שתף קטע נבחר

לזכור את הדורות הבאים

דווקא אחרי המלחמה, בה שוב שילמנו את מחיר התכנון לטווח קצר, שוקלת יו"ר הכנסת לסגור את נציבות הדורות הבאים

 לפני מספר חודשים הצהירה יו"ר הכנסת כי היא שוקלת לסגור את נציבות הדורות הבאים. את ההחלטה הסופית אמורה דליה איציק לקבל בשבוע הבא. נציגי סטודנטים בישראל, בשילוב ידיים של כלל הארגונים המובילים, החליטו לצאת למאבק על קיומה ואף חיזוקה של נציבות הדורות הבאים בכנסת, כגוף שדואג למחר.

 

נציבות הדורות הבאים הינה גוף ששייך לכנסת והוקם מכוח חוק לפני כחמש שנים. מטרת הנציבות היא לוודא שהחוקים שנחקקים אינם פוגעים באינטרס העתידי של בני הדורות הבאים, ושהכנסת נוקטת צעדים לפעול למען נושאים שאינם מטופלים דיים בהצעות החוק הקיימות.

 

הסיבות להקמתה של הנציבות ברורות כשמש לכל המכיר את הפוליטיקה הישראלית, בעיקר בימים אלו של אחרי המלחמה - לא מתבצעת בארץ חשיבה לטווח הארוך, המדיניות שנקבעת עונה פעמים רבות על צרכי השעה אך לא מתחשבת בהשלכות עתידיות, והחוקים שנחקקים מהווים תשובה למשבר במקום ניסיון למנוע אותו בטרם התרחש.

 

במהלך השנה מפרסמת הנציבות ניירות עמדה לגבי הצעות חוק שעלולות להביא נזק או תועלת בטווח הארוך, ובסוף כל שנה היא מוציאה דו"ח שמתווה למחוקקים כיווני פעולה רצויים בתחומים השונים, בהסתמך על מחקר שמבצעים המומחים המאיישים את הנציבות. מדי שנה מפרסמת הנציבות דו"ח שמפרט את עמדותיה ופעילויותיה ביחס לכמה תחומים מרכזיים: איכות הסביבה, מדע ופיתוח, חינוך, בריאות, כלכלה, משפטים ועוד. דו"חות מיוחדים עסקו בנושאים כגון חשיבותו של תקציב הרב-שנתי (כיום התקציב מתוכנן כמעט ללא התחשבות ביעדים ארוכי טווח), חשיבות המניעה לעומת הטיפול במערכת הבריאות ומערכת החינוך העתידית בישראל.

 

הסיבה לביטול הנציבות אינה ברורה. במדינות אחרות, נציבויות כאלו נמצאות בראש סדר העדיפויות מבחינת תקצוב וכוח-אדם. אם אכן רק בכסף מדובר, הרי שוודאי נציבות מעין זו חשובה אלפי מונים משיפוצי המשכן או הטבות לח"כים. אם איציק חשה שהנציבות אינה עושה עבודתה כראוי - אדרבא, שתוביל בה שינוי ארגוני, תקצה לה יותר סמכויות ותמנה לה חוקרים אחרים, או נוספים. ביטול הנציבות ודאי אינו התשובה.

 

ההחלטה על עתיד הנציבות נמצאת בידיה של איציק, שצפויה להודיע על החלטתה במהלך השבוע הקרוב. למען חקיקה טובה יותר, למען מדיניות טובה יותר, למען הדורות הבאים - אסור לבטל את הנציבות.

 

הכותב הוא יו"ר "קול קורא", תנועת סטודנטים למען מעורבות ועשייה חברתית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בידיים שלה: דליה איציק
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים