שתף קטע נבחר

תוגברה האבטחה סביב האפיפיור

הסערה העולמית שעורר האפיפיור כאשר אמר שהנביא מוחמד הביא לעולם רק רוע, מסרבת לדעוך גם לאחר שהוותיקן פרסם התנצלות. האבטחה סביב הכס הקדוש תוגברה לקראת דרשת יום א' שיישא במעונו בקסטל גנדולפו. ראש ממשלת איטליה לשעבר, ברלוסקוני: "הדברים לגיטימיים. הוא אפיפיור גדול"

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 צפוי לשאת היום (א') את דרשתו בקסטל גנדולפו - מעון הקיץ שלו - וכלי התקשורת באיטליה מדווחים כי האבטחה תוגברה סביבו. עדיין לא ברור אם יתייחס לסערה הבינלאומית שעוררו דבריו נגד האיסלאם, בשעה שינאם במרפסת מעונו.

 

ארגון עיראקי בשם "ג'ייש אל-מוג'הידין (צבא המוג'הידין) איים לבצע פיגועים ברומא ובוותיקן בתגובה לדברי האפיפיור. בהודעה שפורסמה באינטרנט שמהימנותה לא ברורה, נאמר: "אנו נשבעים שנהרוס את הצלב שלהם בלב רומא. הוותיקן ייפגע והאפיפיור יבכה מעליו". אתר העיתון קוריירה דלה סרה דיווח כי מומחים ללוחמה בטרור באיטליה לוקחים את האיום ברצינות והוא זוכה לתשומת הלב המרבית, גם אם עד עתה פעל הארגון הקיצוני רק בשטחי עיראק.

 

האפיפיור עורר את זעמם של רבים בעולם המוסלמי, כאשר ציטט בנאומו בשבוע שעבר את דברי הקיסר הביזנטי מנואל השני פלאיולוגוס, מהמאה ה-14, שאמר: "תראו לי משהו חדש שמוחמד הביא, ושם תמצאו רק דברים לא-אנושיים ומרושעים, כמו ההוראה שלו להפיץ את אמונתו דרך החרב".


מכבים את האש שפרצה בכנסיה בשכם (צילום: איי.פי)

 

בעקבות גל מחאה, שהוציא לרחובות רבבות מוסלמים, פרסם הוותיקן הודעה שבה נאמר כי "בנדיקטוס ה-16 מצר על כך שדבריו פגעו במוסלמים". בהודעת ההתנצלות, הביע האפיפיור תקווה שהמוסלמים יבינו את "המשמעות האמיתית" של דבריו. "האב הקדוש מצר מאוד על כך שחלק מנאומו לא הובן כהלכה בקרב מאמיני האיסלאם", מסר מזכיר הוותיקן, הקרדינל טרציסיו ברטון.

 

אבל גם ההתנצלות הזו לא הספיקה וגורמים איסלאמים שונים דורשים כעת מהאפיפיור להתנצל בקולו. תנועת "האחים המוסלמים" במצרים מסרה ש"הודעת הוותיקן איננה מספיקה ועל האפיפיור להתנצל בפני המוסלמים באופן אישי".

 

ראש ממשלת טורקיה, רצ'פ טאיפ ארדואן, אמר ש"מנהיג הכנסיה הקתולית דיבר כמו פוליטיקאי, ולא כמו איש דת. הצהרותיו פשוט מגעילות, והוא חייב לקחת צעד אחד אחורה ולמשוך בחזרה את הערותיו כדי לשמור על האחווה הבין-דתית".

 

גם ארגון חיזבאללה לא הסכים להתפשר על הודעת ההבהרה של הוותיקן. הארגון גינה את דבריו של בנדיקטוס, והזהיר כי השלכותיהם של הדברים יכולים להביא לקרע בין אומות העולם. בהודעת חיזבאללה נכתב כי "גישת האפיפיור יכולה להוביל לפילוג בין העמים ממנו ירוויחו רק אוייבי האנושות - בוש, הנאצים והאוייבים הציונים".

 

ראש הכנסייה הקופטית במצרים, שנודה השלישי, גינה את דברי האפיפיור ואמר כי "כל הערה שפוגעת בכבוד האיסלאם והמוסלמים נוגדת את תורתו של ישו". שנודה הוא המנהיג הנוצרי הראשון שיצא נגד התבטאותו של בנדיקטוס.

 

ברלוסקוני: דברי האפיפיור לגיטימיים

ראש ממשלת איטליה, רומנו פרודי, אומר ש"לא צריכה להיות כל שערורייה, בנדיקטוס כבר הסביר את כוונתו האותנטית. הדיאלוג הדתי והכבוד לכל דת הכרחיים והדת אינה מצדיקה אלימות. על כל הדתות להיות מעורבות בדיאלוג, בקיום הדדי ובקידום השלום בעולם". ראש הממשלה לשעבר, סילביו ברלוסקוני, הביע תמיכה בלתי מסויגת: "נראה לי שהדברים לגיטימיים. זו פרובוקציה חיובית. הוא אפיפיור גדול, עם אינטליגנציה גדולה".

 

הפוליטיקאי הימני, רוברטו קלדרולי, אמר: "אני שואל את עצמי מתי איזה משוגע מהשמאל יבוא וידרוש את התפטרותו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16. לפי המשוגעים, הוא העליב את העולם המוסלמי. המסר של האב הקדוש היה של דיאלוג ושל שלום".

 

אנטוניו די פייטרו, אחד השרים בממשלת פרודי, אמנם לא קרא לאפיפיור להתפטר, אך התייחס למצב הנפיץ וקרא לאפיפיור להתנצל ולתת את ההסברים הדרושים. שר החוץ האיטלקי, מאסימו ד'אלמה, אמר כי הסברי הכס הקדוש ברורים ומבהירים את כוונתו המקורית של בנדיקטוס בדבריו על העולם האיסלאמי ומלחמת הקודש.

 

שורה של כנסיות הותקפו בשטחים

כלי התקשורת בעולם הקדישו זמן מסך רב לדיווחים מהגדה ומעזה על היריות שנורו אל כנסיות ובקבוקי התבערה שגרמו לנזק. חמושים מוסלמים בשכם גרמו נזק לחמש כנסיות שונות ברחבי העיר. ראשונות הותקפו הכנסיה האנגליקנית והכנסייה היוונית-אורתודוקסית. חמושים יידו עליהן בקבוקי תבערה. לכנסייה האנגליקנית לא נגרם נזק, אך בכנסייה האורתודוקסית נפגע אחד הקירות. 

 

כמה שעות מאוחר יותר החל גל שני של מתקפות, כאשר חמושים פלסטינים, שהפעם לא טרחו לכסות את פניהם, שפכו חומר דליק מול הכנסייה הרומית-קתולית בעיר, וכן מול הכנסייה הפרוטסטנטית והכנסייה היוונית אורתודוקסית. החמושים הציתו את האש, אך זו כובתה במהירות.

 

ברחובות עזה נערכו בסוף השבוע הפגנות המוניות שהאשימו את בנדיקטוס בהובלת מסע צלב חדש נגד האיסלאם. המחאות הגיעו לשיאן, כאשר חמושים שנסעו מול הכנסייה היוונית אורתודוקסית בעיר פתחו באש לעבר גג המבנה. לא דווח על נזק או על נפגעים.

  

ארגון לא מוכר בשם "חרב האיסלאם" קיבל את האחריות על האירוע, ואיים להחריף את המתקפות: "בזה הרגע ירינו לעבר כנסייה אחת בעיר עזה", אמר דובר מטעם הקבוצה, "אנחנו רוצים להזהיר ולהבהיר כי אם האפיפיור לא יופיע בעצמו בטלוויזיה ויתנצל על הערותיו, נפוצץ את כל הכנסיות בעזה".


פורסם לראשונה 16/09/2006 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אי אף פי
האפיפיור בנדיקטוס ה-16
צילום: אי אף פי
צילום: איי פי
הוא גדול. ברלוסקוני
צילום: איי פי
כנסייה שנשרפה בשכם
צילום: איי פי
מחאה בעזה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפגנות גם בפקיסטן
צילום: איי פי
מומלצים