שתף קטע נבחר

אחד ממייסדי ויקיפדיה מקים אנציקלופדיה חדשה

לארי סנגר, שייסד את ויקיפדיה יחד עם ג'ימי ויילס ב-2001, מתייחס אל פרויקט "Citizendium" כאל גירסה אחראית ומיושבת יותר של הפרויקט, הכוללת יותר אמצעי פיקוח

לארי סנגר, אחד ממייסדי האנציקלופדיה החופשית "ויקיפדיה" והעורך הראשון של האתר, מקים "ויקיפדיה חדשה" ומשתמש בזו הנוכחית כבסיס.

 

לארי סנגר מציין כי פרויקט Citizendium יהיה דומה מאוד לוויקיפדיה – הוא יבוסס על מערכת ויקי, ישאף להציג את הדברים מנקודת מבט נייטרלית ויהיה פתוח לקוראים חינם.

 

סנגר הקים את ויקיפדיה לפני שש שנים עם שותפו לשעבר ג'ימי ויילס, בעזרת כסף מאתר הפורנו של

 ויילס. סנגר עזב את הפרויקט ב-2002. מאוחר יותר ויילס ערך מחדש את הערך על שמו בוויקיפדיה ושכתב את ההיסטוריה, כך שתרומתו של סנגר נמחקה. בהזדמנות זו ויילס גם השמיט את העניין הפעוט של אתר הפורנו שהפעיל.

 

במאמר שפירסם סנגר באתר Kuro5hin ב-2005, הוא ביקר את חוסר הכבוד של וויקפדיה למומחיות ומקצוענות. "כמעט כל בעל ידע והתמחות בתחום מסוים שאין לו את הסבלנות הדרושה ימנע מתרומה לוויקיפדיה", כתב סנגר, "זאת, בגלל שיהיה עליו ל'הגן' על הערך שכתב לאחר עריכות חוזרות ונשנות של כותבים שאינם מומחים".

 

בשנתיים האחרונות גברו חילוקי הדעות בנושא ויקיפדיה, על רקע הגידול העצום בפופולריות של המיזם. במקרים רבים שוכתבו ערכים והוכנסו בהם פרטים שגויים, ועורכי האתר נאלצים לנעול יותר ויותר ערכים כדי למנוע חבלה בהם.

 

סנגר סבור כי ויקיפדיה הבריחה אלפי כותבים, אם לא מיליונים של גולשים שנרתעו מכתיבה לאנציקלופדיה מלכתחילה.

לכן, הוא יזם הקמה של מפעל חלופי לוויקיפדיה, אותו הוא מגדיר "מיזם אחראי בו ישתפו פעולה מומחים והציבור הרחב".

 

ויקיפדיה ניסתה להגשים מטרה אוטופית של אנציקלופדיה הניתנת לעריכה על ידי כל אדם, ולאחר שנרשמו בה יותר ממיליון ערכים, היא הוכיחה את הצורך הגדול של הציבור הרחב להשתתף וליצור, אמר סנגר. אך התוצאה היא מאגר עצום של טריוויה, והביורוקרטיה הגדולה בעולם, המאוישת ברובה על ידי צוות אקראי של בני עשרה ומובטלים.

 

גירסה אחראית יותר

סנגר מתייחס לפרויקט "Citizendium" כאל גירסה אחראית ומיושבת יותר של ויקיפדיה. הפרויקט

החדש יתבסס על תכני ויקיפדיה, אך תציע יותר אמצעי פיקוח עריכתיים ותמנע מגולשים אנונימיים לשנות את הערכים.

 

"אנו מאמינים כי אמצעי הפיקוח חיוניים ומוצדקים, על מנת לאפשר לאנשים רגילים לתרום לפרויקט תחת הנחייתם של מומחים, הנושאים באחריות על התכנים וכותבים בשמם המלא. עקרון זה חיוני כדי ליצור קהילה אחראית ואזרחים גלובליים טובים".

 

אגב, סנגר מסרב לכנות את Citizendium אנציקלופדיה ומעדיף את הכינוי "סביבת עבודה ניסיונית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ויקיפדיה. גירסה מפוקחת יותר
מומלצים