שתף קטע נבחר

שנדר: על המשטרה לערוך השלמות בתיק קצב

עדיין אין המלצה רשמית על העמדה לדין של נשיא המדינה. פרקליט המדינה הורה על ביצוע ההשלמות בתום פגישה עם ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה. המשטרה תמשיך בעבודה ובימים הקרובים היא צפויה להמליץ על העמדתו של קצב לדין

חקירת הנשיא תימשך. פרקליט המדינה, ערן שנדר, הורה הערב (יום ב') למשטרה לערוך השלמות בתיק החקירה בפרשת הנשיא, משה קצב, החשוד בעבירות מין. ההחלטה התקבלה בתום פגישה בין ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יוחנן דנינו, עם פרקליט המדינה, ערן שנדר, בלשכתו במשרד המשפטים בירושלים. בפגישה השתתף גם ראש צוות החקירה, תת-ניצב יואב סגלוביץ'.

 

יש לציין כי מרבית חומר החקירה כבר נמצא בידי פרקליטות מחוז ירושלים אולם כעת תבצע המשטרה מספר השלמות בטרם תמסור את התיק עם המלצתה, אשר תכלול ככל הנראה ראיות להגשת כתב אישום נגד הנשיא בעבירות מין חמורות. פגישה נוספת בין ראשי צוות החקירה לפרקליט שנדר ומסירת יתר חומר החקירה צפויה בימים הקרובים.

 

אם לאחר ההשלמות ייתן שנדר אור ירוק למשטרה, יעבור התיק לפרקליטות, לאחר שחלק מחומר החקירה כבר הועבר אליה. מספר שבועות לאחר שכל חומר החקירה יועבר לפרקליטות יחליט היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, האם להגיש כתב אישום נגד הנשיא.

 

תחילת הפרשה בחודש יולי, אז דווח כי הנשיא קצב התלונן בפני היועץ המשפטי לממשלה על כך שאישה שהעלתה נגדו טענות על הטרדה מינית מנסה לסחוט אותו. מקורביה של העובדת, א', הכחישו את הדברים וטענו ש"היא מעולם לא באה בדרישה למצוא לה מקום עבודה ספציפי".

 

לאחר שגם היא וגם הנשיא נחקרו במשטרה נפגשה א' עם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' וגוללה בפניה את מסכת עבירות המין להן נפלה קורבן בלשכתו של האזרח מספר 1. יחימוביץ', שסיפרה כי שמעה "עדות מפורטת על עבירות מין - מהטרדה מינית ועד לאונס", זכתה לביקורת ציבורית קשה על חריצת דינו של קצב לפני שנשפט. מאוחר יותר פירסמו מקורביה של א' את התמליל המלא של השיחה שבעקבותיה טען הנשיא שנסחט. בין היתר הטיחה א' בקצב: "התעללת בי נפשית ופיזית. כפית עלי יחסי מין".


דנינו וסגלוביץ' יוצאים הערב מפגישתם עם שנדר (צילום: גיל יוחנן) 

 

על קצב הופעל לחץ ציבורי להתפטר או להשעות עצמו מתפקידו, ובעיתונות פורסמה גם גרסתו לאירועים. "אשתי גילה מגיעה לבקר בלשכה וגם הבן שלי אריאל נכנס לביקורים. אם היינו שם, כולם היו יודעים מזה. במהלך היום נכנסות ללשכה גם מחלקות התה. אם היה אונס כמו שהיא מתארת הייתי נתפס על חם. זה הכל קשקוש גדול שאין לו אחיזה במציאות".

 

עד חקירתו הרביעית, הצטברו נגד קצב ארבע תלונות נוספות במשטרה, מלבד זו של א', ובהמשך נוספו עוד ועוד תלונות, על חלקן חל חוק ההתיישנות. בשעה שנחקר בפעם החמישית אישרה ועדת הכנסת לבקשתו של קצב מצב של "נבצרות זמנית" - כדי שלא ישתתף בהשבעתה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש.

 

כבר לפני כשבועיים הציג צוות החקירה את הראיות שנאספו נגד הנשיא, ומסר ש"הפרשה נמצאת בשלבי סיום". גורם המקורב לחקירה אף העריך שלא יהיה מנוס מלהגיש כתב אישום נגד קצב בחשד לעבירות מין. במקביל, גורמים המעורבים בחקירה אמרו שיש בידי המשטרה והפרקליטות ראיות גבוליות נגד המתלוננת א' על סחיטה שהפעילה נגד הנשיא.

 

למרות החקירה, הגיעו הבוקר כ-3,000 בני אדם לבקר בסוכה שפתח קצב לציבור הרחב. בבית הנשיא ניסו לשדר "עסקים כרגיל". את פני המבקרים קיבלה תזמורת כלי נגינה, בחצר נערכה הופעה של להקה צבאית. המבקרים יכולים להשתתף אף בסיור בגן העתיקות במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. יכול לחייך קצת
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
שנדר. בדיקה נוספת
צילום: גיל יוחנן
צילום: אחיה ראב"ד
ניצב דנינו. יערוך השלמות
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים