שתף קטע נבחר

חלוץ הורה: לשלוח את רון-טל לגמלאות מייד

בעקבות התבטאויותיו של האלוף יפתח רון-טל, שמתח ביקורת פומבית על ההתנתקות והתנהלות המלחמה בלבנון, הורה הרמטכ"ל להקדים את פרישתו של האלוף. במהלך היום ניסה חלוץ להיפגש עם רון-טל, אך למרות שזימן אותו לפגישה - האלוף נעדר ממנה. רון-טל: לא קיבלתי מכתב על פיטורין. ראוי שחלוץ ידרוש מעצמו את מה שהוא דורש מאחרים

האלוף שפתח את הפה נאלץ לפשוט מדים: הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, הורה אמש (יום ד') להפסיק לאלתר את חופשת הפרישה של האלוף יפתח רון-טל, שחרר אותו מייד משירות קבע והוציאו לגמלאות, מתוקף סמכותו. אתמול ניסה חלוץ להיפגש עם רון-טל, אך זה ציין כי הוא "עסוק בלימודיו".

 

משלא הצליחו לאתר את האלוף טלפונית, שלח עוזר הרמטכ"ל לאלוף רון-טל מכתב ובו הוא מורה בשם הרמטכ"ל לאלוף להתייצב לבירור אצל הרמטכ"ל בשעה שש בערב, אלא שהאלוף בחר שלא להתייצב.

 

רון-טל, שככל הנראה העריך שהרמטכ"ל ינקוט נגדו בצעדים חריפים, שיגר בעצמו מכתב לחלוץ ובו הודיע על כוונתו לפרוש לאחר 33 שנות שירות.

 

וזו לשון המכתב הקצר:

הנדון: פרישתי משירות

  1. בתום 33 שנה שהיו זכות גדולה ותענוג צרוף
  2. בניגוד לאחרים, המוכרים לשנינו, אני יודע מתי הזמן הנכון להיפרד לשלום.
  3. בהצדעה לעמיתיי במטכ"ל ולפקודיי.

  

הרמטכ"ל לא התייחס למכתבו של האלוף הסורר ובתום התייעצות עם גורמים משפטיים בצה"ל הודיע על החלטתו להוציא את רון-טל לגמלאות מייד. גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet שמעבר למשמעות הכלכלית (קצין בחופשת פרישה נהנה מזכויות שונות כגון משכורת ורכב צמוד), יש בהחלטת הרמטכ"ל משמעויות נוספת - בעיקר סמליות.

 

"על אף העובדה שרון-טל היה אמור ממילא לפשוט מדיו בעוד כחודשיים, החלטת הרמטכ"ל להפסיק את חופשת הפרישה מטילה עליו כתם. הוא מסיים את שירותו בקול צורם, שלא בדרך ראויה ונהוגה. אבל הוא זה שבחר לנהוג כך", אמרו אותם גורמים.

 

רון-טל עמד במוקד סערה ציבורית, לאחר שהתבטא בחריפות נגד ההתנתקות וניהול המלחמה בלבנון. במכתב ששיגר הרמטכ"ל לאלוף רון טל מציין חלוץ כי יש לקדם בברכה ביקורת עניינית ורצינית, המושמעת בפורום המתאים, ולנסות להפיק ממנה את כלל הלקחים. דובר צה"ל מסר כי הרמטכ"ל כתב לרון-טל כי "כמי שנמנה במשך שנים רבות על פורום המטה הכללי, בוודאי זכור לו שדלתו של הרמטכ"ל הייתה פתוחה בפניו, ולא אחת אף בחר האלוף לפנות ולהשמיע את דבריו".

 

יחד עם זאת, הרמטכ"ל העיר לו כי הדרך בה בחר להשמיע את דבריו פסולה בעיניו, והוא רואה אותה בחומרה רבה. "על חיילי צה"ל חל איסור מפורש לעסוק בנושאים פוליטיים ולהתבטא בנושאים פוליטיים ומדיניים, ועל אחת כמה וכמה חל איסור עליהם למתוח ביקורת פומבית על ממשלת ישראל ועל העומד בראשה", כתב הרמטכ"ל.

 

רון-טל בדרך לליכוד?

הרמטכ"ל הוסיף כי מהדברים שאמר האלוף רון-טל בראיונות, הוא למד שהאלוף אינו רואה עצמו עוד כמי שנמנה על הכוחות הסדירים של צה"ל, ולכן ראה עצמו בן חורין להתבטא באופן שאינו מתיישב עם שירות פעיל בצה"ל. הוא הדגיש כי הפגם העיקרי באופן בו פעל רון-טל אינו נעוץ בכך שלא קיבל אישור לראיונות, אלא בכך שבחר להתבטא בנושאים מדיניים ופוליטיים, לקשור בינם לבין הצבא, ותוך כדי כך גם למתוח ביקורת חריפה על מפקדיו, חבריו ועל הדרג המדיני - וכל זאת באמצעות כלי התקשורת וכשהוא בשירות פעיל.

 

מדובר צה"ל נמסר כי חלוץ סבר שהתנהגותו של האלוף רון טל מצדיקה להפעיל את הסמכות הנתונה לו בפקודות הצבא להפסיק לאלתר את חופשת הפרישה של האלוף רון-טל, ולהורות על שחרורו מצה"ל לאלתר.

 

לאחר "פיטוריו" אמר רון-טל: "שיגרתי מכתב לרמטכ"ל שבו הודעתי על כוונתי לפרוש מצה"ל, לא ראיתי שום מכתב אחר מאת הרמטכ"ל על פיטורין. ראוי שמפקד הצבא ידרוש בראש ובראשונה מעצמו את מה שהוא דורש מאחרים בלהיטות כל כך רבה, ובמיוחד כאשר מדובר בדיני נפשות ובטחון המדינה. הדוגמה האישית היא מרכיב יסוד במנהיגות הצבאית".

 

האלוף רון-טל הוסיף כי לא ניסה להתחמק מלשוחח עם הרמטכ"ל ורק אמש ראה בביתו את מכתב ההזמנה לבירור שנערך בשעה 18:00. הוא ציין כי לא ציפה שדבריו בשבועון החרדי, שנאמרו בקפטריה של אוניברסיטת בר-אילן, יעוררו כזה הד ציבורי, אולם הוא עומד מאחורי דבריו. וכעת, כשהוא פושט את מדיו, ימשיך להיאבק על נושאים בהם הוא מאמין ולהביע את דעתו.

 

מוקדם יותר נודע ל-ynet מפי גורמים בליכוד כי האלוף אף נפגש באחרונה עם יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו. רון-טל עצמו אמר ל-ynet: "לא היו לי מגעים עם הליכוד ועם שום תנועה. אני חייל בצה"ל. אני עדיין בצבא ולא עושה שום מגעים פוליטיים". אנשיו של נתניהו אישרו את דבר הפגישה, שאורגנה לדבריהם על ידי ד"ר עוזי ארד והתקיימה בשבוע שעבר, אך טענו שהיא עסקה בענייני ביטחון בלבד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
חלוץ. משחרר
צילום: דלית שחם
צילום: תומריקו
רון-טל. משוחרר
צילום: תומריקו
צילום: אמיר כהן
נפגש עם נתניהו
צילום: אמיר כהן
מומלצים