שתף קטע נבחר

יותר מתרופות: דיקור מקל על כאבי גב לזמן ארוך

מחקר חדש שנערך בבריטניה מצא כי טיפול ממושך בדיקור סיני, מקל על הכאב לטווח ארוך, בהשוואה לשיטות קונבנציונליות שכללו תרופות, פיזיותרפיה ועיסויים

אקופנקטורה אינה פותרת בעיות גב, אך היא מקלה על כאבים לא ספציפיים לזמן ארוך, כך מגלה מחקר חדש שנערך בבריטניה. על המחקר מדווח כתב העת הרפואי BMJ בגליונו האחרון.

 

החוקרים מאוניברסיטת יורק ביקשו לבחון את תועלת הדיקור הסיני העתיק על

כאבי גב כרוניים. עד כה היה ידוע כי שיטת הטיפול הזו יעילה לפרק זמן קצר. במחקר החדש שנמשך שנתיים, נבדקו 10 טיפולי אקופונקטורה שנמשכו כל אחד כשלושה חודשים.

 

המחקר נערך בשלוש מרפאות פרטיות, וב-18 מרכזים רפואיים בעיר יורק. במחקר נבדקו 241 מטופלים בגילאי 18 עד 65 שסבלו מכאבי גב לא ממוקדים, בנמשכו בין חודש לשנה. 160 מהמטופלים הופנה לטיפול בשיטת אקופונקטורה אחת מתוך עשר האפשריות, במהלך שלושה חודשים. שאר 81 המטופלים טופלו בשיטות אחרות שכללו תרופות, פיזיותרפיה, עיסויים, גירוי עצבי או פעילות גופנית לגב.

 

החוקרים דירגו את מידת הכאב בסולם של 0 עד 100. מתוצאות המחקר עלה כי בקבוצת האקופונקטורה, ממוצע דירוג הכאב נע בין 33 עד 64 נקודות, בעוד שבקבוצת הבקורת שטופלה באמצעים אחרים, כאבי הגב דורגו בממוצע של

27 עד 58 נקודות. לאחר עיבוד הנתונים, עלה כי הדיקור הסיני מקל על הכאב בשיעור של 10 עד 15 אחוז בהשוואה לקבוצת הבקורת. בתוך כך לא נמצאה כל תופעת לוואי כתוצאה מהטיפול באקופונקטורה.

 

החוקרים סיכמו כי דיקור סיני אינו מקל משמעותית על כאבי גב בטיפול קצר, אולם בטיפול ארוך שנמשך 24 חודשים, הוא הביא לשיפור בדיווח הכאב אצל המטופלים, בהשוואה לאלה שטופלו בשיטות אחרות.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיקור סיני. הקלה לטווח ארוך
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים