל בעניין הנשק שעלול להגיע מחדש לחיזבאללה", אמר, אך חזר על בקשתו להסיר את המצור.  

 

בפגישת השניים, נוסף על הנושא הלבנוני, העלתה ישראל גם את האיום שנשקף מאיראן ואת "הדחיפות בצורך להתמודד עמו", כלשונו של אולמרט במסיבת העיתונאים המשותפת. אנאן מצידו, שעומד לבקר בטהרן, גינה את הצהרותיו של הנשיא אחמדי-נג'אד בעניין השמדת ישראל. "ישראל היא חברה מוכרת באו"ם. אולם כמזכיר הכללי, שמורה לי הזכות לבקר בכל מדינה, ואני מצפה לשיחות עם הנשיא ועם איטוללה חמינאי. אין לי דרך אחרת להשפיע, למעט בדיאלוג ובשכנוע - אין נשק בידי".    


 

אחרי אולמרט נועד מזכ"ל האו"ם עם שרת החוץ לבני ועם המשנה לראש הממשלה, השר שמעון פרס. האחרון אמר לו ששחרור החטופים יהיה צעד ראשון בדרך לפיתרון הבעיה, ועמד על חשיבות ביקורם מצד אנשי הצלב האדום. אנאן הסכים עם הדברים, והבטיח לעשות הכל כדי להשיג אות חיים. עוד הדגיש המזכ"ל כי ישראל והאו"ם שותפים לשאיפה לפרק את חיזבאללה מנשקו.   

 

אמש נועד אנאן, שהגיע לישראל מפגישות בלבנון, עם שר הביטחון עמיר פרץ. הוא הביע תקווה שעד לסוף-השבוע יוכפל כוח יוניפי"ל הפועל בדרום לבנון ויעמוד על 5,000 חיילים מצבאות שונים, בעיקר מאיטליה וצרפת. את ישראל האשים המזכ"ל באחריות לרוב ההפרות של החלטה 1701 בעניין הפסקת האש, ואילו למשפחות החיילים החטופים עמן נפגש הבטיח שהסוגייה נמצאת בראש סדר יומו.   

 

בירושלים הדגישו בפני המזכ"ל את הסכנה שרואה ישראל בהתחמשות המחודשת של חיזבאללה. השר פרץ קרא להקפיד באופן יסודי על אמברגו הנשק, בעיקר במעברים היבשתיים בין סוריה ללבנון. הוא הדגיש כי אין כוונה להתמהמה בהוצאת כוחות צה"ל מלבנון, "ברגע שיגיע כוח משמעותי" אשר יחליף אותו בשטח.

 

מזכ"ל האו"ם קורא כאמור להסיר לאלתר את המצור מעל ארץ הארזים, כדי לאפשר לה לשקם את כלכלתה. הוא דורש במקביל להפסיק את משלוחי הנשק לחיזבאללה ולפעול יחד למען כינון שלום, "כדי שלא יהיה פיצוץ נוסף בעוד שש שנים או בעוד 20 שנה".

 

סוגייה נוספת שעלתה אמש בפגישת פרץ-אנאן כי הריגתם של ארבעה חיילי האו"ם במהלך המלחמה בלבנון. שר הביטחון הבטיח כי התחקיר יועבר לאו"ם, וכי נראה שמדובר היה בטעות. בלשכתו הגדירו את הפגישה כ"טובה מאוד". 


פורסם לראשונה 30/08/2006 09:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרש להסיר את המצור: אנאן ולבני
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
יכול רק לשכנע: איטוללה חמינאי
צילום: רויטרס
מומלצים