שתף קטע נבחר

היועץ פסל שניים מחברי ועדת הבדיקה המדינית

המכשולים ממשיכים להיערם בפני אהוד אולמרט בדרך לבדיקת כשלי המלחמה. היועץ המשפטי לממשלה קבע כי קיים ניגוד עניינים במינויים של ידידיה יערי, מנכ"ל רפא"ל ודוד עברי, נציג "בואינג" בישראל, מאחר ושניהם עובדים מול הממשלה

מכה נוספת לאהוד אולמרט. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע כי הוא אוסר על מינויים של ידידיה יערי, מנכ"ל רפא"ל ודוד עברי, נציג חברת "בואינג" בישראל, כחברי ועדת החקירה לבדיקת הדרג המדיני עליה הכריז בשבוע שעבר ראש הממשלה. מזוז החליט לפסול את מינויים של השניים בשל ניגוד העניינים, מאחר ששניהם עובדים מול ממשלת ישראל ומערכת הביטחון. מלשכת אולמרט נמסר כי "ראש הממשלה ימנה בקרוב שני חברים אחרים לוועדה".

 

החלטה זאת של היועץ המשפטי לממשלה מגיעה שעות אחדות בלבד לאחר שאולמרט החליט שלא לכנס מחר את ישיבת הממשלה, אשר נועדה לאשר את מינוי ועדות הבדיקה עליהן הכריז ברוב עם ביום שני שעבר בכנס ראשי רשויות בחיפה. אולמרט החליט על ביטל ישיבת הממשלה בשל מחלוקות משפטיות על כתב המינוי ומנדט הוועדה והסמכויות אשר יוענקו לוועדה זאת.

 

במקביל לפסילה הטרייה של חברי הוועדה, ממשיך ראש הממשלה להתמודד מול המחאה הציבורית המתרחבת הקוראת להקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקירת כשלי לבנון. כזכור, היום הצטרפו חברי ועדת חוץ וביטחון לקריאה זאת, אולם אולמרט עדיין עומד על שלו ומבקש לכונן את שתי וועדות הבדיקה עליהן החליט - ועדת הבדיקה בראשות ראש המוסד לשעבר, נחום אדמוני, ו-ועדת בדיקה למערכת הביטחון, כנראה בראשותו של הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין שחק.

 

בדיקה שלישית עליה הכריז ראש הממשלה ביום שני שעבר בחיפה הייתה זו של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס בעניין העורף. גם בסוגיה זאת לא ליקק אולמרט דבש כאשר התעמת מול מבקר המדינה, אשר טען שהחל כבר בבדיקת כשלי מלחמת לבנון גם בלי הזמנת ראש הממשלה דרך אמצעי התקשורת.

 

בעיה נוספת הניצבת בפני אולמרט היא התנגדותו של שר הביטחון עמיר פרץ לכינונן של ועדות בדיקה בנוסח עליו הצהיר ראש הממשלה. פרץ ועמו רבים משרי ובכירי מפלגת העבודה קוראים להקמתה של ועדת חקירה ממשלתית. "לי אין מה להסתיר", אמר פרץ מתריס בעקיפין נגד אולמרט וכוונתו למנות וועדות בדיקה אשר יקבע את חבריהן.

 

אם לא די בכל אלה הרי שגם ועדת הבדיקה למערכת הביטחון אותה הקפיא עמיר פרץ, בראשותו של אמנון ליפקין שחק, אינה קורמת עור וגידים מחדש. שם ממתינים, ככל הנראה, לעימות החזיתי הצפוי בממשלה בין אנשי קדימה לאנשי העבודה בדיון העתיד להיערך ביום ראשון בסוגיית הדרך בה יבדקו כשלי מלחמת הרקטות בלבנון.

 

בלשכת ראש הממשלה הבהירו שבדיקת "ניגוד העניינים" על פיה נפסלו היום ידידיה יערי ודוד עברי היא בדיקה שגרתית על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה. הבדיקה נערכה על ידי היועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה, בתיאום עם משרד המשפטים. בסיום הבדיקה הועברה חוות הדעת של היועצת לידי ראש הממשלה וכך נתקבלה ההחלטה שלא לאפשר את מינוים של עברי ויערי.

 

מלשכת אולמרט נמסר שהוא שוחח עם השניים, הודה להם על נכונותם לכהן כחברים בוועדה והודיע כי ימנה תוך זמן קצר מחליפים. הודעה על כך נמסרה לחברי הוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
אהוד אולמרט. יחפש חברים חדשים
צילום: דודי ועקנין
ידידיה יערי. ניגוד עניינים
מומלצים