שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מסקנות אישיות: אלוף פיקוד צפון פורש מצה"ל
  בפגישה עם הרמטכ"ל ביקש אודי אדם לסיים את תפקידו - וחלוץ אישר. הוסכם כי בהקדם האפשרי יימצא לו מחליף - והמובילים: אייזנקוט וגרשון. בזמן המלחמה הודח אדם בפועל, עת נשלח סגן הרמטכ"ל לפקד על המבצע הקרקעי. מאז הסתובב "עם בטן מלאה". קצין בכיר: "יש תחושה מאוד לא נוחה שמחייבת בדק בית יסודי"

  אלוף פיקוד הצפון, אודי אדם, הודיע הבוקר (יום ד') לרמטכ"ל כי הוא מבקש לסיים בהקדם את תפקידו, אחרי פחות משנה. הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, נענה לבקשה. במהלך פגישה, שקיימו הבוקר השניים בצפון, הם סיכמו כי אדם יסיים את תפקידו בהקדם ויוחלף במהירות האפשרית.

   

  זה

  זמן רב מסתובב האלוף אדם "עם בטן מלאה". כזכור, בזמן המלחמה - כשהתברר שהמערכה האווירית אינה מספיקה וצה"ל עומד לבקש אישור למבצע קרקעי נרחב - נשלח לפיקוד סגנו של הרמטכ"ל, אלוף משה קפלינסקי, כדי לפקד על המבצע.

   

  האלוף אדם לא אהב, בלשון המעטה, את ההדחה בפועל מהפיקוד על הפיקוד. הוא הצהיר אז כי ישקול את צעדיו אחרי המלחמה, ומקורביו העריכו כי לא יישאר בתפקידו לאורך זמן.  

   

  הבוקר, עוד בטרם נמסרה ההודעה לרמטכ"ל, סיפרו מקורבים לאלוף כי הוא הביע בפניהם תחושות קשות מהתנהלותם של חלוץ והמטה הכללי בעת המלחמה, ובעיקר מחוסר הגיבוי לו זכה לטענתו. לדברי גורם צבאי, ששוחח עם אדם בימים האחרונים, הוא שמע ממנו תרעומת קשה על חוסר האמון. ואולם, האלוף החליט להמתין עם החלטתו עד לתום הקרבות, ורק כעת, לקראת יציאת הכוחות האחרונים מלבנון - לפרוש מצה"ל.

   

  האלוף אדם הוא בנו של יקותיאל אדם ז"ל, שאף הוא הגיע לדרגת אלוף ונפל במלחמת לבנון הראשונה.

   

  בדק בית יסודי

  בסביבתו של רא"ל חלוץ לא אהבו לשמוע על כוונותיו של אלוף אדם באמצעי התקשורת, לאחר שבשבוע שעבר - בפגישה בין השניים - הדבר לא הוזכר. גם שר הביטחון פרץ לא התבשר מבעוד מועד על צעדיו המתוכננים של אדם.

   

  כבר הבוקר נשמעו בצה"ל קולות, לפיהם האירועים האחרונים מחייבים בדק בית יסודי. "אסור שדבר כזה יקרה, אסור שקצינים

  בכירים יקבלו החלטות מבלי להודיע ולשתף את הקצונה הבכירה. נראה שהמלחמה רק הולכת וחושפת עוד ועוד פערים והתנהלות לקויה, וחייבים לעשות סדר, כי גם התחושה בציבור בעקבות מה שקורה היא מאוד לא נוחה", אמר ל-ynet גורם צבאי בכיר.

   

  תהליך החלפתו של אדם יתבצע תוך שבועות ספורים, ובאופן מהיר מהנהוג. אחד המועמדים הבולטים להיכנס לנעליו הוא אלוף גדי אייזנקוט, ובמקרה כזה - ימונה תחתיו ראש חדש לאגף המבצעים, מבין מספר מועמדים שדרגתם עדיין תת-אלוף. גם אלוף פיקוד העורף, יצחק (ג'רי) גרשון, עשוי להתמנות לתפקיד.

   

  אלוף נוסף ששמו עלה כמועמד אפשרי הוא גדי שמני, מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, אם כי סיכוייו אינם נראים גבוהים. בין הקצינים בדרגת תת-אלוף, המועמדים לקידום בסבב שנכפה כעת על הרמטכ"ל, בולט שמם של טל רוסו, מפקד אוגדה 162, וכן אביב כוכבי, לשעבר מפקד אוגדת עזה, הגם שהוא אמור להתחיל שנת לימודים בארצות-הברית.

   

  פרישתו של אדם אינה הראשונה מאז כניסתו של הרמטכ"ל לתפקיד. במארס השנה נקט צעד דומה האלוף יפתח רונטל, לשעבר מפקד זרוע היבשה ואחד המועמדים המרכזיים לתפקיד אלוף פיקוד צפון. רונטל, שבעניינו נפתחה חקירת מצ"ח הקשורה לתשלומים שקיבל עבור דירה ששכר, נחלץ מדין פלילי - אולם ציפה לגיבוי מצדו של חלוץ. משלא זכה לקידום, פרש מצה"ל בתחושה קשה.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  אחרי פחות משנה: אלוף אדם
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: דודי ועקנין
  בייביסיטר במלחמה: אלוף קפלינסקי
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים