שתף קטע נבחר

מזוז החליט: הח"כים שנסעו לסוריה ייחקרו

חברי הכנסת עזמי בשארה, ואסל טאהא וג'מאל זחאלקה מבל"ד ייחקרו בחשד שנסעו שלא כדין למדינת אויב, לאחר שהגיעו לסוריה. מכתב בנושא הועבר לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יוחנן דנינו

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט אחר הצהריים (יום א') לפתוח בחקירה נגד חברי הכנסת עזמי בשארה, ג'מאל זחאלקה, ו-וסאל טאהא בגין יציאתם לסוריה ללא היתר.

 

עוזרו של היועץ המשפטי, עו"ד רז נזרי, שיגר היום מכתב בעניין לראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יוחנן דנינו. הח"כים ייחקרו בחשד ליציאה שלא כדין למדינת אויב. לפני שנה נחקר בחשד דומה ח"כ טאלב א-סנע, לאחר שביקר בסוריה למרות איסור שר הפנים.

 

עו"ד נזרי ציין כי לפי חוק אזרחים ישראלים אינם מורשים לצאת למספר מדינות המוגדרות כמדינות אויב. "היוצא ביודעין ושלא כדין מישראל... לסוריה... דינו מאסר ארבע שנים", לשון החוק. עוד מציין עו"ד נזרי כי יציאה למדינות אלה אפשרית אך ורק בהיתר משר הפנים או מראש הממשלה. בפועל איש לא אישר את יציאת שלושת חברי הכנסת לסוריה.

 

בשארה, שהגיע לדמשק יחד עם חבריו למפלגת בל"ד, הגיע ביום שישי לדמשק ודיבר שם בגנות הכיבוש. במהלך פגישות שקיים עם בכירים במפלגת הבעת' השלטת בסוריה, הוא הזהיר מפני האפשרות ש"ישראל תצא למתקפה מקדימה ביותר ממקום אחד, וזאת כדי להתגבר על המשבר הפנימי הפוקד אותה ובניסיון לשקם, ולו במקצת את כושר ההרתעה שלה".

 

שר הפנים, רוני בר-און, פנה ליועץ מזוז בבקשה לפתוח בחקירה נגד חברי הכנסת שנסעו לסוריה. בר-און אמר בפנייתו כי השלושה יצאו לסוריה ללא אישורו, כפי שמתחייב על-פי חוק, ולפיכך יציאתם מהווה עבירה על החוק. "יש לנקוט בכל ההליכים המתבקשים על מנת למצות את הדין עם חברי כנסת אלה, ולעצור את התופעה המבישה", אמר בר-און.

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אמר במסיבת עיתונאים בלשכתו בירושלים: "אינני מופתע מההחלטה. חבר הכנסת בשארה כבר הוזהר בעבר כשיצא לסוריה, שהיא מדינת אויב. יציאת חברי הכנסת הערבים היא מהלך אומלל תוך שימוש ציני במעמד שניתן להם".

 

גם חבר הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) תקף בחריפות את דבריו ומעשיו של ח"כ עזמי בשארה בסוריה והצהיר כי יפנה בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה, בכדי לבחון את מעצרו עם כניסתו לארץ עד להסרת חסינותו והעמדתו לדין בגין תמיכה באויב בעת מלחמה: "לא די שבשארה בוגד במדינה, עתה הוא גם בוגד בבוחריו בקרב ערביי ישראל אשר עדיין מתאבלים ומלקקים את פצעיהם מאלפי הרקטות הסוריות שהרגו בהם".

 

יושב ראש המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, מבקש לקדם את הצעת החוק שיזם השוללת כהונה בכנסת מחבר כנסת שמזדהה או תומך במדינת אויב או בארגון טרור, זאת לאור ביקורם של חברי כנסת ערבים בסוריה ותמיכתם במדיניותה. אורלב פנה ליו"ר ועדת החוקה, ח"כ מנחם בן ששון בדרישה לכנס את הוועדה לאלתר לדיון בהצעת החוק. גם אורלב פנה ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגדם.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מזוז
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
עזמי בשארה
צילום: חגי אהרון
מומלצים