שתף קטע נבחר

שדרות: המקומיים עוזבים, המשת"פים באים

ההסלמה הביטחונית ברצועה והירידה החדה במחירי הדירות, הביאו משפחות רבות של משתפי פעולה להתגורר אפילו בווילות מפוארות. הם אף ביקשו מהעירייה להקים מסגד ובית עלמין מוסלמי, אך התושבים היהודים קצת פחות מרוצים

איום הקסאמים על שדרות הביא בשנים האחרונות לעזיבה של רבים מהתושבים, אך בתיהם לא נותרו ריקים. מחירי הדירות שצנחו אפשרו למשפחות של פלסטינים המשתפים פעולה עם כוחות הביטחון לרכוש בתים, ואפילו וילות, באזורים המטופחים יותר של העיר - מה שלא תמיד נראה בעין יפה על ידי התושבים היהודים.

 

בחצי השנה האחרונה לבדה הגיעו לשדרות כעשר משפחות משת"פים, והצטרפו לעוד 250-300 פלסטינים המתגוררים בעיר. עו"ד נתן שרייבר המייצג את המשת"פים באזור אמר ל-ynet כי לא רק מחירי הדירות מפתים את המשפחות. "ככל שהמצב ברצועה מסלים הנהירה תהיה יותר גדולה".

 

המשת"פים כבר הפכו לנוף מוכר בשדרות ובסביבתה, ובתקופת כהונתו של אריאל שרון כראש ממשלה, אף הקים אחד מהם אוהל מחאה מול חוות השקמים בטענה שהמדינה מתנערת ממנו. קבוצה נוספת של משפחות מתגוררת גם באשקלון, אך היא קטנה ביחס לזו שבשדרות.

 

מכיוון שבסיס חייהם נמצא בשדרות, ביקשו המשת"פים מהעירייה להקים מסגד ובית עלמין מוסלמי. באופן רשמי הבקשה עדיין נדונה, אך גורמים בעירייה הבהירו שאין כוונה להענות לה בכדי שלא ליצור מתיחות. "ביום שימות אחד התושבים הללו תהיה בעיה, כי יצטרכו לקבור אותו בחלקה מיוחדת. הם לא ירצו להיקבר במקום אחר", אמר שרייבר.

 

"עם כל הכבוד להם, אני מפחדת"

מעבר להתקוממותם על הבקשות, מרגישים תושבי שדרות מאויימים. חלקם אף החלו להתארגן באחרונה בכוונה לפעול נגד "המתיישבים החדשים". אחת התושבות אמרה ל-ynet כי "עם כל הכבוד להם אני מאוד מפחדת. אפילו ביום הכיפורים אסרתי על בתי לצאת לרחוב. אני לא חושבת שהמגורים המשותפים הללו רצויים, ואולי אפילו מסוכנים. כבר עכשיו יש כל מיני סיפורים על נערות שנכנסו להריון מהם".

 

המשת"פים מצדם מסוגרים בקהילתם וחוששים לדבר. שרייבר הסביר שהתושבים החדשים הם "קרובי משפחה של תושבים ותיקים יותר שהגיעו לביקור והבינו שחזרה לרצועה תהיה מסוכנת מדי עבורם. הגשנו בקשה להשאירם בארץ, ואני מעריך שהמדינה תיאלץ להיעתר לכך".

 

הוא מכיר את עמדת תושבי שדרות היהודים, אך לא מתרגש. "הם לא יכולים לפעול נגד המשת"פים כי הם בעלי תעודת זהות ישראלית ואזרחים לכל דבר. אני חושב שנעשה להם עוול - הם תרמו ועדיין מוכנים לתרום למדינה, ולא תמיד היא משיבה להם כגמולם. הם חיים בינם לבין עצמם לא מתערבים".

 

בעיריית שדרות מעדיפים לא להתייחס לתופעה. לדבריהם, מדובר במשפחות בודדות בלבד ולא בתופעה שמצריכה את התערבותם. "בכל מקרה", מדגישים שם, "איננו יכולים לפעול בעניין".

 

ובתוך כך, ירי הרקטות לעבר הנגב נמשך גם הבוקר. חמושים פלסטינים ירו הבוקר שתי רקטות קסאם מצפון רצועת עזה לעבר שטחי ישראל. הרקטות נחתו בשטחים פתוחים סמוך למפלסים ליד שדרות; לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 


פורסם לראשונה 05/10/2006 00:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
הפגנה של תושבים בשדרות
צילום: גדי קבלו
מומלצים