שתף קטע נבחר

נער מרעננה מת במהלך גיבוש לשייטת

כחודש לאחר שאיתי שרון מת במהלך הגיבוש לקורס טיס, מועמד נוסף לשירות בצה"ל מת במהלך גיבוש - הפעם לקומנדו הימי. אהרון צרפתי טבע במהלך תרגיל בו התבקשו החניכים לשהות זמן רב מתחת למים. ישראל ז'רמון, ידיד המשפחה, סיפר ל-ynet: "כבר לפני שנים, החלום שלו היה לשרת בשייטת"

בתוך חודש - אסון נוסף בגיבוש ליחידה מובחרת: אהרון צרפתי, בן 17 מרעננה, מת הבוקר (יום ב') ביומו השני של הגיבוש לקומנדו הימי. צוותים רפואיים מבסיס חיל הים בעתלית ביצעו בו פעולות החייאה, אך ללא הצלחה. רופא מצוות טיפול נמרץ שהגיע למקום קבע את מותו. הודעה נמסרה למשפחתו והגיבוש הופסק. הלוויתו תיערך בשעה 23:30 בבית העלמין הצבאי בעירו. רק לפני כחודש מת ממכת חום איתי שרון, צעיר בן 17 מזכרון יעקב, שהשתתף בגיבוש לקורס טיס.

 

מפקד חיל הים הורה להקים ועדה לבדיקת האירוע, המשותפת לחיל הים ולמפקדת קצין רפואה ראשי. במקביל נפתחה חקירה של המשטרה צבאית החוקרת (מצ"ח), שתבחן את הנושא. הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, הורה להקפיא את כל הגיבושים בצה"ל עד לסיום הבדיקה ולקבלת תוצאותיה.

 

האירוע הבוקר התרחש בבסיס חיל הים במהלך היום השני לגיבוש לשייטת 13, הנמשך ארבעה ימים. כחלק מהמבחנים שנערכים לחניכים במטרה לבדוק את התאמתם ליחידה, שהו המועמדים במים לזמן רב, וככל הנראה בשלב זה אירעה הטרגדיה. המדריכים שזיהו את צרפתי הטובע הזעיקו למקום צוות רפואי, אך כאמור ניסיונות ההצלה לא עלו יפה.

  

צעירים שעברו גיבוש דומה בשנה האחרונה סיפרו ל-ynet כי במהלך המבדקים נדרשים החניכים לשהייה ארוכה מתחת למים עם מסכה ושנורקל. כמו כן, הם מתבקשים לבצע מבחני שחייה וצלילה, תרגילים של הרכבת מסכה מתחת למים ואיסוף חפצים שהונחו על הקרקעית בניסיון לבחון את התמודדותם עם הסביבה הימית.

 

בסך הכל נמשך הגיבוש לקומנדו הימי ארבעה ימים, ובמהלכו מבצעים החניכים גם תרגילים הקשורים להיבטים פיזיים ומנטליים, בהם מסע אלונקות, תרגילי כוח ותרגילי מחשבה תחת לחץ.

 

חלם לשרת בשייטת

עשרות חברים ובני משפחה הגיעו לבית משפחת צרפתי ברחוב ארלוזורוב ברעננה עם היוודע הבשורה הקשה על מותו של אהרון בנימין צרפתי. אהרון עלה מצרפת ביחד עם הוריו, מיכאל ורחל, לפני 15 שנה. בתחילה התגוררה המשפחה בהרצליה, לאחר מכן בבת-ים ולפני כשלוש שנים עברו לרעננה. אהרון למד בישיבה הטכנולוגית בעיר, ובתקופה האחרונה למד בישיבה הקדם צבאית בעלי שבשומרון.

 

ישראל ז'רמון, ידיד המשפחה, סיפר ל-ynet על נער ששאיפתו הגדולה הייתה להתגייס לקומנדו הימי. "כבר לפני שנים, החלום שלו היה לשרת בשייטת. הוא היה גאה מאוד בעצמו על כך שהוא הולך לגיבוש, כי לפני חצי שנה הוא השתתף בקורס הכנה לשייטת".

 

ז'רמון מתאר נער שהיה מוביל חברתי. "מדובר בתלמיד חכם, פרח אמיתי. אני מכיר אותו עוד מילדותו. מדובר בילד עם חוש הומור, פיקח, שהיה המנהיג של כולם. תמיד הוא סחף אחריו את החברים. אהרון היה אהוד מאוד על הקהילה הצרפתית בישראל. בשבת הוא עוד הספיק לקרוא בתורה בבית הכנסת".

 

חברים של הוריו סיפרו כי השניים עודדו את בנם להתגייס לצה"ל. שתי הסבתות של אהרון נמצאות בפריז. הוא הותיר אחריו את הוריו ושני אחים בני 15 ו-11.

 

טרגדיה גם בגיבוש לקורס טיס

כאמור, בחודש שעבר מת איתי שרון במהלך היום הרביעי של הגיבוש לקורס טיס, שנערך בבית-הספר לטיסה בחצרים בדרום הארץ. על פי עדויות, שרון התעלף בבוקר בזמן שנח בצל, הובהל לבית-החולים סורוקה בבאר-שבע אך שם נקבע מותו.

 

מעדויות שהגיעו ל-ynet עלה כי שרון לא התלונן על הרגשה חריגה בשלושת ימי הגיבוש הראשונים, ישן בלילה האחרון יחד עם חבריו ולא התלונן על בעיה כלשהי וכי רק בבוקר הרגיש חולשה. המפקדים הורו לו לשתות כמה פעמים, ואף סירבו לבקשתו לחזור לאימון על אף שהתעקש.

 

מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי, מינה ועדת בדיקה כדי לבחון את הנסיבות שהובילו לאירוע הקשה. גם המשטרה הצבאית החוקרת החלה לאסוף עדויות כדי לבדוק האם סטייה מההוראות של המפקדים בגיבוש הביאה לפגיעה בצעיר ולמותו. "על פניו נראה כי הסגל הקפיד על כל הכללים ומותו של הצעיר הוא בגדר תעלומה", אמר גורם צבאי שמכיר את הפרשה.


פורסם לראשונה 18/09/2006 17:42

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, אבי כהן אחיה ראב"ד ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
אסון בצלילה
צילום: יריב כץ
המטרה: להגיע לשייטת 13
מומלצים