שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האם גם ה-Blu-Ray וגם ה-HD-DVD ייכשלו?

  ייתכן כי התחרות העזה בין שני פורמטי הווידאו המתחרים לא תביא לניצחון של אחד מהם, כפי שמצפות המתחרות, אלא תביא לעליונות של הסטרימינג והאחסון בדיסק הקשיח. למה חברות הטכנולוגיה לא לומדות מהניסיון?

  תערוכת IFA האחרונה בברלין עמדה גם בסימן הקרב המתמשך בין פורמטי הדור הבא לאחסון וידאו HD ונתונים בדיסקים אופטיים. לקראת הופעתם בשוק באירופה של דיסקים, כונני BD-ROM (למחשבים) ונגנים תומכי Blu-Ray ו-HD-DVD, השמיעו החברות התומכות בפורמטים המתחרים הצהרות בדבר ניצחונן הקרוב.

   

  Blu-Ray לעומת HD-DVD

  Blu-Ray של סוני, הקרוי על שם הקרן הכחולה המשמשת לכתיבה ולקריאה של דיסקים, יכול לאחסן עד 50 גיגה בייטים על דיסק דו-שכבתי בקוטר שמונה ס"מ (עד תשע שעות של וידאו HD, כ-23 שעות של וידאו באיכות רגילה).
  דיסק HD-DVD יכול לאחסן רק 30 גיגה בייט על דיסק דו-שכבתי, והוא מציעה תאימות מקיפה יותר ל-DVD, כמו גם במגוון פורמטים נוספים.

   

  מאחורי Blu-Ray עומדת קבוצה של 170 חברות טכנולוגיה, בהן סוני, פיליפס, Dell, אפל, פיוניר, פנסוניק, LG, היטאצ'י, וגם אולפני סרטים בהם פוקס המאה ה-20, וורנר, וולט דיסני ועוד. HD-DVD מובל על ידי טושיבה, ונתמך על ידי מיקרוסופט, HP, אינטל, כמו גם אולפני הסרטים פרמונט, וורנר (שתומכת גם בפורמט המתחרה) ועוד.

   

  מוצרים מבוססי Blu-Ray ו-HD-DVD כבר מופצים בשוק בארצות הברית. בתערוכת IFA הוצגה מדיה ריקה תומכת Blu-Ray של מספר יצרנים. TDK חשפה דיסק דו שכבתי בקוטר 12 ס"מ בנפח 100 גיגה בייט. כל הנגנים יתמכו בשלושה מקודדי וידאו – MPEG-2 (המשמש גם ב-DVD) מקודד H.264, ו-VC-1 המבוסס על נגן המדיה של מיקרוסופט.

   

  Blu-Ray מחמיר יותר ב-DRM

  בתוך פורמט ה-Blu-Ray וה-HD-DVD משולבת טכנולוגיה של סימן מים דיגיטלי ומנגנונים נוספים

  שאמורים למנוע העתקה בלתי מורשית במחשבים. אגב, חלק מנגני Blue-Ray תומכים גם בניגון CD ו-DVD.

   

  מייק דאן מפוקס בישר ב-IFA על מספר סרטים הצפויים לצאת לשוק בחודשים הקרובים בכותרי Blu-ray בלבד. דאן אמר כי שיטת איזורי הקידוד, המיועדת להתיר צפייה בכותרים מסוימים רק באיזורים מורשים, תיושם גם בכותרי Blu-Ray, על פי הדרישה החד משמעית של ספקי התכנים. ב-HD-DVD לא תיושם מגבלה דומה, ככל הנראה.

   

  בתערוכה הוצגו נגנים, מרכזי מדיה ונגני ROM התומכים בשני הפורמטים (לא יחד), שישווקו באירופה בעונת החגים הקרובה, ומבשרים על תחילת התחרות המסחרית ביניהן גם ביבשת הישנה.

   

  החברות לא לומדות דבר מההיסטוריה

   

  ההתעקשות של שני המחנות להמשיך להתכתש זה עם זה ולא לאחד כוחות (מגעים לצורך סיכום על פורמט מאוחד נכשלו) מוכיחה כי לא למדו דבר מההיסטוריה. אותה סוני ניהלה בשנות ה-70' וה-80' מלחמה בין ה-BetaMax, פורמט הטייפ המגנטי שהפיצה להקלטות וידאו לבין ה-VHS. סוני הובסה גם במקרה הזה. ה-VHS ניצח, אך הוחלף בשנות ה-2000 על ידי ה-DVD.

   

  גם הכישלון היחסי של צורבי ה-DVD מרובי הפורמטים (כמה אנשים יודעים את הבדלים בין DVD+R ,DVD+RW, DVD-R וכו'?) מוכיח כי כגודל חוסר ההסכמה בתעשיה, כך קטנה ההצלחה המסחרית בשוק.

   

  הקהל מחפש נוחות, לא איכות

  סוני, החברות התומכות בה ואולפני הסרטים לא השכילו להפיק לקחים מההצלחה של ה-MP3, פורמט מוזיקלי נחות מאחרים, שהפך לסטנדרט בזכות האינטרנט – גם מחוץ לרשת.

   

  ההצלחה של MP3 מוכיחה כי איכות קול ותמונה מעניינות בעיקר אודיופילים ווידאופילים. הציבור הרחב מבקש פורמט אשר קל להעתיקו, להפיצו דרך האינטרנט ולנגנו מכל מכשיר. לא מן הנמנע כי אנשים שירכשו נגן התומך באחד הפורמטים, ויגלו כי יש סרטים המופצים רק בפורמט השני, או יהיו מתוסכלים מכך שאינם יכולים להעתיק את הסרט שברשותם, לא יהיו מרוצים מכך יותר מדי.

   

  הפורמט הפיזי האחרון

  אפילו יו"ר מיקרוסופט היוצא, ביל גייטס, שהתייחס לנושא בראיון בשנה שעברה, ציין כי Blu-Ray הוא פורמט "אנטי צרכני". "אולפני הסרטים נהנים מהגנה רבה מדי, על חשבון הצרכנים, וזה לא יעבוד טוב במחשבים אישיים", הוא אמר, "הפורמט לא יאפשר לכם לצפות בסרטים ולהפעיל תוכנות במקביל בדרך נוחה".

   

  גייטס צפה כי ה-Blu-Ray או ה-HD-DVD יהיו המדיה הפיזית האחרונה – בעתיד, לדבריו, נצרוך רק סרטים שיזרמו ישירות מהאינטרנט או ירדו מהרשת לדיסק קשיח. יש גם סיכוי סביר שהעתיד הזה יגיע מהר מאוד, מבלי שאף אחד מהפורמטים היריבים ייהנה מהצלחה יתרה. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים