שתף קטע נבחר

העצרת בת"א: רבבות דרשו ועדת חקירה ממלכתית

עשרות אלפים הגיעו לעצרת בכיכר רבין שאורגנה תחת הכותרת "ועדת חקירה ממלכתית עכשיו". יוסי שריד: "אולמרט, פרץ וחלוץ הם מתים מהלכים. אם תקום ועדת חקירה המחדל לא יהיה יתום". יו"ר התנועה לאיכות השלטון קרא להקמת ועדת חקירה ותקף את התקשורת. "אנו קוראים לעשות בדק בית, אנו קוראים לטהר את המחנה. התקשורת הפכה את המלחמה לתוכנית ריאליטי אל מול עיניי ההורים"

כמעט כחודש לאחר סיום מלחמת לבנון השניה, התאחדו אמש (שבת) התנועה לאיכות השלטון וכן פורום בלת"ם - ארגון הפועל למען חיילי מילואים - לעצרת בכיכר רבין בתל-אביב תחת הכותרת "ועדת חקירה ממלכתית עכשיו". על-פי המשטרה, כ-30 אלף מפגינים הגיעו לכיכר.

 

השר לשעבר, יוסי שריד, אמר בנאומו בעצרת כי "ההפגנה הזו היא מההפגנות החשובות שנערכו בכיכר רבין". שריד זכה לתשואות מהקהל במהלך דבריו. "העצרת היא לכבוד תושבי הצפון שהופקרו לנפשם. לכבוד החיילים והמפקדים שבגופם הצילו את המצב, לכבוד משפחות שכולות ומשפחות החטופים שאת האבידה שלהם יש להשיב. ההפגנה הזו היא גם לכבודם של חולי הסרטן ממאהל המחאה הסמוך למאהל המחאה של השלטון המקומי בירושלים, שגם עליהם הממשלה הזו גוזרת מוות. אולמרט, פרץ וחלוץ הם עכשיו נוכחים נפקדים. מתפקדים משותקים, הם מתים מהלכים. אם תקום ועדת חקירה, מחדל כזה לא יישאר יתום. מכאן להכות על חטא, לקום ולהזדהות".

 

בין השלטים שהתנוססו בכיכר: "אולמרט, פרץ וחלוץ התפטרו!!!", "מה יש להסתיר?", "מצפון תיפתח חקירה" ו"ממלכתי, ממלכתי, ממלכתי". חלק מהמפגינים קרא לראש הממשלה, אהוד אולמרט, להתפטר מתפקידו. במהלך העצרת אמר יו"ר התנועה לאיכות השלטון ,אליעד שרגא: "כולנו עם אחד, כולנו כאן בכדי לדרוש את הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית, ועדת חקירה מקצועית, אובייקטיבית, נטולת פניות ונטולת משוא פנים. לא מבית מדרשה של הממשלה, אלא מבית מדרשו של בית המשפט העליון. אנו קוראים לעשות חשבון נפש, אנו קוראים לעשות בדק בית, אנו קוראים לטהר את המחנה".

 

שרגא ביקר בנאומו את הדרג המדיני, הצבאי ואף את התקשורת. "ראינו בחזית דרג מדיני וצבאי מסוכסכים. ראינו בחזית צבא ששכח את עקרונות המלחמה, את רוח הקרב, את התחבולה, את הדבקות במשימה ואת הלוגיסטיקה. ראינו בחזית צבא שמקיים יחסים חולניים עם התקשורת, תקשורת שמדליפה תוכניות אופרטיביות ומסכנת חיי אדם, תקשורת שפוגעת במורל הלאומי ותקשורת שהופכת את המלחמה לתוכנית ריאליטי אל מול עיניי הורים, הטרופות מחוסר שינה ומוטרפות מדאגה".


העצרת בכיכר (צילום: ניב קלדרון) 

  

באירוע נאם גם שר הביטחון לשעבר, משה ארנס, שתקף בחריפות את הממשלה. "בתולדות מדינת ישראל עוד לא היתה מלחמה כזאת, בתולדות מדינת ישראל עוד לא היתה לנו תבוסה כזאת, תבוסה במלחמה כנגד כמה אלפי לוחמי חיזבאללה. בתולדות מדינת ישראל עוד לא היתה פגיעה כזאת בעורף הישראלי ועוד לא היתה ממשלה שלא פיקדה על צה"ל קודם כל להסיר את האיום על העורף. עוד לא היה בילבול כזה בניהול מלחמה והנחיות כה סותרות לצה"ל".

 

יו"ר תנועת בלת"ם, רועי רון, דרש בעצרת לחוקק חוק מילואים. "אנחנו דורשים חוק מילואים שיבטיח את הציוד והמיגון הטוב ביותר לחיילי המילואים ושידאגו למוכנות שלנו למלחמה הבאה". 

 

במהלך העצרת עלו לנאום סבתו ודודתו של החייל בן סלע מקורנית שנהרג במהלך הלחימה בלבנון. הדודה סמדר מנדל סיפרה מול ההמונים: "בן נפצע בכפר דבל. לא הגיע פינוי ולא הגיע סיוע אווירי. לאחר כארבע שעות החיילים בשטח קיבלו החלטה להוציא את הפצועים וההרוגים על אלונקות. לאחר כחמש שעות, 300 מטר לפני הגבול בן נפטר".

 

הסבתא שרה מנדל הוסיפה "אינני באה לערוף ראשים, רחוקה אני בשעה זו ממקום בו אני נמצאת לשלח ביקורת. אני, שהריבון ממנו אני מבקשת שיגונן עליי, כאזרחית המדינה, האחת שיש לי היא הדמוקרטיה על שלוש זרועותיה, בה אני, בני נכדי והבאים אחריהם יחיו בה ולא ימותו בטרם זמנם. מה קרה למנגנוני הבקרה? לרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת על כל זרועותיהן? לאן נעלמו?".

 

"כן לוועדת חקירה ממלכתית". מפגינים בעצרת (צילום: ניב קלדרון) 

   

אור אלמקייס בת ה-12 המתגוררת בקדמת צבי שברמת הגולן, הגיעה לעצרת בשביל לספר על הקשיים במלחמה. "למה במשך חודש בחופש הגדול, במקום לבלות בים, בקניות או בטיולים, את מרבית זמני ביליתי במרחב המוגן? באופן אישי לא סבלתי מחוסר מזון, ביתי לא נהרס ולא נפצעתי. אני בוודאי לא יכולה לתאר את ההרגשה של מי שביתו נהרס, אבל בדיוק כמותם סבלתי מפחד, חרדה ובעיקר מחוסר וודאות. שאלות רבות הטרידו אותי, הרבה פעמים שאלתי למה? ותשובות לא מצאתי משום כיוון".

 

הזמר נמרוד לב שר בעצרת את השיר "הפכתי שבוי", לאחר שהמילואימניקים בגן הוורדים בירושלים ביקשו ממנו להגיע. לב: "אני הגעתי כתושב הצפון שחווה את כל 34 ימי המלחמה בכפר ורדים. אני יכול להגיד לך שהמחדל של הממשלה בטיפול בעורף הוא שערורייתי, הצפון פשוט ננטש על ידי הממשלה - לא הוכרזה מלחמה, לא הופעל משק לשעת חירום וככה יצא שקשישים, וילדים ישבו במקלטים ללא תנאים. זו חובתי כתושב הצפון לעשות את המעט על-מנת לעזור במחאה הצודקת שלהם".

 

בעצרת השתתפו אישים מכל רחבי הקשת הפוליטית ואמנים רבים, בהם דני ליטני ואתי אנקרי. 

 

ומה אומרים האזרחים שבאו לעצרת? נווה צ'ופקוב (26), תושב תל-אביב ולשעבר קצין בנ"מ: "חשוב לתחקר את כל התקלות שהמלחמה הזו חשפה. תקלות היו תמיד וכל מי שהיה בצבא יודע עליהן".

 

ליהודה כהני מתל-אביב שעבר את כל מלחמות ישראל ואת הוועדות שנלוו להן חושב כי הפתרון הוא הצבעות sms: "הגעתי לכאן כדי שלא יגידו שכולם בבית בגלל שהם חושבים שמה שאולמרט עושה זה בסדר. אנשים עייפים כבר מהפגנות ומחאות ולפי דעתי צריכה להיות שיטה אחרת כדי לבדוק את הדעות בעם. אם לכוכב נולד הצביעו חצי מיליון אנשים ב-sms, אני בטוח שמיליונים יצביעו ויגידו מה הם חושבים באמת".


פורסם לראשונה 09/09/2006 20:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העצרת בכיכר
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
יוסי שריד (מימין) בעצרת
צילום: ניב קלדרון
אליעד שרגא. חקירה אובייקטיבית
צילום: ניב קלדרון
מומלצים