שתף קטע נבחר

יעלון ממשיך לתקוף: חיילים מתו בשביל ספין

בראיון למוסף הארץ, ממשיך הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, לתקוף בחריפות את הדרג המדיני והצבאי על ניהול המלחמה. הוא קורא לאולמרט ולחלוץ להתפטר ותוקף את המהלך הקרקעי בסוף המלחמה, שבו נהרגו 33 חיילים: "המהלך הזה היה מהלך ספיני"

הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, ממשיך במתקפה נגד הדרג המדיני והצבאי בעקבות כשלי המלחמה בלבנון וקורא לראש הממשלה אהוד אולמרט ולרמטכ"ל דן חלוץ להתפטר. הדברים נאמרים בראיון ל"מוסף הארץ".

 

יעלון תוקף בחריפות את ההחלטה לצאת למהלך הקרקעי שסיים את המלחמה, ובו נהרגו 33 חיילים, "המהלך הזה היה מהלך ספיני. לא היתה לו מטרה ביטחונית-מדינית מהותית אלא מטרה ספינולוגית. הוא נועד להשיג את תמונת הניצחון החסרה. לא עושים דבר כזה. לא שולחים חיילים למבצע סרק אחרי שהתוצאות המדיניות כבר נקבעו. בעיני זה מושחת".

 

הוא נשאל האם חיילים נהרגו בעבור ספין, ומשיב: "כן. ולכן אנשים צריכים להתפטר. בשביל זה לא צריך אפילו ועדת חקירה. מי שקיבל את ההחלטה צריך לקחת אחריות ולהתפטר". הוא קורא לאולמרט להתפטר: "הוא לא יכול לומר לא ידעתי. הטעו אותי. הוא לא יכול לומר זאת. גם אם לא היה איש צבא בעבר ולא היה ראש ממשלה או שר ביטחון, הוא יודע איך יוצאים למלחמה. כך לא יוצאים למלחמה. והוא יודע כיצד מנהלים מלחמה. כך לא מנהלים מלחמה".

 

גם מהרמטכ"ל הוא לא חוסך ביקורת: "מיד עם סיום המערכה הוא היה צריך להתפטר. הרמטכ"ל נכשל בניהול המלחמה. הוא נתן לדרג המדיני תחושה שיש לו יכולת שלא היתה לו בפועל להביא להישג מדיני בדרך פעולה צבאית מאוד אגרסיבית. הוא נכנס למלחמה מבלי להגדיר זאת כמלחמה ואולי גם מבלי להבין שזו מלחמה. הוא לא הבין את משמעות הצעדים שבהם הוא עצמו נקט. הוא לא גייס את המילואים במועד ולא פתח ימ"חים במועד ולא הפעיל את מוצב הפיקוד העליון. הוא ניהל את המלחמה מהמשרד".  

 

את הראיון הראשון אחרי המלחמה העדיף יעלון להעניק לרשת הטלוויזיה "אל חורה" ובו אמר: "יש פה כישלון של ניהול המלחמה על-ידי הדרג המדיני הבכיר והדרג הצבאי הבכיר, ושם צריך למקד את העניין. בהחלט עולות פה שאלות שעל חלקן הייתי מצפה שאנשים יקבלו החלטה אישית שהם מתפטרים, בלי שצריך לקיים בכלל ועדה, לנוכח מה שנראה כניהול כושל של מלחמה. מי שאחראי צריך בסופו של דבר לקחת אחריות ולהתפטר, ואם לא - אז בהליך דמוקרטי להביא להחלפתו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
משה יעלון
צילום: צביקה טישלר
צילום: גיל יוחנן
קורא לאולמרט להתפטר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים