שתף קטע נבחר

"רק ביבי" צעקו הפעילים לשרון

ראש הממשלה לשעבר קרא לשרון "להתלכד ולעמוד יחד". הוא תקף את ברק והאשים אותו בביצוע תרגיל פוליטי ציני. שרון הטיל פצצה: אם איבחר אקים ממשלת חירום כשנתניהו וברק סגניי

כשנכנס בנימין נתניהו לאולם אמש (יום ג') זה כבר היה נראה גמור: מאות פעילים החלו לשיר ולהניף את השלטים עם שמו של המועמד מספר אחת. כשפתח נתניהו את נאומו, הוא אמר "אתם לא יודעים עד כמה התגעגעתי אליכם" - וזכה שוב לתשואות נלהבות.
את נאומו פתח נתניהו בפנייה אישית ליו"ר התנועה אריאל שרון: "אמרתי לך שתהיה אשר תהיה תוצאת ההתמודדות - נלך יחד כאיש אחד ותנועה אחת". נתניהו הביע הערכה לשרון ועל "הדרך שבה הוא מוביל את התנועה". על פניו של שרון ניתן היה לראות כי המחמאות האלה לא ממש נגעו ללבו.
"טובת המדינה מחייבת אותנו להתלכד ולעמוד יחד", המשיך נתניהו, "כדי להחליף ממשלה כושלת ולהביא קץ למפולת במדינה".
נתניהו תקף שוב את ברק: "התפטרת מראשות הממשלה כדי לשוב ולהתמודד על ראשות הממשלה? כל הציבור מבין שמדובר בו בתרגילי חסימה והישרדות ציניים של ראש הממשלה". הוא אף תקף את דרכו המדינית של ברק, ואמר כי ויתוריו הביאו רק ל"אינתיפאדה ומעשי לינץ'". הוא שב והבטיח לתומכיו "שלום קר המבוסס על המציאות". הוא סיים במילים: "אני מאמין שננצח, ועם ישראל ינצח".
נתניהו טען בפני שומעיו כי יש צורך בכנסת חדשה, לא מפולגת, שתאפשר חופש פעולה. "בלי זה לא יהיה לאף אחד לא המנדט ולא היכולת לחלץ את המדינה ולהוביל אותה לדרך טובה יותר", אמר נתניהו.
ממפלגת העבודה נמסר בתגובה לדברי נתניהו: "סוף סוף רואים את השינוי בבנימין נתניהו מודל 2000: השינוי היחיד הוא ששיערו הפך מלבן לאפור כהה".

שרון מטיל פצצה: אקים ממשלה עם ביבי וברק

היו"ר אריאל שרון פתח במילים "חברי ביבי", אולי עקיצה קלה על חשבונו של נתניהו, ודיבר אל חברי המרכז: "אם נפעל כולנו יחד, מאוחדים סביב דרכנו, הנצחון בוא יבוא, אני משוכנע בכך".
שרון הוסיף: "אני גאה בהישגינו מאז נבחרתי ליו"ר הליכוד. יריבינו מהשמאל חשבו שהליכוד היא תנועה מתה. יחד הוכחנו שאנחנו תנועה חיה, דינמית וחזקה, שקיימת בכל מקום ולכן גם ננצח".
שרון מנה באריכות את הישגי החקיקה של חבריו למפלגה, והציג "נאום נבחרת" (אולי כדי להדגיש עבודת צוות, בניגוד ליריבו נתניהו). הוא לא שכחו להזכיר את קואליציית ירושלים שהצליחה לדבריו לבחור נשיא מן הימין לאחר 52 שנה: "אני יודע שמשה קצב, האיש שבחרנו, הוא האיש שיכול להביא אחדות לעם ישראל".
שרון הדגיש כי דרכו המדינית של הליכוד הוכיחה את עצמה - רק 'שלום עם בטחון'. הוא הטעים: "כולם רואים שכל מועמד שלנו מנצח כל מועמד של השמאל", אולי כדי להוכיח שגם הוא יכול לנצח את ברק. אבל מהקהל עלו קריאות מחאה "רק ביבי", ושרון מצא עצמו נבוך.
אולם יו"ר הליכוד התעשת והטיל את הפצצה: "אני מתכוון להיבחר, ולהקים ממשלת חירום, שבה נתניהו יהיה סגן ראש הממשלה ושר החוץ, ואהוד ברק סגן ראש הממשלה ושר הבטחון". הדברים האלה זכו לקריאות זעם ומחאה ממושכות של מאות הפעילים.
שרון זכה עוד כמה פעמים לקריאות בוז, כשהזכיר את חה"כ מיכאל איתן, מתנגדו הבוטה של נתניהו, וכשקרא לרוני מילוא לשוב לליכוד.
המרכז הצביע ברוב גדול בעד עריכת פריימריז ביום שלישי הבא. סיבוב שני, אם ידרש, יתקיים ביום ד'. המרכז הצביע נגד הצעתו של איתן סולמי, לפיה רק חברי המרכז יבחרו את יו"ר הליכוד, ולכן למעלה ממאה אלף מתפקדים יבחרו את היו"ר הבא.
בליכוד יתחילו להיערך לבחירות תוך שבוע, מה שבמצב רגיל אורך לפחות שבועיים או שלושה. יו"ר המרכז, צחי הנגבי, אמר כי מדובר בקושי גדול, מאחר ומערכת המיחשוב של התנועה זקוקה לעידכון, יש לדאוג לפתקי בוחר, הזמנות לבוחרים, בחירת מקום (ככל הנראה גני התערוכה בתל אביב), וניהול היום עצמו.

המכשול של נתניהו

נתניהו צלח את המכשול בדרך להתמודדות מול שרון, כאשר ועדת הבחירות של הליכוד החליטה לאפשר לו להתמודד על ראשות המפלגה, למרות הספק באשר ליכולתו לרוץ לראשות הממשלה. "הכל רוצים בבחירות הוגנות ופתוחות לכל מועמד, אבל מתוך מודעות לקושי המשפטי הקיים", כך נמסר מהוועדה.
השופט בדימוס אורי שטרוזמן, העומד בראש הוועדה, יבדוק כעת מה יקרה אם נתניהו ייבחר לראשות הליכוד, אך לא יוכל להתמודד על ראשות הממשלה. אחת ההצעות שהועלו היא ריצה כמספר 2 ברשימה לראשות הממשלה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
שרון ונתניהו. ההתמודדות ביום שלישי הבא
צילום: ערוץ 1
שרון. אקים ממשלה עם ביבי וברק
מומלצים