שתף קטע נבחר

הסטטיסטיקן הראשי: ההפרטה - דיקטטורה בירוקרטית

שלמה יצחקי אומר כי נוצר מצב שבשל הפרטת גופים ממשלתיים אין בידו נתונים על חובות של האזרחים למדינה ואין אפשרות לעשות תחזיות מס אמינות למדינה. "החזקת המידע הממשלתי בידי גופים פרטיים ללא אפשרות של נגישות ללמ"ס הופכת אותנו למדינת העולם השלישי", אמר הסטטיסטיקן הממשלתי

הסטטיסטיקן הממשלתי שלמה יצחקי יצא הבוקר (ג') בהתקפה חריפה על מדיניות ההפרטה של האוצר וכינה אותה "דיקטטורה בירוקרטית" שמונעת ממנהלי המשרדים לנהל וגורמת למדינה נזקים במאות מיליוני שקלים.

 

במסיבת עיתונאים לרגל פרסום השנתון הסטטיסטי אמר יצחקי כי התנהלות זו "תוקעת אותו" אפילו בעניינים פעוטים כמו מילוי מקום לעובדת שיצאה לחופשת לידה או העברת רכב צמוד ממנהל אחד לממלא מקומו. יצחקי ציין כי הקדים לשלוח את תוכן דבריו לראש הממשלה ולשר האוצר אך טרם קיבל תגובה.

 

את הביטוי "דיקטטורה בירוקרטית" הוא מצטט למעשה מפי פקידי האוצר שאמרו זאת למומחים אמריקנים בהקשר ל"פרויקט המרכבה" של המחשוב האחיד של משרדי הממשלה. הללו התפעלו כיצד הצליחו באוצר להוביל פרויקט בעלות של 800 מיליון שקלים שאין לו תקדים בקנה מידה עולמי. "אנשי האוצר הסבירו שאנחנו דיקטטורה בירוקרטית כי אף אחד לא רוצה להתעסק עם החשב הכללי שיש לו הכוח להחליט וגם הכוח לכפות את החלטתו", אמר יצחקי. יצחקי ציין כי פרויקט זה בוצע ללא בדיקת עלות-תועלת והכסף שזורם שם "כמו מים בנורבגיה" לא מיועד למנכ"ל אלא לחשב הכללי כדי שזה יוכל לתקוע את המשרדים ביתר קלות.

 

יצחקי אמר כי אין מדובר אפילו בדיקטטורה נוסח רוסיה של שנות החמישים, וכי יוצאי רוסיה אמרו לו ששם היה דיקטטור אחד ואילו כאן יש כמה דיקטטורים.

 

"הרס תשתיות בסקטור הציבורי"

יצחקי אמר כי יש החלטות מוצלחות כמו בתחום הטלפוניה והרדיו, אבל חלקן מהווה בעיניו סיבה לבכייה לדורות שמשמעותן היא הריסת התשתית של הסקטור הציבורי והפיכתו לתלוי בזכיינים הפרטיים לפי המדיניות הממשלתית. זאת במקביל למגמה של הצקה וביטול הסמכויות של המנהלים במכרזים אשר מביאה אותם לחוסר יכולת לתפקד ולאי יעילות של הסקטור הציבורי מה שמשמש להצדקת מגמת ההפרטה.

 

יצחקי התריע כי ההפרטה משעבדת את הגופים הממשלתיים לבעלי הזיכיונות והתלות הזו נעשית בהסכם שאיננו מריח טוב.

 

הוא ציין מספר דוגמאות להפרטות לא נכונות ומזיקות בתחומים שנוגעים ללשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כמו הפרטת מרשם התושבים שמחייב את הלשכה לשלם 300 אלף שקל כדי לקבל עותק מעודכן מהמרשם אשר עלות ייצורו איננה עולה על 2,000 שקל.

 

יצחקי ציין את המקרה של ביטול מפקד האוכלוסין שעמד להתקיים לפני שנתיים לאחר שהושקעו בו 70 מיליון שקל, וזאת בהחלטה שנכפתה עליו בהתרעה קצרה ומבלי לשמוע את חוות דעתו. הוא מאשים בתהליך זה את הפקידים הממשלתיים שמכתיבים למעשה את החלטות שרי הממשלה במסמכים שהם דוחפים להם, ואמר שהם נושאים באחריות לפחות כמו הממשלה שמחליטה.

 

יצחקי אמר כי החזקת המידע הממשלתי בידי גופים פרטיים ללא אפשרות של נגישות ללמ"ס הופכת אותנו למדינת העולם השלישי כי היא פוגעת בטיב הנתונים שעומדים לרשות הציבור ללא סיבה, מה שפוגע בהכרח ביכולת מקבלי ההחלטות לקבל החלטות הנוגעות לתחומי החיים של תושבי ישראל.

 

הוא אמר כי במצב זה אין בידו נתונים על חובות של האזרחים למדינה ואין אפשרות לעשות תחזיות מס אמינות למדינה. "אני לא מסוגל לייצר נתונים מהימנים ואני לא מבקש תקציב אלא רק אפשרות לנהל מבלי להיות תלוי בפקידים לא רלוונטים שתוקעים לנו מקלות בגלגלים. אנחנו חלק מהממשל ולא אויבי מדינת ישראל", אמר יצחקי.

 

"מצידי שיצמידו לי מיקרופון למוח אבל שלא יתערבו כשלא צריך. אני יודע שאני הולך למאבק שאני עומד להפסיד בו, אבל אמשיך להיאבק כי אם לא מאפשרים לי לנהל אינני יכול לשאת באחריות ואפילו אם אנצח אגלה כי אלה שעשו את ההחלטה ינהלו בסוף את הפרויקטים שהפריטו".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסטטיסטיקאי הממשלתי שלמה יצחקי
מומלצים