שתף קטע נבחר

4 הערות על נתניהו

נתניהו, יוזם החוק לבחירה ישירה, עלול עתה להיות קורבן של אותו חוק. מדוע אם כן, בהכירו היטב את החוק, בכל זאת התפטר מהכנסת? התשובה פשוטה - הוא רצה להרוויח מאות אלפי דולרים ולח"כ זה אסור

כמה הערות מהירות המתחייבות מהכרזת ההתמודדות של בנימין נתניהו:
1. אפשר לאהוב את נתניהו, אפשר לסלוד ממנו, אי אפשר לקחת ממנו את היכולת לכבוש את הטלוויזיה, להכניע אותה, לאלף אותה ולהתאימה לכל צרכיו ושיגיונותיו. בקיצור, מוכרחים להודות, לביבי נתניהו היתה הופעה מזהירה. לא לחינם התבלבלה מיקי חיימוביץ' וקראה לו מיד בתום ההודעה "ראש הממשלה, בנימין נתניהו". נתניהו הוא ראש הממשלה הרהוט ביותר שהיה לנו אי פעם, ואם משווים את הופעת ברק בטלוויזיה בשבת, לעומת הופעתו של נתניהו, נראה ברק כאילו היה נער מתבגר, המנסה להתמודד על חברות בוועד הכיתה, בעוד שנתניהו נראה כמו מה שאמריקה היתה צריכה בימים אלו, כדי להציל אותה ממבוכת פלורידה.
2. נתניהו הצהיר במסיבת העיתונאים כי הוא השתנה, ולכן ראוי לבחור בו שנה וחצי בלבד אחרי שהציבור דחה את מנהיגותו. נטל ההוכחה חל עליו. בינתיים, הוא לא העניק לנו מספיק סיבות להרגיש בשינוי. הופעה טובה בטלוויזיה תמיד היתה לו. מה עוד? עכשיו הוא חייב להראות שביחסו לחבריו, ביחסו ליריביו, ביחסו לתקשורת, וביחסו לחברה הישראלית בכלל, חל בו שינוי אמיתי. כבר במסיבת העיתונאים הוא מעד בעניין הזה, כאשר התעלם לחלוטין מאריאל שרון, האיש שסחב על גבו את הליכוד הפצוע שאחרי בחירות 99. אם הכרזת שהשתפרת, אנחנו רוצים לראות את השינוי בעיניים.
3. אם נתניהו לא ייבחר, בגלל אותו סעיף מפורסם בחוק לבחירה ישירה, יהיה בכך משום לעג ונקמה של ההיסטוריה. נתניהו היה היוזם והרוח החיה בחוק הזה, הוא נבחר בפעם הראשונה הודות לחוק הבחירה הישירה, ואם תימנע ממנו ההתמודדות בגלל החוק, זו תהיה נקמתה המאוחרת של השיטה הפרלמנטרית הישנה, ששלחה יד מהקבר אליו שיגר אותה, ועצרה אותו.
4. נתניהו הכיר היטב את החוק. מדוע בכל זאת התפטר מהכנסת? מדוע לא נשאר חבר כנסת אחרי שפרש מראשות הממשלה? כך הרי נהגו רוב ראשי הממשלה אחרי שהודחו מתפקידם. כולם רצו לשמר את האופציה להתמודדות מחודשת. למה נתניהו לא שמר על מקומו בכנסת? הסיבה לצעד הזה פשוטה: נתניהו פרש מהכנסת כדי לעשות כסף - להרצות תמורת עשרות אלפי דולרים להרצאה בכל מיני מקומות בעולם. לו היה נשאר חבר כנסת, לא יכול היה לקבל את כל הכסף הזה. החוק אוסר על חברי כנסת להרוויח סכומים כאלה מחוץ לכנסת. הוא העדיף אז לוותר על האופציה להתמודד על ראשות הממשלה, כדי להרוויח מאות אלפי דולרים. ההחלטה לעשות כסף עלולה לפגוע עכשיו בסיכויו לעשות קריירה פוליטית מחודשת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
אמנון לוי
צילום: דודו פריד
צילום: ערוץ 2
נתניהו. בגלל הכסף
צילום: ערוץ 2
מומלצים