שתף קטע נבחר

הלך לעולמו שופט העליון בדימוס יעקב מלץ

מי ששימש כשופט בית המשפט העליון וכמבקר המדינה, הלך אמש לעולמו לאחר שלקה באירוע לבבי פתאומי. המשפחה: הוא היה צלול עד יומו האחרון. באחרונה נקשר שמו של מלץ בשערוריית פסק הבוררות של כלל פיננסים ואלי ארוך

שופט בית המשפט העליון לשעבר ומי ששימש כמבקר המדינה, השופט בדימוס יעקב מלץ, הלך אמש (יום א') לעולמו בתל אביב מארוע לבבי פתאומי. מלץ, שגדל בחיפה, סיים את לימודיו באוניברסיטה העברית שבהר הצופים והתגורר בתל אביב. הלוויתו תיערך היום בשעה 15:00 בבית העלמין נחלת יצחק בתל אביב. בני משפחה סיפרו כי היה צלול בדעתו גם בימיו האחרונים.

 

מלץ נולד באוקטובר 1923 בעיר לבוב, פולין. עלה ארצה ב-1925 והתגורר בחיפה. בהמשך עבר לירושלים, למד היסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית. אך הפסיק את לימודיו. הוא היה חבר ההגנה ובשנת 1941 החל ללמוד בבית הספר למשפט של ממשלת המנדט הבריטי, ובמקביל עבד במחלקת רשם החברות בירושלים. בהמשך, בשנים 1947-1946 התמחה במשפטים - ובמאי 1948 קיבל רישיון עריכת דין.

 

באותה שנה השתתף מלץ בקורס הראשון של קציני משטרה. לאחר סיום הקורס שימש כמפקח במטה הארצי של המשטרה בתל-אביב. מראשית 1950 עסק באגף החקירות של המטה הארצי בתפקיד פקד. במסגרת שירותו במשטרה הרצה בקורסים להכשרת חוקרי משטרה בפרוצדורה פלילית.

 

בשנים שלאחר מכן עסק מלץ בעריכת דין במשרדים שונים ולבסוף, ב-1969, פתח משרד פרטי. הוא עסק במשפטים אזרחיים ובמשפטים פליליים - בעיקר בנושא עבירות הצווארון הלבן. בתקופה זו שימש כמרצה בפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית, והיה גם אב בית דין בבית הדין למשמעת של לשכת עורכי הדין.

 

בדצמבר 1979 התמנה לראשונה למשרת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו. הוא עסק בעיקר במשפטים אזרחיים כדן יחיד, ובמשך שנתיים היה אב בית דין בהרכב שדן בפשעים חמורים. כמו כן שימש כמרצה במכון להשתלמות שופטים ע"ש השופט המנוח זוסמן. במרס 1986 התמנה לשופט בפועל בבית המשפט העליון ושימש בתפקיד זה עד סוף אותה שנה.

 

בפברואר 1987 התמנה למבקר המדינה ונציב תלונות הציבור. עוד היה חבר בוועדת החקירה לענייני שירות הביטחון הכללי. ב-1988 פרש מכהונתו כמבקר המדינה והצטרף כשופט לבית המשפט העליון.

 

באחרונה נקשר שמו של מלץ בעיקר לפרשת אלי ארוך וכלל פיננסים. מלץ, ששימש כבורר בפרשה, פסק כי כלל פיננסים תשלם פיצוי של 95 מיליון שקלים לאלי ארוך. כלל פיננסים הגישה לבית המשפט בקשה לביטול הבוררות, לאחר שחוקרת פרטית ששיגרה למלץ מטעמה, הקליטה אותו מודה לכאורה כי היה נתון לאיומים מצד ארוך. מקורביו של אלי ארוך האשימו מנגד את כלל פיננסים בשיבוש הליכי משפט. "אנשי כלל פיננסים שלחו נערות פיתוי לשופט מלץ, תוך שיבוש לכאורה של הליך משפטי", האשימו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
מלץ. שופט ומבקר
צילום: צביקה טישלר
מומלצים