שתף קטע נבחר

אל"מ עאטף: תפסיקו להציג נשים כמסכנות

לאחר מתן גזר הדין - שש שנות מאסר והורדה לדרגת טוראי על אונס חיילת שלו לשעבר - אמר אלוף-משנה זאהר עאטף, כשלצדו אשתו נדיה: "זה יום עצוב וכואב. לא האמנתי שנגיע למצב הזה". הוא ביקש להעביר מסר: "שיפסיקו להשתמש בנשים כאילו הן מסכנות ולא יכולות להתגונן. נשים הן עם חזק". גורמים בפרקליטות הצבאית התאכזבו מהעונש שנגזר על אלוף משנה זאהר עאטף וכך גם עו"ד עופר רון, המייצג את המתלוננת

לאחר הדיון שבו נגזר עונשו לשש שנות מאסר ודרגתו הורדה לטוראי, הסכים אלוף משנה זאהר עאטף, שהורשע באונס חיילת שלו לשעבר, לומר כמה מילים לתקשורת כשאשתו נדיה עומדת לצידו: "זה יום עצוב וכואב. לא האמנתי שנגיע למצב הזה. הייתי בטוח שכל התהליך הזה ייגמר הרבה יותר מהר". מנגד - עורך הדין עופר רון, המייצג את המתלוננת מ', אינו מרוצה מהחלטת השופטים. לדעתו, העונש אמור להיות חמור בהרבה. "היא לא יכולה להיות מאושרת מכלום גם אם הוא היה מקבל 20 שנה. החיים שלה גמורים", אמר ל-ynet.

 

 

אלוף משנה זאהר עמד בפעם האחרונה עם דרגותיו ואמר בשקט: "אנחנו מאמינים שהצדק יימצא בסוף וכנראה צריך למצוא אותו בסוף בבית המשפט העליון. אין לי ספק שאני אזוכה בסופו של דבר. מה שמחזק אדם שמתמודד עם תהליך כזה שנה ועשרה חודשים זאת אשתי הנפלאה והחברים. אני לא בטוח שאם מישהו היה באמת עושה עבירה כזו, הוא היה זוכה לתמיכה כל כך גדולה. לא עזבו אותי יום אחד. חיילות שלי, קצינות שלי יום יום איתי, כי הם מאמינים שהאיש הזה שעומד כאן הוא זכאי".

 

עוד אמר: "לא עשיתי אפילו אלפית ממה שכתוב בגזר הדין. חבל שבית הדין לא מצא מכל הנתונים שהיו בפניו שצריך לזכות אותי. הרי קיבלתי בהתחלה עונש קל מאוד ואם הייתי באמת עושה את זה, לא הייתי בכלל מערער. אדם שעשה עבירות כל כך איומות לא היה מערער. בעיני מעשה כזה הוא מעשה נבלה. אחד המעשים הקשים ביותר שיש מי שפוגע בנפשה של אישה הוא לא בן אדם ואני בן אדם עם הרבה רגש, הרבה הערכה לאחרים, בטח לנשים. לא יעזור כלום - בסוף הצדק ייצא לאור כי זה בעיני פשע. אין לי מילה אחרת. אני רוצה להעביר מסר - שיפסיקו להשתמש בנשים כאילו הן מסכנות ולא יכולות להתגונן. כל מי שתומך בדברים האלה מחזיר את הנשים לימי הביניים כי נשים הן עם חזק שיודע להתמודד.

 

"גם פה הייתה אישה בוגרת עם משפחה תומכת. צריך להפסיק עם העליהום הזה. הילדים שלי ואשתי מאמינים בי ותומכים בי. לא פגשתי באיש שלא תומך בי, שלא נותן כתף. אפילו אנשים שאני לא מכיר מאמינים בי ומחזקים את ידיי, אומרים לי 'אתה זכאי, אל תתייאש'. זה עושה לי טוב".

 

גורמים בפרקליטות הצבאית מאוכזבים 

אבל גורמים בפרקליטות הצבאית ציינו לאחר מתן גזר הדין כי מדובר בעונש ש"מבזה את כבוד האישה". לדבריהם, בעבירות שבהן הורשע הקצין מן הראוי היה להטיל עליו עונש מאסר כבד הרבה יותר.

 

עורך הדין עופר רון ליווה את המתלוננת סמל מ' מתחילת הדרך, שמע את ההכרעה והתאכזב: "על עבירה אחת ניתן לגזור ארבע שנות מאסר וכאן מדובר במספר עבירות שנעשו מצד קצין כה בכיר, ולכן העונש הוא עונש שמאוד מקל איתו. היה ראוי לגזור עליו עונש מאסר כבד הרבה יותר".

 

עוד אמר: "על אף שהתביעות המשפטיות נכונות ושיש הרשעה על כמעט כל סעיפי האישום, לקבל שש שנים על עשרה מעשי אונס זה אינו תואם את חומרת המעשה. שש שנים זה יותר קרוב למינימום שהוא ארבע שנים מאשר למקסימום שהוא 16 שנים. הייתי מצפה לפחות לבין 8 ל-10 שנים בפועל, הרי הוא יכול לקבל שליש ואז סיכויי השיקום שלה בזמן שהותו בכלא יהיו נמוכים מאוד".

 

הוא מספר שהמתלוננת נמצאת במצב נפשי קשה והיום אינו יום חג עבורה, "המצב שלה הוא גרוע ביותר בואי נאמר ששמחה גדולה אין אצלה היום בבית. זה רק מחזיר אותה לאירועים הקשים ולמעשי האונס. היום יותר מתמיד היא מצרה על כך שהסגל הפיקודי בצבא לא טיפל בעניין. הקצינה הרלוונטית שאף קודמה במהלך הזמן בדרגה, שלחה אותה ואת חברתה לדבר איתו על הטרדה מינית כשהן התלוננו ארבעה חודשים לפני ורק בגלל זה הוא החל לאנוס אותה".


פורסם לראשונה 29/09/2006 12:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
זאהר עאטף
צילום: עופר עמרם
מומלצים